گوناگون

باشگاه دانشگاه‌های ژن برتر و پیامدهای آن

چند سالی است که در آموزش عالی ایران سنت غلطی با محوریت دانشگاه‌های بزرگ کشور بنیان گذاشته شده است که در آینده پیامدهای این اشتباه بیشتر نمایان خواهد شد. تبعیض و خودبرترانگاری مرضی است که بشریت را در طول تاریخ آزرده و منجر به توهمی شده است که جز خسران پیامد دیگری نداشته است. …
آموزش عالی با هدف آماده‌سازی تخصصی نیروهای کار، و اکتشاف و نوآوری برای گسترش مرزهای علم و دانش، فارغ از هر گونه وابستگی به تزویر بنا گذاشته شد.
در این سیستم، شخص در هر کجای جهان چه روستا چه شهر، چه داخل غار و چه داخل کاخ می‌تواند این دو هدف را دنبال کند. بویژه هدف دوم یعنی تحقیق و پژوهش را.
نوآوری، اکتشاف خلاقیت و جابه‌جا کردن مرزهای دانش وابسته به کاخ و غار نیست.
مندلیف جدول تناوبی را در یکی از روستاهای روسیه در یک مدرسه کامل کرد.
پاستور تمام اکتشافات تاریخ ساز خود را در آزمایشگاه کوچک شخصی خود بدست آورد.
ادیسونی که متهم به خنگی بود بزرگترین کشف تاریخ را در زیر زمین خانه خودش رقم زد.
ارسطو، افلاطون، گالیله، گراهام بل، ارشمیدوس، نیوتون، فروید، یونگ، اینشتین و صدها اندیشمند و مخترع بزرگ جهان هرگز در دانشگاه‌های سطح یک ایران درس نخواندند حتی در دانشگاه‌های برتر جهان هم حضور نداشتند.
کجای جهان، در کدام کشور دنیا، دانشگاه سطح یک و سطح دو و سطح سه داریم؟
آقای وزیر علوم، آقای رئیس دانشگاه تهران و شریف و … آقایانی که ادعا دارید دانش آموخته خارج از کشور هستید، در کدام یک از آن کشورهایی که شما حضور داشتید دانشگاه‌ها سه دسته بودند؟
عالیجنابان، حضرات، ای از دماغ فیل افتادگان، از شما می‌پرسم کجای جهان ۱۰ دانشگاه در یک کشور دور هم جمع می‌شوند و خودشان را درجه یک و بقیه را درجه دو و سه و چهار خطاب می‌کنند؟
اصلا به پیامدهای این دسته‌بندی فکر کردید؟
بهتر است این سوال را مطرح کنیم که چرا اصلا به این فکر افتادید که خودتان را سطح یک معرفی کنید و دور هم جمع شوید و گل بگویید و گل بشنوید؟
چه مشکلی وجود داشت که شما را به این فکر انداخت که تنها راه چاره این مشکل تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های سطح یک ایران است؟
فلسفه این باشگاه دور همی شما چیست؟
من این سوال را از رهبری، از رییس جمهور و وزیر علوم می‌پرسم آیا به نظرتان تشکیل این دور همی و ایجاد سه دستگی و شکاف در بین دانشگاه‌ها درست است؟
بیست و سه جلسه تا به امروز در چند سال گذشته دور هم برگزار کردید لطفا بفرمایید چه خروجی داشته است؟
شما سطح یکی‌ها چه اقدامی برای ارتقای سطح دومی‌ها و سطح سومی‌ها کردید؟
اصلا چطور می‌شود و امکان پذیر است که دانشگاه سطح دومی بتواند به باشگاه دورهمی شما راه پیدا کند؟
شاخص درجه یک بودن حل مشکلات و خلاقیت و نوآوری است نه اینکه دور هم جمع شدن و پادشاه خودخوانده شدن.
اقدام شما باعث شده و خواهد شد که:
۱. اساتید، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌های دیگر خود را پایین‌تر ببینند و به مرور خلاقیتشان تضعیف شود و به حاشیه بروند در واقع شما با این کار به مرور باعث مرگ تدریجی دیگران خواهید شد.
۲. شما با این کار پژوهشگران و دانشجویان خودتان را دچار نوعی توهم برترانگاری کردید. توهمی که آنها را از تلاش و کوشش باز می‌دارد و یا اینکه آنها را ترغیب می‌کند تا مهاجرت کند. یعنی این اوج بدبختی یک ملت است که نصف نخبگانش احساس حقارت کنند و آن نصف دیگر احساس خودبرترانگاری و مهاجرت. یعنی بعد از چند سال هیچ کسی برای ما باقی نخواهد ماند. یک عده را نابود کردیم و یه عده را فراری دادیم. این یکی از خروجی‌های باشگاه دور همی شماست.
۳. این اقدام شما باعث خواهد شد حتی اگر دانشگاه‌ها -به قول شما درجه دو و درجه سه – ترغیب شوند تا خودشان را به باشگاه درجه یکی‌ها نزدیک کنند این تلاششان در قالب مقاله‌سازی و رزومه سازی نمود پیدا کند.
در واقع الان هم شاهد این بدبختی هستیم. دانشگاه‌های به اصطلاح درجه ۲ در تلاش برای جذب دانشجوی بیشتر مجبور به مدرک فروشی بیشتری شده‌اند تاسیس مجلات علمی پژوهشی جدید با هزار دوز و کلک و تاسیس ده‌ها نهاد رزومه‌ساز دیگر.
ای ژن برترها لطفا دست از این دورهمی بردارید و به فکر مسئولیت‌های اصلی خود باشید.

همدلی – احد رضایان قیه باشی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا