بین‌المللی

سفیر چین در انگلستان موضع چین در مسألۀ هنگ کنگ را تشریح کرد

روز چهارشنبه ۱۲ تیر/ ۳ ژوئیه، لیو شیائو مینگ سفیر چین در انگلستان با برگزاری نشست خبری، موضع جدی چین دربارۀ حملۀ خشونت بار به کمیتۀ قانونگذاری هنگ کنگ را تشریح و ناخرسندی شدید و مخالفت قاطع چین با دخالت انگلستان در امور هنگ کنگ را ابراز کرد.

لیو شیائو مینگ گفت: یکم ژوئیه روز خوشایند گرامیداشت سالگرد بازگشت هنگ کنگ به چین است. اما در این روز برخی افراطیون با روشهای خشونت بار به ساختمان کمیته قانونگذاری هنگ کنگ یورش برده و گستاخانه تأسیسات آن را تخریب کردند. دامنۀ این اقدام از آزادی بیان و تظاهرات صلح آمیز فراتر رفته و قانون هنگ کنگ را پایمال کرده است. دولت منطقۀ ویژۀ هنگ کنگ طبق قانون مسؤولیت جزایی عاملان را پیگیری خواهد کرد. دولت مرکزی چین نیز از اقدامات دولت هنگ کنگ بر اساس قانون پشتیبانی می کند.

وی اظهار کرد: دولت انگلستان دربارۀ این رویکرد نه تنها سخنان ناشایستی گفته و در امور هنگ کنگ دخالت کرده، بلکه از مجرمان خشونت طلب پشتیبانی کرده است. حتی برخی مقامات انگلیسی درصدد دخالت در قانونمداری هنگ کنگ و ممانعت از پیگیری و مجازات عاملان بر اساس قانون بوده اند. وی تأکید کرد که هنگ کنگ منطقۀ ویژۀ اداری چین است نه منطقۀ تحت استعماری انگلستان. امور هنگ کنگ از امور داخلی چین است و هیچ کشور، سازمان و شخصی حق دخالت در آن ندارد.

رادیو بین‌المللی چین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا