اخبار

آینده برجام با کدام گزینه ها رقم خواهد خورد؟

در آستانه برگزاری دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام ، آخرین گزارش ها حاکی از آن است که ایران هنوز از محدوده تعیین شده در برجام برای ذخیره اورانیوم غنی شده فراتر نرفته است.

ذخیره اورانیوم غنی شده ایران هنوز از حداکثر حد تعیین شده در برجام فراتر نرفته است !

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، چند دیپلمات گفته‌اند که اطلاعات جدید بازرسان هسته‌ای سازمان ملل نشان می‌دهد که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران هنوز از حداکثر حد تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر نرفته است اما در مسیری قرار دارد که به زودی (اوایل هفته آینده) به این محدوده می‌رسد.

به گزارش رویترز، «با توجه به این شرایط احتمال اینکه ایران روز پنج‌شنبه (امروز) به تهدید خود برای عبور از یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌های هسته‌ای‌اش ذیل برجام عمل کند، بعید به نظر می‌آید؛ اقدامی که می‌تواند توافق هسته‌ای را به نابودی بکشاند».

همچنین کمیسیون مشترک برجام قرار روز جمعه تشکیل جلسه دهد تا طرف‌های توافق بار دیگر برای حفظ آن در شرایطی که تحت فشارهای آمریکا قرار دارد، رایزنی کنند.یک دیپلمات که خواست نامش فاش نشود در این باره، گفت: آنها هنوز از حد تعیین شده خود عبور نکرده‌اند. اگر به همین روال ادامه دهند ممکن است آخر هفته (اوایل هفته آینده) به این حد برسند.

هدف از توافق هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، رفع تحریم‌های بین‌المللی ایران در ازای محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور بوده است اما سال گذشته دولت آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و تحریم‌ها را نیز علیه تهران بازگرداند. این اقدامات واشنگتن سبب شد تا اختلافات میان دو کشور که بیش از چهل سال با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند، تشدید شود.

جمهوری اسلامی ایران به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد اجرای برخی تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش دهد.به گفته سه دیپلمات که فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دنبال می‌کنند، آژانس روز چهارشنبه تائید کرده که ایران ۲۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم با غنای پایین دارد که پایین‌تر از حد تعیین شده ۲۰۲.۸ کیلوگرم است.

همچنین دو نفر از این دیپلمات‌ها گفته‌اند که ایران روزانه در حال تولید حدود یک کیلوگرم است، به این معنی که می‌تواند به زودی پس از دیدار نمایندگان بلند پایه ایران، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین روز جمعه در وین از محدوده تعیین شده خود فراتر رود…

نامه ظریف به موگرینی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اعتماد، خبرنگار اعتماد اطلاع یافت که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به یادداشت هشدارآمیز اخیر سه کشور اروپایی در خصوص توقف اجرایی برخی تعهدات برجامی کشورمان، طی نامه‌ای شدید اللحن خطاب به فدریکا موگرینی (هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام)، نگارش این یادداشت اروپایی را با توجه به محتوای آن مغایر با برجام دانسته است.

وی در این نامه، با اشاره به موارد متعدد و اساسی قصور طرف های اروپایی در ایفای تعهدات خود وفق برجام و بیانیه‌های بعدی وزرای خارجه دولت‌های عضو برجام، به طور مشروح و مستدل و با استناد به متن برجام و مکاتبات رسمی کشورمان با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، بر حق کشورمان برای توقف کلی یا جزیی اجرای برخی تعهدات برجامی خود تاکید و تصریح کرده است: جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها پیش سازوکار پیش بینی شده در بند ۳۶ برجام را رسماً به اجرا گذارده است.

ظریف در این نامه تصریح کرد: عزم جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از حقوق خود وفق برجام، از جمله توقف اجرای تعهدات، جدی است و در این مسیر تحت تاثیر فشارهای سیاسی و شانتاژها قرار نخواهد گرفت.وی در این نامه بار دیگر خاطرنشان ساخته است: تنها راه برای حفظ برجام، این است که طرف‌های مقابل تعهدات خود را اجرا کنند.

هشدار رئیس‎جمهور فرانسه

خبرگزاری مهر، امانوئل ماکرون رئیس‎جمهوری فرانسه می‏‌گوید به حسن روحانی همتای ایرانی خود هشدار داده که خروج از توافق هسته‎ای ۲۰۱۵ یا هر‬ نشانه‎ای مبنی بر قصد ایران به اتخاذ چنین تصمیمی، موجب فروپاشی برجام می‎شود.

ماکرون روز سه‌شنبه با روحانی تماس تلفنی داشت و به وی گفته بود: بسیاری از اقدامات و تصمیم‎های منطقه‎ای آمریکا مصرف داخلی دارد.رئیس‎جمهوری فرانسه در گفتگو با همتای ایرانی به وی هشدار داده هرگونه نشانه مبنی بر خروج از برجام اشتباه است.

رئیس‎جمهوری فرانسه در اظهارات امروز خود مدعی شد: چند روز قبل با رئیس‎جمهور روحانی گفتگو کرده و تاکید کردم هرگونه خروج از برجام اشتباه خواهد بود و هرگونه نشانه مبنی بر ورود به این مسیر نیز اشتباه است…

همچنین رئیس جمهور فرانسه گفت که می‌خواهد ترامپ را متقاعد به لغو برخی از تحریم‌های ایران کند “تا منجر به گشایش مذاکرات برای کاهش تنش‌ها در منطقه شود.”

به گزارش ایسنا ، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به ژاپن رفته است، امروز (پنج‌شنبه) گفت که در گفت‌وگوهایش با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد او را متقاعد کند که برخی از تحریم‌های ایران را رفع کند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا