اخبار

کاهش تعهدات برجامی ایران با چه هدفی؟

انتشار خبر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم موجب واکنش برخی کشورها شد. در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در یک پیام توئیتری ضمن تایید خبر نوشته است: «به محض آن که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، ایران متقابلاً اقدامات معکوس به عمل خواهد آورد.» 

واکنش‌های جهانی به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران

یورونیوز: جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نسبت به افزایش میزان اورانیوم غنی سازی شده و عبور از حد مجاز تعیین شده در برجام ابراز نگرانی کرد. جرمی هانت از ایران خواست تا اقدامات دیگری مغایر با مفاد برجام انجام ندهد.

بریتانیا همچنان به حفظ توافق هسته‌ای پایبند است

از سوی دیگر سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما فورا با شرکایمان درباره قدم‌های بعدی ذیل توافق برجام صحبت خواهیم کرد.»

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت بریتانیا به عنوان کشور امضاکننده برجام همچنان به حفظ توافق هسته‌ای پایبند است و به تلاش‌های دیپلماتیک برای حفظ آن ادامه خواهد داد.

واکنش آلمان؛ به‌شدت نگران نقض توافق هسته هستیم

آلمان روز دوشنبه از تصمیم ایران برای عبور از حد مجاز اورانیوم غنی سازی شده مندرج در برجام به شدت اظهار نگرانی کرد.

منبعی در وزارت خارجه آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما از ایران می خواهیم مسیرش را تغییر دهد و بیشتر از این توافقنامه هسته‌ای را تضعیف نکند.»

این منبع گفته است که آلمان به همراه دیگر کشورهای امضاءکننده برجام به دقت اقدامات بعدی را مورد توجه قرار خواهد داد.

اسرائیل: «کشورهای اروپایی تحریم‌های خودکار را علیه ایران بازگردانند»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز از کشورهای اروپایی خواست «تحریم‌های خودکار» علیه ایران را بازگردانند.

وی همچنین افزوده است که اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل نیز اقدام ایران را «نقض آشکار توافق هسته‌ای» ارزیابی کرد و گفت: «ایران در حال انجام شانتاژ هسته‌ای است. ایران دارد به جهان می گوید: ببینید چقدر ما به سلاح هسته‌ای نزدیک‌ایم.»

وی همچنین افزوده است: «اقتصاد ایران در حال سقوط است. آنها تحت فشار اتمی هستند بنابراین اقدامات نامتعادل انجام می دهند. اگر فشارها ادامه یابد و جهان عقب نکشد، آنها این برنامه را رها می کنند.»

هشدار فرانسه به ایران: ذخیره اورانیوم را بی‌‌درنگ کاهش دهید

در بیانیه‌ای که کاخ الیزه روز سه‌شنبه ۱۱ تیر در این زمینه منتشر کرد به ایران آمده است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با «نگرانی» از خبر افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه آن را منتشر کرد، آگاه شده است.

بر پایه بیانیه رسمی کاخ الیزه، ماکرون از ایران خواسته است تا «بدون درنگ از تصمیم خود مبنی بر افزایش [سطح ذخیره اورانیوم] صرف‌نظر کرده و از هر گونه اقدام اضافی که مخل تعهدات هسته‌ای این کشور است، بپرهیزد».

امانوئل ماکرون همچنین با یادآوری «پایبندی کامل» کشورش به «رعایت مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵» افزوده است که «به منظور وادار ساختن ایران به رعایت کامل تعهداتش و ادامه بهره‌مندی از مزایای اقتصادی برجام»، در روزهای آینده «تصمیمات مقتضی را بر اساس تعهدات» خود در این زمینه خواهد گرفت. آقای ماکرون مشخص نکرده است که منظور او از «تصمیمات مقتضی» چیست

واکنش روسیه و چین

دویچه وله: روسیه و چین، دو کشور دیگر توافق هسته‌ای نیز از ایران خواسته‌اند خویشتندار باشد و از اقدامی که این توافق را نقض کند بپرهیزد. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اقدام ایران در افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده را “تأسف‌انگیز” خواند و از جمهوری اسلامی خواست که “مسئولانه” عمل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه چین نیز دوم ژوئیه از تصمیم ایران برای رعایت نکردن سقف مجاز ذخایر اورانیوم غنی‌شده ابراز تاسف کرده و از همه طرف‌ها خواسته مسائل را از یک “منظر درازمدت و همه‌جانبه” در نظر بگیرند تا دامنه تنش‌ها گسترده‌تر نشود.

دونالد ترامپ: آن‌ها با آتش بازی می‌کنند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اول ژوئیه در کاخ سفید به خبر افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده در ایران واکنش نشان داد و گفت: «آن‌ها به‌‌خوبی معنای این کار خود را می‌دانند و به باور من، آن‌ها با آتش بازی می‌کنند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از ایران خواست به غنی‌سازی اورانیوم خاتمه دهد. پمپئو گفت: «ایران همچنان از برنامه اتمی خود استفاده می‌کند تا جامعه جهانی را تحت فشار قرار دهد و امنیت منطقه را تهدید کند.»

پمپئو تاکید کرد که هیچ توافق هسته‌ای به ایران نمی‌بایست اجازه غنی‌سازی اورانیوم را بدهد. این در حالی است که خبر افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی ایران از میزان ۳۰۰ کیلوگرمی که در توافق هسته‌ای تعیین شده است، از سوی آژانس بین المللی اتمی نیز تایید شده است.

آمادگی ایران برای “اقدامات معکوس

در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در یک پیام توئیتری فراتر رفتن ذخیره اورانیوم غنی شده ایران را تائید کرده اما گفته که این کار نقض برجام نیست. به گزارش ایسنا او در این پیام همچنین نوشته است: «به محض آن که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، ایران متقابلاً اقدامات معکوس به عمل خواهد آورد.»

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های تعلیق یا لغو شده این کشور علیه جمهوری اسلامی، کشورهای اروپایی طرف توافق وعده دادند با راه‌اندازی یک ابزار حمایت از مبادلات مالی موسوم به اینستکس به ایران کمک کنند از مزایای اقتصادی برجام همچنان بهره‌مند بماند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا