گوناگون

نشست اضطراری ترامپ و کنگره درباره ایران بی‌نتیجه پایان یافت

نشست مشترک کاخ سفید و کنگره آمریکا که بر موضوع سرنگونی پهپاد این کشور در ایران تمرکز داشت، بدون نتیجه‌گیری به پایان رسید.

اعتمادآنلاین| نشست توجیهی کاخ سفید برای تعدادی از نمایندگان ارشد کنگره درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی به مدت۹۰ دقیقه عصر روز پنجشنبه ۳۰ خرداد برگزار شد.

در این جلسه رهبران دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا حضور داشتند.

بامداد روز پنجشنبه سپاه پاسداران اعلام کرد که یک فروند پهپاد آمریکایی را بر فراز قلمروی ایران ساقط کرده است. این در حالی است که آمریکا می‌گوید این پهپاد در آب‌های بین المللی هدف قرار گرفته شده است.

تصاویر منتشرشده حاکی است که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، میچ مک کانل، رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا، چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا، و کوین مک کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در این نشست حضور داشتند.

همچنین پیشتر گزارش شده بود که شماری از اعضای کمیته های اطلاعاتی و نظامی مجلس نمایندگان و سنا در این نشست حضور خواهند داشت.

هنوز جزییاتی به طور رسمی از این نشست منتشر نشده، اما چند تن از حاضران در این نشست دیدگاه های خود در خصوص این نشست مطرح کرده‌اند.

یکی از حاضران در این نشست به «سی ابی اس» گفته است، دونالد ترامپ با همه نمایندگان حرف زد و نظر تک،‌تک آنها را در این خصوص پرسید.

میچ مک‌کانل، سناتور جمهوری‌خواه، پس از نشست کاخ سفید به خبرنگاران گفت توضیحات کاملی در این نشست توجیهی ارائه شد.

میچ مک‌کانل تصریح کرد: احتمالا شما از آنچه در این نشست گفته شد، از قبل مطلع هستید. آنچه که می‌توانم بگویم این است که موشک از خاک ایران شلیک شده و این پهپاد را در آب‌های بین‌المللی سرنگون کرد. علاوه بر این، فکر می‌کنم که دولت در حال ارزیابی «پاسخ حساب‌شده» به این اقدام است.

اما پس از این جلسه نانسی پلوسی در بیانیه‌ای خواستار تنش‌زدایی در رویارویی با ایران شد.

نانسی پلوسی در این بیانیه تصریح کرده است: ضروری است که ما در این خصوص با متحدان‌مان به طور کامل تعامل داشته باشیم، متوجه این موضوع باشیم که با کشور متخاصمی روبرو هستیم که مسئولانه عمل نمی‌کند، باید با تمام توان برای تنش زدایی اقدام کنیم.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است: این یک موقعیت خطرناک است، در وضعیتی که تنش بالا است باید قوی، هوشمند و استراتژیک عمل کرد، نه به شیوه‌ای بی‌پروا رفتار کرد.

ساعاتی پس انتشار خبر سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشته بود، « ایران اشتباه خیلی بزرگی کرد.»

دونالد ترامپ همچنین در خصوص نحوه پاسخ به این اقدام ایران گفت، «بزودی معلوم خواهد شد. من نمی‌خواهم در این مورد زیاد حرف بزنم. ایران اشتباه بزرگی کرد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا