گوناگون

وحشت آلمانی‌ها از تغییر کشور به دست راستگراها

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد آلمانی‌ها خطر حمله و عملیات‌های راست‌های افراطی را جدی دانسته و بیم دارند که راست‌گرایان آلمان را تغییر دهند.

شبکه دویچه وله با اشاره به نتایج یک نظرسنجی از مردم آلمان نوشت: ۷۱ درصد از پرسش‌شوندگان خطر راست افراطی را در آلمان زیاد یا خیلی زیاد ارزیابی می‌کنند. در مقابل، ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، خطر اعمال خشونت‌آمیز اسلام‌گرایان را به ویژه زیاد ارزیابی می‌کنند و ۴۱ درصد هم همین نظر را در مورد حملات چپ‌های افراطی دارند.

پس از قتل «والتر لوبکه» سیاستمدار آلمانی در شهر کاسل آلمان، که احتمالاً به دست یک راست‌گرای افراطی کشته شده است، بیش از دو سوم پرسش‌شوندگان (۶۷ درصد) بیم آن دارند که راست‌گرایان افراطی بتوانند جامعه آلمان را تغییر دهند.

این نگرانی در میان هواداران حزب سبزها در آلمان بیشتر خودنمایی می‌کند به طوری که سه چهارم پرسش‌شوندگان با گرایش به سوی حزب سبزهای آلمان، بیم تغییر آلمان توسط راست‌گرایان افراطی را دارند. در عوض تنها در میان ۱۷ درصد از طرفداران حزب «آلترناتیو برای آلمان» این بیم به چشم می‌خورد.

نکته دیگری در نتایج این نظرسنجی به چشم می‌خورد این است که ۶۶ درصد شرکت‌کنندگان معتقدند که آلمان یا نهادهای رسمی این کشور، اغلب نئونازی‌ها و راست‌های افراطی را آزاد می‌گذارد، به این معنی که آنها می توانند بدون مانع قابل توجهی فعالیت کنند.

گروه های راست افراطی یکی از تهدیدهای مهم امنیتی در آلمان و اروپا به شمار می روند و اقدامات خشونت آمیز آنان مصداق بارز تروریسم بومی در جوامع غربی است هر چند در رسانه های اروپایی اقدامات خشونت بار مهاجران خارجی به عنوان تروریسم بزرگنمایی می شود.
ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا