زحمتکشان

کاهش تسهیلات رفاهی کارگران

آمارها نشان می دهد وضعیت رفاهی کارگران در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل از آن ۷۳.۸ درصد افت کرد. بعلاوه درهمین بازه زمانی،آمار مربوط به سوانح شغلی افزایش داشته است.

ایرنا – براساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان تامین اجتماعی یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۲۷۳ کارگر در سال ۱۳۹۶ تسهیلات رفاهی دریافت کردند که این رقم پارسال به ۳۰۸ هزار و ۷۰۲ کارگر رسید.

فصل هشتم قانون کار به خدمات رفاهی کارگران اشاره دارد و ماده ۱۴۷ این قانون، دولت را مکلف می کند خدمات بهداشتی و درمانی برای کشاورزان و کارگران مشمول این قانون و خانواده های آنها فراهم شود.

همچنین براساس مواد دیگر این قانون، کارفرما موظف است خدمات رفاهی برای کارگران فراهم کند. بر این اساس بیمه کردن کارگر، تامین خانه های شخصی مناسب، تامین وسایل نقلیه مناسب، تامین سه نوبت غذای کارگران در کارگاه های موقت، ایجاد محل مناسب ورزشی، حمام و سرویس های بهداشتی از جمله خدمات رفاهی است که باید ارائه شود.

مقایسه ها نشان می دهد که سال ۱۳۹۷ در خوزستان ۱۲۳ هزار و ۹۵۱ کارگر تسهیلات رفاهی دریافت کردند که بالاترین رقم در بین دیگر استان ها است و کمترین رقم مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۹۳ کارگر است. در پایتخت که به باور بسیاری، کارگران در آن به لحاظ شغلی و رفاهی وضعیت بهتری دارند سال گذشته سه هزار و ۲۰۰ کارگر تسهیلات رفاهی دریافت کردند… بطور کلی وضعیت رفاهی کارگران در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل از آن ۷۳.۸ درصد افت کرد.

بعلاوه از دیگر سو مطابق گزارش ایرنا ؛ آمارها نشان می دهد که سال گذشته ۹ هزار و ۹۹۶ نفر شاغل دچار حادثه شدند که ۹۷.۲ درصد از این رقم مربوط به مردان و ۲.۸ درصد مربوط به زنان است.

حادثه شغلی (حادثه ناشی از کار) در واقع حادثه ای است که حین انجام وظیفه شغلی یا مرتبط با آن در داخل یا خارج از مکان یا محل فعالیت اتفاق می افتد و پیامد آن آسیب (اعم از جراحت، بیماری یا فوت) یک یا چند شاغل است. آسیب شغلی نیز هرگونه پیامد ناشی از حادثه شغلی همچون جراحت، صدمه و بیماری شغلی مرگبار یا غیرمرگبار است.

بررسی اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که در سال ۱۳۹۷ در مجموع ۹ هزار و ۷۱۳ مرد و ۲۸۳ زن آسیب دیدند…سقوط اشیا، آتش سوزی، انفجار، خفگی، تماس با مواد شیمیایی خطرناک، گیرکردن داخل یا بین اشیا و ماشین، مسمومیت حاصل از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، سقوط کردن و لغزیدن، ریزش و ماندن زیر آوار، برخورد با اشیا و تجهیزات و جریان برق از جمله حوادث شغلی هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا