جوانان

جدال نابرابر

آموزش عالی کشور روزگارانی را به چشم دیده است که نوجوانان آرزویشان ورود به دانشگاه بود‌. آن روزها ورود به دانشگاه آن هم دانشکده پزشکی به شکستن شاخ غول می‌ماند‌. دشوار، شیرین و هدفمند بود‌. میز و نیمکت‌های این سرزمین روزهایی را از سر گذرانده‌اند که شب تا صبح و طلوع تا غروب کتاب‌ها رویشان انبار می‌شد و یکی بعد از دیگری صفحه‌ها باز و بسته می‌شد‌. باور کنید آدم‌حسابی‌های این سرزمین روزگار سختی را گذراندند تا شبیه دکتر حسابی باشند و مثل دکتر ماندگار تیغ جراحی در دست بگیرند یا شبیه دکتر قریب دلیل تب یک طفل را به اطمینان تشخیص دهند‌….
بی‌عدالتی در نحوه انتقالی دانشجویان ایرانی خارج از کشور

حالا اما ورود به دانشکده‌های پزشکی آرزویی دست‌نیافتنی نیست‌. اصلا هیچ آرزویی دیگر دست‌نیافتنی نیست اگر پول کافی باشد و خوب بلد باشید ژست آن حرفه را به خود بگیرید‌. پول کافی و حسابی یعنی اطمینان از ورود به دانشگاه‌های خارجی‌. این هم از آن ژست‌های جذابی است که حالا دیگر پزشک‌ها به خود می‌گیرند و با افتخار ‌روی کارت ویزیت‌شان می‌نویسند فارغ‌التحصیل از فلان دانشکده پزشکی این کشور و آن کشور‌. دیگر لازم نیست از غروب تا طلوع مدام درس بخوانید تا بهترین رتبه کنکور را برای ورود به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران کسب کنید‌. همه آنچه لازم است گذراند دو تا سه ترم در یک دانشکده پزشکی خارج از کشور است‌. دیگر فرقی نمی‌کند دانشگاه مبدا چه نام و آوازه‌ای داشته باشد‌. هدف دور زدن کنکور پزشکی است که به سادگی محقق می‌شود‌.
بعد از گذراندن همان چند ترم مقدماتی هم مثلا دلتنگ وطن و حضور در کافه‌های سرزمین مادری باید شد‌. همین کافی است تا بی‌آنکه در جلسه کنکور دشوار و طاقت‌فرسای پزشکی حاضر باشید وارد پردیس پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه شهیدبهشتی شوید‌. این آدرس روشن و واضحی است برای ورود به دانشگاه‌های برتر کشور‌. تحصیل هم شبیه همه کارهای دیگر با پول کلان ساده است و دست‌یافتنی‌. آرزو دیگر شبیه آن روزهای قبل دست‌نیافتنی نیست اگر کیمیای ثروت و پول را برای خود ذخیره کرده باشید‌. پول حالا برابر است با تحصیلات عالی، احترام و در پی آن باز هم ثروت و ثروت چندباره‌.
سریال تکثیر پزشک
نگرانی اما آنجایی است که ماشین تولید و تکثیر پزشکان در چنین شرایطی بنا نیست مدتی بعد پاسخی دهد درباره اشتباهات پزشکی و خطاهای انسان‌هایی که شغل‌شان را با پول خریده‌اند‌. نگرانی امروز درباره جان آدم‌هایی است که در پی ترویج بی‌عدالتی و نبود برابری اجتماعی قربانی دستانی می‌شوند که نه تنها شفا نمی‌دهند بلکه خوب نمی‌دانند آدم‌ها چقدر هزینه می‌کنند برای جان و زندگی‌شان‌. در حقیقت تحصیلات خارج از کشود و انتقال دوباره به دانشگاه‌های داخلی تجارتی خطرناک اما پولساز است که هر روز گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود‌. کافی است در موتور جست‌وجوی گوگل ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی را انتخاب کنید‌. این تجارت گسترده ماجرای شکستن چارچوب‌های برابری اجتماعی است‌. این روند آغازی است تا باور کنید بی‌عدالتی گاهی برای آدم‌هایی که ثروت را خوب می‌شناسند چقدر شیرین است‌.
هرچند مدام تکرار می‌شود که قصد دور زدن کنکور را نداریم اما در عمل این تسهیلات، دور زدن کنکور برای داوطلبان دو سال گذشته است‌. آنها به هر حال بدون قبولی در کنکور می‌توانند به دانشگاه‌های داخل ورود پیدا کنند‌. این در حالی است که هرچند به گفته معاون وزیر بهداشت شهریه این افراد به صورت ریالی و معادل شهریه ارزی دریافت می‌شود اما مشکل و اعتراض عمده به یک نوع تبعیض و نابرابری بین پذیرش این دانشجویان و دانشجویانی است که از ابتدا از طریق کنکور وارد دانشگاه شده‌اند‌. گویا مشکلات و پیچ و خم‌های ارزی این بار خوشایند گروهی خاص شده است؛ خوشایند گروهی که خون‌شان گویی رنگین‌تر از دانشجویانی است که همه دشواری‌های کنکور سراسری را به جان خریدند و از سر گذراندند‌.
نکته قابل توجه دیگر اما آن است که ۱۴ شهریورماه ۹۷ سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز اعلام کرد با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری خواهد شد‌. بنا بر اصلاحیه آیین‌نامه جدید، متقاضیان انتقال به دانشگاه‌های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن «یک ترم تحصیلی» در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می‌توانند درخواست انتقال به دانشگاه‌های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند‌. بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان، متقاضیان انتقال به دانشگاه‌های داخل کشور می‌توانند از طریق پورتال سازمان درخواست و مدارک خود را ارسال کنند‌. این تسهیلات صرفا در سال ۹۷ و برای دانشجویانی که قبل از سال ۹۷ در دانشگاه‌های خارج از کشور ثبت‌نام کرده باشند، قابل اجراست‌.
تسهیل انتقال دانشجویان ایرانی به داخل
در همین زمینه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین دانشجویان داخل کشور مخالفت خود را با تصمیم تسهیل انتقال دانشجویان به داخل اعلام کرده‌اند‌. به گزارش مهر احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و رییس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت تابستان گذشته با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار تجدید نظر در مصوبه اخیر این وزارتخانه مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان ایرانی خارج از کشور شده است‌. این نامه به دنبال ثبت مطالبه جمعی از دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سامانه هوشمند مطالبه‌گری دیده‌بان شفافیت و عدالت در مدت یک هفته و با ۶۱۰۰ امضا نوشته شده است‌.
توکلی در این نامه یادآور شده است: دانشجویان این مصوبه را ظلمی فاحش نسبت به دانشجویان علوم پزشکی در داخل کشور و تبعیضی ناروا نسبت به داوطلبان شایسته‌‌تر از آن دانشجویان متمکن که جرم‌شان بی‌پولی است، می‌دانند زیرا افرادی که قدرت رقابت با داوطلبان هموطن خویش را در گذراندن مراحل سنجش و گزینش ندارند، صرفا با داشتن ثروت لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های سهل‌الورود خارج از کشور به امتیاز ادامه تحصیل در رشته‌‌های پرطرفدار و پررقابت دانشگاه‌های معتبر دولتی دست یابند‌.
ذوب شدن در تب ارز
تمام این ماجراها در مدت کوتاه دو ماه در تابستان و اوج مشکلات ارزی کشور در سال ۹۷ و پس از اعتراضات مختلف خانواده‌های دانشجویان ایرانی خارج از کشور رخ داد و در حالی که دو وزارتخانه آموزشی تاکید دارند که دلیل این تصمیمات ناگهانی، مشکلات ارزی است اما در نهایت باید پذیرفت کنکور دور زده شده است‌. بر اساس قانون یک داوطلب کنکور در صورت پذیرفته شدن در دوره‌های رایگان آموزش عالی و ثبت نام نکردن، یک سال از شرکت در کنکور سال بعد محروم می‌شود‌. تسهیلات به نوعی اعلام شده است که داوطلبانی که سال گذشته نتوانسته‌اند پذیرفته شوند و یا در رشته‌های مورد علاقه پذیرفته نشده‌اند، در صورتی که به خارج از کشور رفته باشند با کمک این آیین‌نامه‌ها و با یک ترم تحصیل می‌توانند دوباره به داخل کشور و دانشگاه‌های معتبری که قبولی در آنها دشوار است بازگردند‌.
شکی نیست که این تسهیلات به بهانه مشکلات ارزی ایجاد شده است اما دانشجویان داخل کشور که از ورودی کنکور وارد دانشگاه شده‌اند به این تصمیم معترض هستند و معتقدند که افرادی که با پول به دانشگاه‌های خارجی رفته‌اند با یک تغییر آیین‌نامه‌ای به سرعت می‌توانند در داخل تحصیل کنند، در صورتی که دانشجویان داخل با گذر از سد کنکور وارد دانشگاه شدند‌.

جهان اقتصاد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا