اخبار

جنگ طلبان شاخ و شانه می کشند

روز شمار شصت روز دوم برجامی ایران آغاز شده است! با تصمیم جمهوری اسلامی برای اجرایی کردن گام دوم کاهش تعهدات خود در برجام حالا شصت روز دیگر به پایان قطعی توافق هسته‌ای باقی مانده است. حال باید منتظر ماند و دید که تغییری جدی در رویکرد تازه نظام سیاسی ایران در حوزه دیپلماسی رخ خواهد داد.

نامه ظریف به موگرینی: مهلت۶۰ روزه به اروپا برای عمل به برجام

به گزارش خبرگزاری آلمان وزیر امور خارجه ایران در نامه‌‌ای که روز یکشنبه، ۱۶ تیر، به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستاده از عدم پایبندی ایران به شرط تعیین‌شده در برجام مبنی بر غنی‌سازی ۶۷ / ۳ درصدی اورانیوم خبر داده و تأکید کرده ایران در صورتی به تعهدات برجامی خود عمل خواهد کرد که دیگر طرفین قرارداد به ویژه آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند مانده و آنها را به اجرا درآورند.

در نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی نوشته شده چنانچه امضاکنندگان برجام در ظرف ۶۰ روز به این شرط عمل نکنند، ایران از ماه سپتامبر (حدود دو ماه دیگر) مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی خود را به اجرا درخواهد آورد.

یک روز پس از این اظهارات و ارسال نامه ظریف به موگرینی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی، غنی سازی فراتر از۶۷ / ۳ درصدی را در ایران تایید کرد.

نتانیاهو: ایران بداند که در تیررس جنگنده‌های ماست

نخست‌وزیر اسرائیل گفت ایران باید بداند که در تیررس هواپیماهای جنگی این کشور است.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه ۱۸ تیر در جریان دیدار از هواپیماهای پیشرفته آمریکایی اف-۳۵ در یک پایگاه هوایی با یادآوری این که ایران بار دیگر تهدید به «نابودی اسرائیل» کرده گفت: «ایران باید به خاطر داشته باشد که این هواپیماها به هر مکانی در خاورمیانه از جمله ایران و به ویژه سوریه دسترسی دارند.»

وی همچنین ضمن هشدار به «دشمنان» کشورش افزود: «من به دشمنان‌مان می‌گویم، ارتش اسرائیل قدرت تخریب بسیار زیادی دارد. ما را آزمایش نکنید.»

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اخیرا در گفتگو با شبکه خبری العالم گفته بود که اگر آمریکا به ایران حمله کند، «تمام مدت عمر باقیمانده اسرائیل به نیم ساعت نخواهد رسید».

فرماندهان نظامی ایران: در دوره فعلی مذاکره به معنای تسلیم است

یورونیوز: محمد سلامی، فرمانده سپاه پاسداران روز سه‌شنبه ۱۸ تیر با اشاره به افزایش فشارهای آمریکا علیه ایران گفت: «تهدیدات دشمن به اشباع رسیده اما تهدیدات آنها متوقف نمی‌شود. اما در عین حال فرسودگی دشمن بسیار بیشتر از ماست.»

او در ادامه گفت: «در برابر دشمن، مقاومت است که معنا دارد. مقاومت به معنی پایداری در یک نقطه نیست بلکه ایستادگی در طول زمان است و کسی در این نزاع موفق می‌شود که دامنه تحمل بیشتری داشته باشد.»

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در اظهاراتی نیروهای مسلح ایران را آماده و دست به ماشه خواند و تاکید کرد: «نیروهای مسلح ایران به دستور رهبر ایران آماده پاسخ به هرگونه پاسخ به دشمن هستند.»

آقای باقری از آغاز دور جدیدی از راهبردهای دفاعی جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود: «از اردیبهشت امسال راهبرد تازه‌ای با عنوان مقاومت فعال در دستور کار ما قرار گرفته است. این دوره‌ای است که به دستور رهبر انقلاب، ما نه از جنگ می‌هراسیم و نه از آن استقبال می‌کنیم. در این دوره مذاکره به معنای تسلیم است و به آن نه قاطع می‌گوییم.»

«تهاجم به عمق دشمن» در دستور کار نیروی زمینی سپاه

محمد خاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران هم روز سه‌شنبه، جمهوری اسلامی را قدرت معتبر در منطقه خواند که برای آمریکا قابل تحمل نیست.

او هدف قرار دادن پهپاد آمریکا را شکننده هیمنه ایالات متحده خواند و افزود: «شکار پهپاد آمریکایی اوضاع را در منطقه به سود جمهوری اسلامی ایران تغییر داد.»

آقای پاکپور همچنین دکترین «تهاجم به عمق دشمن» را دستور کار تازه سپاه خواند و آن‌ را اقدامی مناسب برای شرایط کنونی دانست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا