گوناگون

کاخ سفید: صدور مجوز برای هر میزان غنی‌سازی اورانیوم در برجام اشتباه بود

کاخ سفید در بیانیه‌ای به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم واکنش نشان داد و اعلام کرد که صدور اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی در توافق هسته‌ای برجام اشتباه بوده است….

در این بیانیه که بعد از ظهر دوشنبه اول ژوئیه/ ۱۰ تیر توسط کاخ سفید منتشر شد آمده: “رژیم ایران امروز ذخائر اورانیومش را افزایش داد. دادن اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی در توافق هسته‌ای اشتباه بود.”

در ادامه این بیانیه کاخ سفید گفته است که ایالات متحده آمریکا و متحدانش “هرگز به ایران اجازه نخواهند داد که سلاح هسته‌ای تولید کند”.

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید این بیانیه را به رسانه‌ها ابلاغ کرد و گفت که ایالات متحده سیاست فشار حداکثری علیه رژیم ایران را همچنان و تا زمانی که رهبران ایران عملکرد خود را تغییر ندهد، ادامه خواهد داد.

در پایان بیانیه آمده: “ایران باید جاه‌طلبی‌های هسته و رفتارهای خصمانه را پایان دهد.”

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هم در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران به خبرنگاران گفت که پیامی برای ایران ندارد. او در ادامه گفت: “ایران دارد با آتش بازی می‌کند.”

روز دوشنبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران این خبر را تأیید کرد که وزن ذخایر اورانیوم غنی‌شده  ۳.۶۷ درصد ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است. این میزان فراتر از حدی است که برجام اجازه آن را می‌دهد. پس از او نیز یکی از سخنگوهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویترز گفت: «یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس به شورای حکام اطلاع داد که آژانس تأیید کرده میزان کل اورانیوم ذخیره شده ایران یکم ژوئیه از حد مجاز فراتر رقته است.»
وزیر خارجه آمریکا: نیاز به غنی‌سازی در خاک ایران نیست
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به خبر عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم  اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی‌شده در توییتر خود نوشت که ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را به طور کامل متوقف کند.

در توییتر پمپئو آمده است:

“رژیم ایران اقدامات جدیدی را برای پیشبرد اهداف هسته‌ای خود انجام داده است. یک بار دیگر، رژیم با استفاده از برنامه هسته‌ای خود  مشغول اخاذی کردن از جامعه بین‌المللی است و امنیت منطقه را تهدید می‌کند. بزرگترین حامی تروریسم در جهان نباید هرگز اجازه غنی‌سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا