حقوق بشر

دستگیری‌های جدید در ترکیه

از زمان کودتای نظامی در ترکیه حدود سه سال پیش، بیش از ۷۷ هزار نفر دستگیر و بیش از ۱۶۰ هزار نفر از کارشان اخراج شده‌اند. هر هفته هم بر شمار دستگیرشدگان اضافه می‌شود. حال بار دیگر حکم بازداشت عده‌ای دیگر صادر شده است….

default

دادستانی‌های آنکارا، استانبول، ازمیر و قونیه دستور بازداشت ۱۵۲ نفر را صادر کرده‌اند. این افراد مظنون به داشتن رابطه با جنبش ممنوع مذهبی “خدمت” به رهبری فتح‌الله گولن، واعظ و روحانی ترک مقیم آمریکا هستند. این خبر را خبرگزاری دولتی آنادولو منتشر کرده است.

دولت ترکیه این جنبش را متهم می‌کند به اینکه کودتای نظامی ناکام در ترکیه را برنامه‌ریزی کرده بوده است.

به گزارش آنادولو، ۴۲ نظامی در شهر ازمیر، واقع در غرب ترکیه، و ۴۰ نظامی در قونیه در آناتولی مرکزی مورد پیگرد قانونی هستند. برخی از این نظامیان پیشتر از ارتش اخراج شده‌اند.

دادستانی استانبول نیز اعلام کرد که به دنبال دستگیری ۴۰ فرد نظامی است. در مجموع در طول پیش از ظهر امروز سه‌شنبه ۱۱ تیر (۲ ژوئیه) ۶۳ نفر که تحت تعقیب بودند، دستگیر شدند.

هر هفته تعدادی بازداشتی بیشتر

با وجود سپری شدن حدود سه سال از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ هنوز هم هر هفته تعدادی از هواداران احتمالی فتح‌الله گولن بازداشت می‌شوند.

در ماه‌های اخیر به خصوص چندین تن از وابستگان به ارتش ترکیه بازداشت شده‌اند که مظنون به طرفداری از گولن و داشتن ارتباط تلفنی با کادر جنبش خدمت هستند.

منتقدان می‌گویند که این دستگیری‌ها خودسرانه صورت می‌گیرد و حقوق مظنونان پایمال می‌گردد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا