گوناگون

سرنوشت برجام در وین

درست یک سال بعد از آن که آمریکا تصمیم به خروج از توافق هسته ای [برجام] گرفت، نمایندگان کشورهایی که در برجام باقی مانده‌اند، در وین گرد آمدند تا در مورد بقای این توافق متزلزل به گفتگو بنشینند…
عباس عراقچی، معاون ظریف که برای شرکت در کمیسیون مشترک برجام به اتریش سفر کرده است، گفته: صبر راهبردی جمهوری اسلامی به پایان رسیده و ما بیش از این تحمل نمی‌کنیم.

به گزارش ایرنا، جواد ظریف هم در نامه ای شدیداللحن و هشدارآمیز به موگرینی، رئیس سیاست خارجی آتحادیه اروپا تهدید کرده که تعهدات برجامی جمهوری اسلامی بازهم کاهش خواهد یافت.

وزیر خارجه ملاها با اشاره به اینکه روز جمعه جلسه کمیسیون مشترک در سطح مدیران سیاسی کشورهای عضو برجام تشکیل خواهد شد گفت: در آن جلسه نمایندگان جمهوری اسلامی وضعیت را برای آنها تشریح خواهند کرد.

اما یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته است که در نشست وین ما به نمایندگان رژیم ایران تأکید خواهیم کرد که مسئلۀ هسته‌ای قابل مذاکره نیست.

این دیپلمات ارشد اروپایی گفت: ما مایلیم که آنها در توافق هسته ای بماند، اما نمی‌پذیریم که ما را بازیچه قرار دهند.

بسیاری از کارشناسان مهمترین دلیل ناتوانی اروپا برای نجات برجام را در این سه محور خلاصه می کنند : قدرت فوق العاده آمریکا در حوزه اقتصاد، تسلط دلار بر بازارهای مالی و قوانین فرامرزی که به واشنگتن اجازه می دهد شرکت ها را به دلیل اقداماتی حتی خارج از خاک آمریکا مورد مواخذه و مجازات قرار دهد.

پیش تر اعلام شده بود که رژیم ایران بزودی بخش دیگری از تعهدات برجامی خود را نقض می کند که این امر ممکن است به لغو کامل آن بیانجامد. کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس با انتشار بیانیه ای به جمهوری اسلامی هشدار داده اند که مبادا به چنین کاری دست بزند.

ظریف هم در پاسخ گفت: اگر اقدامی از طرف اروپایی ها صورت بگیرد اشتباه بزرگی از سوی آنها خواهد بود.

این در حالیست که به گفته ناظران، هرگونه اقدام احتمالی اروپا علیه رژیم ایران، موقعیت تهران را در منطقه و جهان بسیار دشوارتر و شکننده تر می سازد.

رئیس جمهور فرانسه در این باره گفت: در تماس تلفنی به روحانی اعلام کردم که ترک برجام یا هر علامت دیگری که نشان دهد تهران قصد تخطی از برجام را دارد، یک خطا خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا