حقوق بشر

نامه جمعی از روزنامه نگاران در حمایت از مرضیه امیری و مسعود کاظمی

جمعی از روزنامه نگاران در حمایت از مرضیه امیری و مسعود کاظمی نامه‌ای را خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه امضا کردند. متن این نامه به شرح زیر است:…

متاسفانه در سال‌های اخیر به‌ویژه طی یک سال گذشته فضای رسانه‌ای کشور روزهای خوشی را سپری نکرده است. برخی از روزنامه‌نگاران به سبب فشار برخی از نهادهای امنیتی احضار، بازداشت یا بیکار شده‌اند و گویا مسئولان امر از این وضع بی‌اطلاع‌اند. در چند ماه اخیر مشخصا دو روزنامه‌نگار راهی زندان شده‌اند.

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران از تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری، برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان تجمع روز کارگر در مقابل مجلس و انجام وظیفه حرفه‌ای خود توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده و بازداشت او تاکنون ادامه یافته است. این روزنامه‌نگار حدود ۴۰ روز در انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری و هم‌اکنون به بند نسوان این زندان منتقل شده است. علی‌رغم اینکه بازپرس پرونده اظهار کرده تحقیقات پرونده تکمیل و کیفرخواست صادر شده، قرار بازداشت موقت وی مجدد تمدید شده است؛ در صورتی که طبق روال قضایی، در این مرحله متهم با تأمین قرار کفالت یا وثیقه تا زمان اجرای حکم دادگاه آزاد می‌شود.

مسعود کاظمی، دیگر روزنامه‌نگاریست که این روزها به سبب برخورد سلیقه‌ای یکی از قضات دادگاه انقلاب در بازداشت به‌سر می برد. وی آبان سال گذشته بازداشت و پس از طی مراحل مقدماتی، برای صدور حکم نهایی با قید قرار کفالت صد میلیون تومانی آزاد شد. با این حال ماه گذشته و در جلسه رسیدگی به اتهامات وی در دادگاه انقلاب، قاضی پرونده قرار کفالت او را به یک میلیارد تومان افزایش داد که به‌دلیل عدم توان تامین آن، این روزنامه‌نگار به زندان اوین منتقل شد و همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد. این قرار درحالی از سوی دادگاه صادر شده که او پس از آزادی خانه‌نشین شده و فعالیت رسانه‌ای نداشته است.

از این‌رو، ما، گروهی از روزنامه‌نگاران و همکاران رسانه‌ای مرضیه امیری و مسعود کاظمی، نسبت به تداوم بازداشت همکارانمان معترضیم و خواستار فراهم آوردن زمینه آزادی هرچه سریعتر همکارانمان می باشیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا