گوناگون

طرح محدود‌کردن قدرت ترامپ برای حمله به ایران در سنای آمریکا رأی نیاورد

طرحی که به صورت یک متمم الحاقی به لایحه بودجه نظامی آمریکا کاخ سفید را مجبور می‌کرد که برای مصرف بودجه در راستای هرگونه حمله نظامی به ایران ابتدا از کنگره آمریکا اجازه بگیرد، در مجلس سنا تصویب نشد….

در راستای تصویب لایحه بودجه نظامی آمریکا در مجلس سنا، یک متمم پیشنهادی سناتورهای دمکرات که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را از حمله نظامی به ایران بدون اجازه کنگره منع می‌کرد، جمعه ۲۸ ژوئن/ ۷ تیر به رای گذاشته شد.

به گزارش “هیل”، بیش از ۴۰ نفر از سناتورهای دمکرات به این طرح رای مثبت دادند اما طرح برای تصویب‌شدن به بیش از ۶۰ رای نیاز داشت، یعنی حداقل ۱۳ نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه یا مستقل می‌بایستی با دمکرات‌ها همراه می‌شدند. دمکرات‌ها در مورد این طرح تنها نتوانستند حمایت پنج سناتور جمهوری‌خواه را جلب کنند و طرح‌شان برای کنترل قدرت دونالد ترامپ در حمله نظامی به ایران شکست خورد.

تام یودال، سناتور ایالات نیومکزیکو و تیم کین، سناتور ایالت ویرجینیا کسانی هستند که الحاق متمم ایران را به بودجه نظامی امسال پیشنهاد دادند. متمم به گونه‌ای نوشته شده بود که برای حمله نظامی به ایران، دونالد ترامپ به اجازه کنگره نیاز داشت. بدون تأیید کنگره، تأمین مالی عملیات نظامی ایالات متحده علیه ایران بنا به این متمم ممنوع می‌شد.

متمم مرتبط با جنگ احتمالی با ایران را دو سناتور دمکرات به لایحه بودجه نظامی آمریکا اضافه کردند. این متمم از اول اقبال خوبی نداشت. پیش‌بینی‌ها این بود که این متمم با توجه به اینکه تعداد دمکرات‌ها در مجلس سنا ۴۹ نفر است بدون همراهی برخی از جمهوری‌خواهان و سناتورهای مستقل تصویب نمی‌شود.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنا و بسیاری دیگر جمهوری‌خواهان با اضافه کردن متمم مربوط ایران به لایحه بودجه نظامی مخالف بودند. اما آنها به دمکرات‌ها اجازه دادند که کل روز جمعه این متمم را در صحن سنا بررسی کنند و به رای بگذارند. در یک رویه غیرمعمول مجلس سنا این متمم را جداگانه به رای گذاشت آن هم یک روز پس از اینکه کلیه لایحه بودجه نظامی رای آورده است.

لایحه بودجه نظامی آمریکا تحت عنوان “لایحه مجوز دفاع ملی” هر ساله باید به تایید مجلس سنا برسد تا وزارت دفاع آمریکا بتواند بودجه سالانه خود را دریافت کند. تصویب لایحه بودجه نظامی معمولا با متمم‌های بسیاری همراه است.

مجلس سنا روز پنج شنبه ۲۷ ژوئن/۶ تیر کلیت لایحه بودجه ۷۵۰ میلیارد دلاری وزارت دفاع آمریکا را تصویب کرد، اما گفت‌وگو‌ها بر سر متمم مربوط به ایران ادامه یافت و قرار بر این شد که سرنوشت این متمم را جمعه ۲۸ ژوئن زمانی که تمامی سناتورهای دمکرات حاضر هستند مشخص شود. بسیاری از سناتورهای دمکرات به دلیل آغاز مناظرات انتخاباتی برای یافتن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا در سفر بودند و به همین دلیل رای‌گیری در مورد متمم ایران به تعویق افتاد.

این رای‌گیری به دلیل افزایش تنش‌ها بین ایالات متحده آمریکا و تهران برای دمکرات‌ها مهم بود. حزب دمکرات مایل است که فشار بیشتری بر دونالد ترامپ بگذارد که هر نوع برنامه نظامی علیه ایران را ابتدا با کنگره در میان بگذارد و تایید کنگره را بگیرد. ابتدا جمهوری‌خواهان مجلس سنا که حزب اکثریت این مجلس هستند می‌خواستند که رای‌گیری در مورد متمم ایران را متوقف کنند. اما دمکرات‌ها تهدید کردند که اگر چنانچه متمم ایران مورد بررسی و رای‌گیری قرار نگیرد، رای‌گیری در مورد کل لایحه بودجه را به تعویق می‌اندازند.

پس از حمله ایران به پهپاد آمریکایی در منطقه خلیج فارس، رهبران دمکرات مجلس نمایندگان و سنا به یک نشست ۹۰‌دقیقه‌ای ویژه که کاخ سفید برنامه‌ریزی کرده بود دعوت شدند.

در این نشست که یک هفته پیش از این رای‌گیری و در روز پنجشنبه پنج‌شنبه ۳۰ خرداد/ ۲۰ ژوئن برگزار شد هم دمکرات‌ها سعی کردند کاخ سفید را مجاب کنند که بدون اجازه کنگره دستور حمله نظامی به ایران صادر نکند.

چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا پس از این جلسه به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهوری ممکن است که هم اکنون قصد نداشته باشد که به جنگ برود، اما ما نگران این هستیم که آنها به سمت جنگ کشیده شوند.»

به گزارش سایت زمانه، لایحه بودجه نظامی پنتاگون مجزا از کل لایحه بودجه دولت در آمریکا به تصویب می‌رسد و به موجب آن سیاست‌های نظامی آمریکا با نظارت کنگره مشخص می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا