گوناگون

خطر کم‌آبی رفع نشد: ۲۵ درصد روستاییان آب آشامیدنی بهداشتی ندارند

نزدیک به یک چهارم روستا‌ئیان در ایران به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی ندارند. مقام‌های دولتی می‌گویند: خطر خشکسالی و کم‌آبی برطرف نشده است و برنامه توزیع منابع آبی تغییر نخواهد کرد…

به گفته رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران، حدود ۷۶ درصد روستاییان ساکن در ایران به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند و ۲۴ درصد از این حق محروم هستند.

او که صبح یکشنبه ۹ تیر برای شرکت در مراسم بهره‌برداری از «تصفیه‌خانه فاضلاب» به قزوین سفر کرده بود، گفت که باید از ظرفیت پساب‌های تصفیه شده برای به کارگیری در بخش‌های صنعتی و کشاورزی استفاده کند.

به گزارش سایت زمانه، کمبود منابع آبی موجب اعتراض کشاورزان در استان‌های اصفهان و خوزستان طی دو سال گذشته شده است.

کشاورزان خوزستانی در هفته‌های گذشته بارها در اعتراض به تامین نشدن حق‌آبه کشت تابستان مقابل ساختمان نهادهای دولتی تجمع کردند.

استاندار خوزستان در فروردین امسال پس از جاری شدن سیل در مناطق مختلف ایران به کشاورزان خوزستانی وعده کرد که حق‌آبه آنان برای کشت تابستان تامین شود.

پیگیری‌های برنجکاران حمیدیه برای تامین حق‌آبه اما تا به حال نتیجه‌ای نداشته و آنها همچنان از کشت برنج منع می‌شوند.

در پیوند با همین موضوع، قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت که مخازن آبی حدود ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارد و این میزان با یکسال بارندگی جبران نمی‌شود.

او بدون نام بردن از کشاورزان در استان‌های اصفهان و خوزستان که خواستار تامین حق‌آبه هستند، از «تمامی ذی‌نفعان» خواست « به هشدارهای مدیران آب در استان‌ها توجه کرده و اجازه دهند بر پایه «آب برنامه‌ریزی شده» عمل شود».

در یک اظهار نظر دیگر، حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران هم نسبت به کمبود منابع آبی در برخی مناطق ایران هشدار داد.

او ذخیره آبی ایران را در حال حاضر «خوب» دانست اما گفت که در استان‌های اصفهان، فارس، کرمان و برخی از شهرها و روستا مشکل کم آبی وجود دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا