گوناگون

خاورمیانه؛ تحرکات “مشکوک”و تأمل برانگیز

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، مجموعه‌ای از تحولات گوناگون در منطقه اتفاق افتاده است که همگی هدف مشترکی دارند و آن محدودسازی نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی است. این تحولات نشان می‌دهد که طرح تضعیف حضور منطقه‌ای رژیم ایران وارد فاز علمیاتی شده است.

به گزارش ایرنا، وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه، آورده است: جکی ولکات نماینده آمریکا در سازمان‌های بین المللی اخیراً خواستار تشکیل جلسه فوری درباره اقدام هسته‌ای ایران شده و این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفته است. در همین راستا قرار است روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی جلسه‌ای را برگزار کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در روزها و هفته‌های اخیر تنش‌ها بین ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است و روز جمعه نیز انگلیس در اقدامی خصمانه کشتی حامل نفت ایران را توقیف کرد. با اتمام مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا برای ایفای تعهداتش نیز شرایط پیچیده‌تر از گذشته شده و تهران قرار است امروز گام جدیدی را در راستای کاهش تعهدات برجامی خود بردارد. برای بررسی این تحولات با حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت‌وگو کرده‌ایم.

تحولات یادشده همگی مانند تکه‌های پازل هستند که با کنار هم قرار دادن آن‌ها، تصویر واضح‌تر می‌شود. افزایش هماهنگی میان آمریکا، اسرائیل و روسیه درباره حضور سپاه پاسداران در سوریه، اعمال فشار آمریکا بر مصر برای جلوگیری از عبور نفت ایران از کانال سوئز، توقیف نفتکش در تنگه جبل الطارق و ساماندهی حشد الشعبی در عراق، مواردی هستند که شاید بازیگران گوناگونی در آن‌ها دخیل هستند، اما یک نتیجه را دنبال می‌‎کنند: تضعیف نفوذ رژیم ایران در منطقه.

آمریکایی‌ها با بیان اینکه حشد الشعبی، روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد، از این گروه ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها نگران هستند که در صورت وقوع درگیری بین رژیم ایران و آمریکا، حشد الشعبی به نفع سپاه پاسداران وارد منازعه شود. اگر این گمانه‌زنی درست باشد، تحت کنترل درآوردن حشد الشعبی می‌تواند نشانه‌ای از این امر باشد که آمریکا تقابل با رژیم ایران را اجتناب‌ناپذیر می‌داند و برای اینکه خسارت‌هایش در چنین تقابلی را به حداقل برساند، تصمیم گرفته نیرو‌های نزدیک به سپاه پاسداران در منطقه را تا جای ممکن تضعیف کند.

ترامپ برای حمله نیاز به مجوز کنگره ندارد

سنای آمریکا اخیرا در نشستی ویژه طرح دمکرات ها در باره لغو مجوز دولت برای استفاده از نیروهای نظامی بدون مجوز کنگره را رد کرد.

به گزارش رادیو فرانسه، نشست سنای آمریکا در واقع برای بررسی اختیارات رئیس جمهوری این کشور برای توانایی تهاجم نظامی به رژیم ایران و اجبار وی در این راه به داشتن مجوز از کنگره تشکیل شده بود.

برای تصویب این طرح نیاز بود که ۶۰ سناتور از مجموع ١۰۰سناتور به آن رای دهند. رای گیری از صبح امروز آغاز شد و تا نیم روز جمعه بیش از ۴۰ سناتور به طرح دمکرات ها رای منفی دادند.

بر اساس این رای گیری، دست دولت ترامپ برای هرگونه اقدام نظامی بدون مجوز کنگره علیه رژیم ایران باز گذاشته شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا