گوناگون

اجلاس اضطراری آژانس اتمی برای بررسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران

در پی اقدام ایران در عبور از مرز مجاز ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده، آمریکا خواهان تشکیل شورای حکام آژانس شد. این در حالی است که ایران تهدید کرده است که دو روز دیگر غنی‌سازی ۳،۶۷ درصد را هم پشت سر خواهد گذشت….

به گزارش رادیو آلمان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه، ۱۲ تیر، اعلام کرد که برای بررسی اقدامات اتمی تازه ایران روز چهارشنبه، ۱۷ تیر، جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

ایران روز دوشنبه گذشته اعلام کرد به دلیل “کم‌کاری کشورهای اروپایی” در اجرای تعهدات خود در برجام و ضعف نهاد اینس‌تکس در کمک به ایران برای مهار تحریم‌های آمریکا تهدید خود را عملی کرده و مرز ذخیره ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده را پشت سر گذاشته است.

خبرتشکیل جلسه شورای حکام ساعاتی پس از آن اعلام شد که جکی ولکات، نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی اقدامات اتمی تازه ایران شد.

دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای در سایت این سازمان اطلاع داده است که جکی ولکات، بر اساس قواعد و رویه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار برگزاری نشست ویژه این شورا برای بحث درباره جدیدترین گزارش مدیر آژانس درباره برنامه هسته‌ای حکومت ایران شده است.

در این بیانیه آمده است، دولت آمریکا با تمام قوا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فعالیت‌های راستی‌آزمایی این نهاد بین‌المللی در ایران حمایت می‌کند

در این بیانیه همچنین گفته می‌شود که  ولکات پیشاپیش به شورای حکام گوشزد کرده است که گزارش دقیق و جامع مدیر آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران و هر گونه تغییر احتمالی در این فعالیت‌ها برای استفاده شورا از اختیارات خود جهت ارائه ارزیابی دقیق از اجرای تعهدات پادمانی و هسته‌ای توسط ایران ضروری است.

بیانیه دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی با این خواست پایان می‌گیرد که “جامعه بین‌الملل لازم است که رژیم ایران را پاسخگو کند”.

تحول تازه در فعالیت‌های اتمی ایران

روز دهم تیرماه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوکیا آمانو،  مدیر این آژانس به شورای حکام اطلاع داده است که بازرسان آژانس در ایران در این روز متوجه شده‌اند که ایران از  میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده مجاز دربرجام فراتر رفته است.

محمدجواد ظریف نیز همان روز این اقدام ایران را به نارضایتی از “کم‌کاری” اروپایی‌ها در فعال‌ترکردن بیشتر اینست‌تکس مرتبط دانست و گفت: «ما همان زمان هم بعد از جلسه اعلام کردیم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده است،  بنا بر این جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که قبلاً برنامه‌اش را اعلام کرده، این برنامه را اجرا خواهد کرد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اردیبهشت‌ماه گذشته در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها، تهدید کرد که اگر اروپایی‌ها در راه‌اندازی “ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری” ایران (اینس‌تکس) تعلل کنند و شروط ایران، از جمله خرید نفت برای واردکردن پول آن به اینس‌تکس را عملی نکنند، این کشور ظرف ۶۰ روز بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد و در مرز و محدوده برجامی در مورد میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده (۳۰۰ کیلوگرم) و نیز میزان آب سنگین (۱۳۰ تن) را نقض خواهد کرد.

ایران بر اساس برجام می‌توانست اورانیوم و آب سنگین تولیدی مازاد بر این مقادیر را به خارج بفروشد، اما  آمریکا چند ماه پیش در اقدامی در چارچوب “تحریم‌های حداکثری” خود خریداران هر گونه اورانیوم و آب سنگین ایران را تهدید به تحریم کرد، اقدامی که در عمل به معنای سوق ایران به توقف غنی‌سازی و تولید آب سنگین است.

ظریف در سخنان روز دوشنبه خود با بیان اینکه برنامه مرحله اول، هم در مورد ذخایر اورانیوم غنی شده و هم در مورد ذخایر آب سنگین اجرا شده، گفت: «مرحله بعد هم در مورد سقف ۳،۶۷ درصد است که آن را هم اجرا خواهیم کرد.»

ایران تهدید کرده است که این مرحله را هم از روز یکشنبه، ۱۶ تیر به اجرا خواهد گذاشت. کشورهای اروپایی به ایران هشدار داده‌اند که ممکن است این اقدام ایران احیای تحریم‌های بین‌المللی را به دنبال داشته باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا