فرهنگی

سانسور و فیلترینگ، مصداق زیان وری

کشورهای پیشرفته دنیا مرزهای مدیریت کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن را درنوردیده و دنیای جدیدی از مدیریت را تجربه می‌کنند و نیز طی بیش از یک قرن مدیریت علمی دریافته‌اند نه تنها توجه به کارآیی در سیستم‌ها مهم است که اثربخشی هماهنگ با آن تضمین کننده بقای مجموعه‌هاست. در همین حال متاسفانه خیلی اوقات در کشورمان ایران می‌بینیم هیچ اندوخته‌ای از مدیریت علمی وجود ندارد و هر از چند گاه طرح‌های مختلف بدون برنامه‌ریزی درست با شکستی زمین‌گیر مواجه می‌شوند که بعضا خسارت‌های ناشی از آن جبران ناپذیر می‌نماید….
در مدیریت واژه‌ای به نام «بهره وری» وجود دارد که در واقع برآیندی ترکیبی از دو اصطلاح کارآیی (استفاده از ظرفیت‌ها) و اثربخشی (ایجاد‌ رضایتمندی) می‌باشد. معمولا در تعریف بهره‌وری می‌گویند انجام درستِ کارهای درست.در مجموعه‌ها و یا کلان‌تر از آن، سیستم‌ها، بهره‌وری؛ چرخ تحول به سمت توسعه را تندتر و تندتر می‌چرخاند. در سیستم‌های بهره‌ور سرمایه‌های مجموعه چند برابر می‌شوند و در کنار سرمایه‌های مادی سرمایه‌های معنوی مانند ارزش اعتماد خود را نشان داده و قدرت مجموعه را چند برابر می‌کند. در جستجوی کلمه‌ای بودم که معنایی مخالف بهره‌وری را در ذهن متبادر کند. معتقدم در شرایطی که کارهای غلط به شیوه‌ای غلط‌تر در یک سیستم انجام شود خسرانی در مجموعه‌ها به‌وجود می‌آورد که علاوه بر نابودسازی سیستم، سرمایه‌های مادی و معنوی سیستم‌ها را از بین می‌برد ضررهای مجموعه را چند برابر می‌کند و شرایطی باتلاق گونه برای ذینفعان حاصل می‌سازد که درآمدن از آن به نظر غیرممکن می‌آید.بنده واژه «زیان‌وری» را برای چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنم. این اصطلاح شاید بتواند آسیبی هولناک را برای مدیران متصور سازد. به خصوص در جاهایی که گاهی حتی برای رسیدن به هدفی درست و منطقی برنامه‌های غلطی طراحی می‌شود که به غلط‌ترین شیوه به اجرا درمی‌آید. این واژه در تقابل با اصطلاح بهره‌وری است که گفته شد مسیر رسیدن به توسعه را کوتاه‌تر می‌سازد.
در این شرایط سرمایه‌های اندکی که در مجموعه‌ها ممکن است مانده باشد نیز به راحتی نابود می‌شود و اصطلاحا مجموعه خسران می‌بیند.متاسفانه مشاهده می‌شود فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده اکثریتی از جامعه، با بهانه حمایت از شبکه‌های مجازی داخلی انجام می‌شود. باید بگوییم جهت عملیاتی شدن حمایت از محصولات و شبکه‌های اجتماعی داخلی و در واقع در راستای نیل به این هدف راهبردی بزرگ، سیاست غلط سانسور و فیلترینگ با بدترین شیوه ممکن یعنی ابلاغ‌های دولتی و تبلیغات ارگانی انجام شد و مجموعه‌های دولتی را به طور جدی از استفاده از این شبکه ها نهی کردند.نمی‌دانم در عصر ارتباطات و تبادل اطلاعات جلوی سیالیت اطلاعات را گرفتن چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد اما پیشاپیش این هشدار را به سیاست‌گذاران عزیز و محترم می‌دهم؛ از تجربه‌ای که در زمینه کتاب، ویدیو، ماهواره و حتی شبکه‌های اجتماعی… طی سال‌های گذشته داشته‌اید و منجر به از بین رفتن فضای اعتماد در کشور شده است استفاده کنید و به موارد زیر توجه نمایید:اول: با تکنولوژی نمی‌توان مقابله کرد و مقابله با آن، علاوه بر نابود ساختن سرمایه‌های اجتماعی موجود، حکم شکست را به همراه دارد. با تکنولوژی تنها باید هماهنگ شد و از آن به نفع خود استفاده کرد. دوم: مطمئن باشید این اقدام شما هیچ کمکی به شبکه‌های مجازی داخلی نخواهد کرد که این را به راحتی از طریق آمارها می‌توانید به‌دست آورید. برای حمایت از جوانان مستعدی که شبکه‌های اجتماعی داخلی را ایجاد می‌کنند برنامه‌ریزی درست و چند ساله باید انجام شود و به آن عمل گردد. به عقیده من فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و مجاب کردن سیستم‌های دولتی به استفاده نکردن از آن مصداق بارز ایجاد زیان‌وری در کشور است. در این روش گویی ابزارهایی برای رساندن صدایمان به جهان داریم ولی خودمان را تحریم می‌کنیم. اما اهمیت این گفتار زمانی بیشتر می‌شود که شرایط تنش‌زای کنونی در منطقه خلیج فارس و حضور تهدیدآمیز آمریکا را می‌نگریم و ناچاریم برای دفاع از حقانیت خودمان تنها متوسل به امکانات داخلی شویم و با خودتحریمی دستمان و صدایمان را از ابزارهای جهانی کوتاه کنیم.
سانسور نیز به همین منوال موجب ریزش مخاطب و عدم جذابیت برای مخاطبان داخلی می‌شود. سانسور در نگاه کلان‌تر زبان را ناتوان و لغات را خالی از هویت و شخصیت می‌کند. با سانسورِ بعضی خبرها یا محافظه‌کارانه‌تر کردنِ «لغات» فقط رسانه‌هایی یکدست و یک‌شکل پدید می‌آید و تمایز نگاه‌ها و نظرات کم‌کم رنگ می‌بازد. این روش نه مخاطب را جلب می‌کند نه حتی مدیران و متولیان را به رسانه‌های داخلی جذب می‌کند.
همگی راس ساعت مقرر پای برنامه‌های خبری ماهواره نشسته و تحلیل و برآوردهای آن‌سوی آب را برای وقایع این سوی جهان، برمی‌گزینیم.

روزنامه مستقل – کوروش کشمیری

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا