گوناگون

سوء استفاده دلالان تورم بازار

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: به دلیل اینکه قیمت تمامی اقلام مصرفی کشاورزان افزایش پیدا کرده دلالان و واسطه‌ها به خود این اجازه را می‌دهند تا قیمت را به نسبت تورمی که در بازار وجود دارد افزایش دهند….

عباس پاپی زاده بالنگان نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت زنجیره‌ای محصولات کشاورزی در بازار، گفت: قسمت کوچکی از افزایش قیمت محصولات کشاورزی تحت تاثیر تورم عمومی است و به صورت مثال قیمت بذر سیفی و سبزی‌جات عموما تا ۴۰۰ درصد افزایش قیمت دارد.

قیمت محصولات کشاورزی در مزرعه حدود ۵۰ درصد افزایش دارد

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با وجود افزایش قیمت نهاده‌ها قیمت محصولات کشاورزی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دارد که ناشی از این تورم است، ادامه داد: تورم عمومی سال‌های اخیر حدودا ۵۰ درصد بوده، در زمینه مسکن شاهد افزایش قیمت ۱۲۰ درصدی و در زمینه خودرو شاهد افزایش قیمت ۳۰۰درصدی هستیم اما افزایش قیمت محصولات کشاورزی در مزرعه حدودا تا ۵۰ درصد مشاهده می‌شود.

واردات میوه

وی با تاکید بر اینکه محصولات کشاورزی با افزایش قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰به دست مصرف کنندگان می‌رسد و این مسائله ناشی از سوء استفاده واسطه‌ها از شرایط تورمی جامعه است، عنوان کرد: به دلیل اینکه قیمت تمامی اقلام مصرفی کشاورزان افزایش پیدا کرده دلالان و واسطه‌ها به خود این اجازه را می‌دهند تا قیمت را به نسبت تورمی که در بازار وجود دارد افزایش دهند درحالی که قیمت محصولات در مزرعه به این میزان افزایش نداشته است.

وزارت جهاد کشاورزی باید مسیر و دالانی را طراحی کند که محصولات کشاورزی از بخش تولید به بخش مصرف مستقیما عرضه شوند

وظیفه بازاررسانی و تنظیم محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد است

این نماینده  مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید سازمان بازرسی و تعزیرات حکومتی به بازار ورود کنند، افزود: با توجه به اینکه قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی تنظیم و بازرارسانی را بر عهده وزارت جهاد کشاورزی قرار داده این وزارتخانه باید صنف مربوطه را به دست بگیرد و در جهت تنظیم بازار اقدام کند، یکی از روش‌های این امر حذف واسطه‌های غیر ضروری است.

دالان مستقیم عرضه محصولات کشاورزی به نفع کشاورز و مصرف‌کننده است

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید مسیر و دالانی را طراحی کند که محصولات کشاورزی از بخش تولید به بخش مصرف مستقیما عرضه شوند تا کشاورز و مصرف کننده متضرر نشود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا