اجتماعی

تعداد پناهندگان به بیش از ۷۰ میلیون نفر در جهان رسیده است

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران آخرین آمار پناهندگان در جهان را بیش از ۷۰ میلیون نفر خواند.

به گزارش ایسنا، ” ایوو فریسن” در نشست خبری که ظهر امروز به مناسبت روز جهانی پناهنده در محل وزارت کشور برگزار شد اظهار کرد: :تعداد افرادی که مجبور شدند خانه کاشانه خانوار و کسب و کار خود را رها کنند امروزه به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است. علت بالا بودن این آمار و ارقام این است که تعدادی از این پناهندگان به مدت طولانی در وضعیت پناهندگی در سراسر دنیا به سر می برند برای مثال در خود ایران نیز این قضیه وجود دارد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این قضیه، شرایط و درگیری‌های جدیدی در دنیا ایجاد شده که باعث افزایش تعداد پناهندگان شده است برای نمونه می توان به ونزوئلا ، یمن و سوریه اشاره کرد این ها مثال هایی هستند که جابجایی را در داخل مرزها و فرای مرزها ایجاد می کند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران اضافه کرد: این وقایع ناگوار عاملی است که جامعه بین المللی برای حل و فصل آن باید اقدامات جدی‌تری را انجام دهد.

به گفته، وی نتیجه تمام این تلاش‌ها در آذر ماه سال گذشته منجر به این شد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سندی تحت عنوان «پیمان جهانی برای پناهندگان» تصویب شود که اقتدار، توان و علاقه برای حل مشکل پناهندگان را استحکام جدیدی ببخشد.

فریسن در ادامه با بیان اینکه این پیمان جهانی برای پناهندگان در کنار سند راه حل های راهبردی برای پناهندگان حاوی چهار اصل کلی است افزود: اصولی که دنبال می‌کنیم این است که باید به کشور مبدا پناهندگان نیز توجه شود و سعی کنیم به افراد کمک شود تا درصورت مناسب شدن شرایط در کشورشان با آسایش به موطن خود بازگردند. اصل دیگر این است که تا زمانی که پناهندگان همچنان در وضعیت پناهندگی قرار دارند به کشور میزبان باید کمک شود و تمام بار بر دوش کشور میزبان نباشد.

فریسن در ادامه تصریح کرد: اصل دیگر این است که در شرایطی که پناهندگان در کشور میزبان به سر می برند بایستی برای اسکان مجدد آنها در کشورهای ثالث مانند سوئد، نیوزلند، انگلستان و سایر کشورها کمک شود. درنهایت سعی می کنیم با پیمان جهانی برای پناهندگان به حل و فصل مشکل‌شان در هر جایی که هستند، بپردازیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا