گوناگون

آماری عجیب از روابط اقتصادی ایران و انگلستان

صادرات فرش و گلیم در مقابل واردات صابون مایع و غذای گربه!

آمار تجارت خارجی و روابط اقتصادی ایران و انگلستان نشان می‌دهد در حالی که چندین ماه از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران گذشته بوده و قواعد متعددی برای ممنوعیت واردات اقلام غیر ضروری از جمله پوشاک وضع شده بود، روند واردات این اقلام از خارج از کشور قطع نشده و همچنان ادامه داشته است…..

واردات ۳۱۱.۰۰۰ دلار لوازم آرایش و ۱۹۸.۰۰۰ دلار پوشاک از انگلیس

رویداد۲۴ امیر هوشنگ امینی رییس اتاق مشترک ایران و انگلیس آمار صادرات و واردات ایران و انگلیس تا مهر ماه سال ۹۷ را در اختیار رویداد۲۴ قرار داده است. بر اساس این آمارها، مجموع صادرات به انگلستان در سال ۹۷ رقمی معادل ۲۱ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۶۹۸ دلار بوده که از طریق ۲۶ گمرک کشور انجام گرفته است. او میزان واردات در سال ۹۷ را ۵۴۸ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۶۴۲ دلار اعلام کرد.

مقایسه آمار صادرات و واردات ایران و انگلستان نشان می‌دهد واردات از انگلستان به ایران بیش از ۲۶ برابر صادرات ایران به انگلستان بوده است. در میان اقلام صادر شده ایران، سهم محصولات پتروشیمی، کف پوش، فرش و گلیم و مواد غذایی از سایر اقلام بیشتر است.

 

ایران چه اقلامی به انگلستان صادر می‌کند؟

 

بر اساس این آمارها، بیشترین میزان صادرات در گمرک شهید رجایی به صادرات میله‌های آهنی یا فولادی تعلق دارد. میزان صادرات این میله‌ها از گمرک شهید رجایی ۵ میلیون و ۷۸۸ هزار دلار بوده است.

به گزارش رویداد۲۴ بیشترین صادرات از گمرک امام خمینی مربوط به صادرات کف پوش به انگلیس به ارزش دلاری ۴۷۲ هزار دلار و ارزش وزنی ۴ هزار کیلوگرم، و در گمرک زنجان صادرات تست لاین به ارزش دلاری ۱ میلیون دلار بوده است. از پتروشیمی بندر امام خمینی در سال ۹۷ به تنهایی ۱ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار پلی‌اتیلن گرید فیلم به انگلیس صادر شده است.

مجموع صادرات زعفران از گمرک مشهد به انگلستان نزدیک به ۱۰۲ هزار دلار بوده و از گمرک یزد ۴۵۰ هزار دلار میله فولادی به انگلیس در سال ۹۷ صادر شده است. همچنین از گمرگ آستارا ۲۳ هزار دلار خرما به انگلیس صادر شده است.

 

واردات انگلستان به ایران شامل چه اقلامی است؟

 

به گزارش رویداد۲۴ از میان اقلام وارداتی از انگلیس، بیشترین حجم به واردات تجهیزات و ماشین آلات و همچنین واردات غذای دام تعلق دارد. بر اساس این گزارش از مجموع ۴۰۴ میلیون دلار واردات اقلام از انگلیس از طریق بندر امام خمینی، ۱۳۱ میلیون دلار به واردات لوبیای سویا و ۶۸ میلیون دلار به واردات کنجاله سویا تعلق دارد.

۵ میلیون دلار مولدهای دارای موتور پیستونی از طریق گمرگ فرودگاه امام از انگلیس به ایران وارد شده و در مجموع سهم فرودگاه امام در واردات، ۴۰ میلیون دلار در سال ۹۷ بوده است.

از طریق گمرک ارومیه به اندازه ۶ هزار دلار صابون مایع از انگلیس وارد شده است. ۱۸۵ هزار دلار خطوط آهن از طریق گمرک سهلان و ۶۹۵ هزار دلار قراضه و ضایعان باطری به گمرک قم از انگلیس صادر شده است.

در سال ۹۷ مجموع ۷۴۵ هزار دلار گوشت گوسفند تازه یا سرد از انگلیس به گمرک آستارا صادر شده است. ۲.۵ میلیون دلار وسایل نقلیه موتوری به گمرک شهید باهنر و ۲.۹ میلیون دلار جو از انگلیس به بندر امیرآباد صادر شده است.

بندر انزلی ۳.۸ میلیون دلار ذرت دامی و جو از انگلیس به ایران وارد کرده است. همچنین سهم پوشاک و مواد آرایشی در واردات ایران از انگلیس نیز سهم قابل توجهی است. مجموع ۱۹۸ هزار دلار پوشاک از طریق گمرک منطقه آزاد پیام ۳۱۱ هزار دلار لوازم آرایشی از طریق بندر امام خمینی، گمرک تهران، و منطقه ویژه اقتصادی شیراز به ایران وارد شده است.

۲۵ هزار دلار میوه کنسانتره و تغلیظ شده از طریق گمرک ساوه، ۴۵ هزار دلار غذای سگ و گربه از گمرک بندر شهید رجایی و ۵ هزار دلار مداد تراش از طریق منطقه آزاد بوشهر از انگلستان به ایران وارد شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا