جوانان

افزایش فارغ التحصیلان بیکار ناشی از شغل های رده پایین یا درآمد کم

بیکاری فارغ‌التحصیلان به دلیل شغل‌های رده پایین نیست، بلکه درآمد ناکافی، سیاستگذاری‌های اشتباه، نبود تناسب بین تقاضا و عرضه نیروی کار موجب رشد فارغ‌التحصیلان بیکار شده است….
بررسی آخرین گزارش آماری از اشتغال کشور نشان می‌دهد که ۳۵.۶ درصد از «جمعیت در سن کار»، شاغل هستند. بر این اساس از حدود ۲۷ میلیون و ۷۴ هزار نفر جمعیت فعال کشور، ۲۳ میلیون و ۸۱۳ هزار نفر شاغل و سه میلیون و ۲۶۰ هزار و ۸۰۰ نفر نیز بیکار مانده اند.
بر اساس این گزارش، در حالی که سال ۹۶ سهم بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی از کل بیکاران ۳۷.۱ درصد بود، این سهم در سال ۹۷ با رشد ۱.۴ درصدی به ۳۸.۵ درصد رسید، در مقابل، سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل از کل جمعیت شاغل کشور نیز افزایش داشته و از ۲۱.۵ درصد در سال ۹۶ به ۲۳.۹ درصد در سال گذشته رسید.
افزایش سهم «جمعیت بیکاران فارغ التحصیل» و «شاغلان فارغ التحصیل» از کل جمعیت بیکار و شاغل کشور نشان دهنده افزایش میل جوانان به دانشگاه در سال‌های گذشته است.
افزایش آمار بیکاران فارغ التحصیل (۳۸.۵ درصد در سال ۱۳۹۷) موجب شده تحلیل های مختلفی در این خصوص بیان شود برخی مدرک گرایی و به عبارتی توقع بالای دانش آموختگان را دلیل رشد بیکاری این افراد می دانند و عده‌ای نیز معتقدند: وضعیت بازار کار در شرایطی نیست که افراد به فکر نپذیرفتن مشاغل باشند و در بسیاری موارد حاضر به انجام کار در هر موقعیتی هستند. «علیرضا حیدری» کارشناس حوزه کار و «علی خدایی» نماینده کارگران در شورای عالی کار دیدگاه خود را در این زمینه با ایرنا به اشتراک گذاشته اند.
درآمد پایین دلیل خروج نیروی کار
سال گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آماری در حوزه بیمه بیکاری و حمایت از اشتغال منتشر کرد که براساس آن حدود ۱۴ درصد خروج نیروهای کار در این دوره زمانی خودخواسته و ارادی بوده است و تحلیل‌ها حکایت از این داشت که درآمد پایین دلیل خروج نیروی کار از محیط کاری بود.
اینکه کارگر تحصیلکرده حاضر نیست هر کاری را انجام دهد به هیچ عنوان درست به نظر نمی رسد، ولی اینکه کارگر تحصیلکرده پس از سالها تحصیل نمی تواند با حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی کار کند، اصل ماجراست.
موضوع درآمد پایین و تامین نبودن کارگران با مزدی است که دریافت می کنند و هرچه سطح تحصیلات بالا رود، تقاضای افزایش درآمد هم رشد می‌یابد.
وی تصریح کرد: بنابراین داشتن تحصیلات بالا به عنوان عاملی که این افراد حاضر به کار در مشاغل پایین نباشند، مطرح نیست، بلکه این مزد پرداختی است که موجب جاذبه و دافعه می شود.

روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا