گوناگون

مطالبه های زندانیان سیاسی محبوس در بند هشت اوین

تفکیک جرایم وجود ندارد و زندانی‌های مختلف با انواع جرایم اعم از مواد مخدر، مالی، سیاسی و … در کنار هم تحمل کیفر می‌کنند. انواع مواد مخدر و روان گردان موجود به راحتی قابل دستیابی است. اما، بسیاری از کتب و نشریاتی که مجوز انتشار و شابک دارند اجازه ورود به بند هشت را نمی‌یابند.این بند بسیار شلوغ است، هر اتاقی چندین نفر کف‌خواب (کسانی که تخت خواب ندارند و کف اتاق می‌خوابند) دارد و تعداد زیادی از زندانیان در حسینیه‌های سالن‌ها…

به گزارش کلمه، تعدادی از زندانیان سیاسی محبوس در بند هشت زندان اوین در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضاییه مطالبات خود را مطرح کردند.

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

حضور محترم ریاست قوه قضاییه، جناب آقای رئیسی

در پی فراخوانی که برای ابراز نظرات مردمی در مورد وضعیت قوه قضاییه داده‌اید، ما جمعی از زندانیان سیاسی بند هشت زندان اوین بر آن شدیم تا با انتشار این نامه فراخوان حضرتعالی را لبیک گفته و به پاره‌ای از مشکلات این بند از زندان اوین اشاره کنیم.

در بند هشت زندان اوین به هیچ وجه آئین‌نامه داخلی زندان‌ها رعایت نمی‌شود:

۱٫ تفکیک جرایم وجود ندارد و زندانی‌های مختلف با انواع جرایم اعم از مواد مخدر، مالی، سیاسی و … در کنار هم تحمل کیفر می‌کنند.

۲٫ انواع مواد مخدر و روان گردان موجود به راحتی قابل دستیابی است. اما، بسیاری از کتب و نشریاتی که مجوز انتشار و شابک دارند اجازه ورود به بند هشت را نمی‌یابند.

۳٫ این بند بسیار شلوغ است، هر اتاقی چندین نفر کف‌خواب (کسانی که تخت خواب ندارند و کف اتاق می‌خوابند) دارد و تعداد زیادی از زندانیان در حسینیه‌های سالن‌ها می‌خوابند.

۴٫وضعیت بهداشت و درمان بسیار بد است و زندانیان مجبورند که با هزینه شخصی خود به درمان بپردازند و کسی که از عهده هزینه درمان خویشتن بر نیاید، امکان درمانش وجود ندارد.

۵٫ دادیاری و دادستانی به زندانیان و خانواده‌های آنان پاسخگو نیستند و زندانیان نمی‌دانند از کدام امکان و مسیر پیگیر پرونده و مسائل مربوط به آن باشند.

۶٫ روند رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان سیاسی بسیار طولانی است و گاها یک نامه اعزام به بیمارستان یا مرخصی و یا آزادی مشروط ماهها طول می‌کشد که پاسخ داده شود.

۷٫ استفاده از مجرمین و زندانیان به عنوان انتظامات و خدمات که بر خلاف نص صریح آئین‌نامه است.

۸٫ وضعیت و کیفیت بسیار بد غذای زندان و محصولاتی که در فروشگاه‌های زندان ارائه می‌شوند و تفاوت قیمت محصولات با خارج از زندان و غیره.

به این موارد باز هم می‌توان افزود اما بنابر اصل مشت نشانه خروار است، به همین موارد اکتفا نموده تا گوشه‌ای از واقعیات جاری در زندان‌های ایران را نشان داده باشیم.

امیدواریم که با حضور شما در مقام ریاست قوه قضاییه به وضعیت زندان‌ها نیز رسیدگی شود.
فرشید شجاعی (احمد)
مطلب احمدیان
علیرضا گلی‌پور
محمد پارسی
محسن حاج محمدی
عبدالله قاسم‌پور
نصرالله لشنی
مجید آذرپی
محمدرضا امیدی
زمان فدایی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا