اخبار

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای

در آستانه نشست فصلی شورای حکام آژانس٬ واشنگتن خواستار برگزاری جلسه اضطراری درباره موضوع ایران گردید. در واکنش به این درخواست ایران اعلام کرد؛ تحولات اخیر در برجام ارتباطی با وظایف شورای حکام ندارد.

ایران یکی از موضوعات مورد بحث در نشست شورای حکام

نشست فصلی شورای حکام آژانس روز دوشنبه در حالی برگزار می‌شود که ایران و کره شمالی از موضوعات مورد بحث در این نشست خواهد بود.

به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نشست فصلی شورای حکام از روز دوشنبه ۱۰ ژوئن در مقر آژانس در وین بدون حضور خبرنگاران آغاز خواهد شد.

از موضوعات مورد بحث در این نشست؛ بررسی گزارش سالانه آژانس برای ۲۰۱۸، گزارش همکاری فنی برای ۲۰۱۸، گزارش کمیته برنامه و بودجه، راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، درخواست پادمان‌ها در جمهوری خلق کره و اجرای توافقنامه پادمانی ان‌پی‌تی در سوریه است.یوکیا آمانو مدیر کل آژانس نیز در آغاز این نشست سخنرانی خواهد کرد و پس از آن در ساعت دو و ۳۰ دقیقه بعدازظهر (به وقت وین) نشست خبری خواهد داشت.

آمریکا خواستار جلسه اضطراری شورای حکام شد

یورو نیوز- واشنگتن روز جمعه خواستار برگزاری جلسه اضطراری ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفتگو درباره اقدامات ایران در کاهش تعهدات اتمی اش شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه تایید کرد که نشست اضطراری درخواست شده از سوی ایالات متحده آمریکا بعد از ظهر روز چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد. با این حال مشخص نیست که این نشست اضطراری چه دستاوردی می تواند داشته باشد…

بر اساس بیانیه روز جمعه نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جکی والکات سفیر آمریکا در آژانس بر اساس بند ۱۱ آیین نامه داخلی خواستار برگزاری این جلسه اضطراری شده است.در این بیانیه به سخنان جکی والکات در جمع اعضای شورای حکام آژانس اشاره شده است که گفته بود: «گزارشات دقیق و کامل مدیر کل آژانس درباره فعالیت‌های ایران و هر گونه تغییر در این فعالیت ها برای شورای حکام نقشی تعیین کننده دارد تا از پایپندی دقیق ایران به تعهداتش در پادمان و تعهدات هسته‌ایش اطمینان حاصل کند.»…

آژانس اتمی به درخواست آمریکا برای نشست اضطراری پاسخ مثبت داد

اقتصادآنلاین- ساعاتی بعد از درخواست نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی برای برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ایران، یک سخنگوی آژانس زمان برگزاری این نشست را اعلام کرد. سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد شورای حکام چند روز دیگر بنا به درخواست آمریکا که خواستار نشست فوری این شورا برای بررسی مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای ایران شده بود تشکیل جلسه خواهد داد…

میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از تصمیم آمریکا برای درخواست برگزاری جلسه ویژه شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز شگفتی کرد.

او در توئیترش نوشت: «یک عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار نشست فوری درباره ایران در هفته آینده شده است. بسیار خوب، قرار است شورا درباره چه بحث کند؟ انحرافات ایران از برجام؟ از منظر احکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این انحرافات موجد نگرانی یا نقض توافق نیستند. شورای حکام جای بررسی این موارد نیست.»…

ایران: تحولات اخیر در برجام ارتباطی با وظایف شورای حکام ندارد

نمایندگی ایران در آژانس در بیانیه‌ای با اشاره به یادداشت مطبوعاتی نمایندگی دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در خصوص درخواست یک نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بحث در مورد آخرین گزارش مدیر کل آژانس در مورد اجرای برجام این درخواست را «طنزی تلخ» خواند.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: در واقع این یک طنز تلخ است که همان رژیمی که در عمل، برجام را به‌واسطه خروج غیر قانونی و یک‌جانبه از این توافق نقض و به دیگران فشار وارد کرده است تا همین کار را انجام دهند و در نتیجه، اجرای آن توسط جامعه بین‌المللی را از طریق اعمال همان ابزار قهرآمیز با مانع مواجه کرده است، حال نگرانی خود را در مورد اجرای همان توافق بیان می‌کند.

این حقیقت که آمریکا به عنوان نقض‌کننده نخستین و اصلی برجام، چنین درخواستی را مطرح کرده، حاکی از انزوای آن به علت مخالفت با چندجانبه‌گرایی و حاکمیت قانون در امور بین‌المللی است.

تصمیم اخیر ایران که در پاسخ به وضعیتی است که آمریکا مسبب آن بوده، به دنبال آن است تا توازن از بین رفته در این توافق را بازگرداند و کاملاً در انطباق با مقررات این توافق، به‌ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶ آن است.به علاوه، تحولات اخیر هیچ ارتباطی با مباحث مرتبط با پادمان‌های آژانس و همچنین وظایف شورای حکام آژانس ندارد. موضوعات مرتبط با برجام، در مکانیزم‌های تعیین شده مورد بحث و مشورت قرار خواهند گرفت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا