حقوق بشر

«عباس لسانی» به ۸ سال حبس و ۲ سال تبعید به یزد محکوم شد!

روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۸، شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل، «حکم بدوی» عباس لسانی را به وکلیش ابلاغ کرد. طبق حکم صادره، عباس لسانی به «هشت سال حبس و دو سال تبعید به یزد» محکوم شده است…

به گزارش آذر نیوز، آقای لسانی از ۲۵ دیماه ۹۷، در حالی که برای واخواهی در پرونده‌ای به شعبه دوم انقلاب تبریز مراجعه کرده بود قبل از خروج از دادگاه توسط نیروهای قضایی-امنیتی ربوده و تحت بازداشت اداره اطلاعات اردبیل درآمد. بازداشتی که باعث اعتراضات مکرر از سوی فعالین مدنی آذربایجان شد و به تبع آن، اعتراضات لایه‌های مختلف جامعه آذربایجان را برانگیخت.

عباس لسانی در جلسات دادگاه، دستگیری و روند دادرسی در این پرونده را غیرقانونی و بخشی از سناریویی دانست که با استیصال از مدنی بودن جنبش آذربایجان در تلاش است تا این جنبش را با غیر مدنی جلوه دادن، راحت‌تر سرکوب نماید.

جلسه چهارم و نهایی رسیدگی به اتهامات عباس لسانی روز پنجشنبه ۶ تیرماه ۹٨ در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد که در آن آقای لسانی خطاب به قاضی پرونده گفت: «همانطور که همه در جریان بی‌اساس و کذب بودن اتهامات مطرح شده قرار گرفته‌اند، امید آن می‌رود مراجع قضایی نیز به حساسیت و لزوم حفظ استقلال  در چنین پرونده‌هایی رسیده باشند.»

آقای لسانی همچنین با تاکید بر مدنی بودن حرکت ملی آذربایجان گفت: «با توجه به هرگونه عدم وابستگی این حرکت به عناصر بیرون از این جنبش، تمام تلاشها جهت القائات غیر و به تبع آن بهانه‌ برای ایجاد سرکوب و خفقان در لایه‌های مبارزات ملی-مدنی آذربایجانی‌ها ناکام خواهد ماند.»

عباس لسانی در این پرونده از ۶ خرداد ۹۸ تا روز ۲۵ همان ماه که برابر با جلسه دوم دادگاهش بود، دست به اعتصاب غذا زد.

علت اعتصاب غذای این فعال مدنی خودداری مسئولین زندان اردبیل از تحویل اوراق خلاصه‌ی پرونده‌ وی که از سوی وکیلش تهیه و به دفتر این زندان ارسال شده، بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا