گوناگون

اعتراضات مردمی

شرکت کشت و صنعت کارون، یکی از مرکز تولیدکننده بزرگ شکر ایران به بهایی چند برابر زیر قیمت به مزایده گذاشته شده است. کارگران کشت و صنعت کارون نگران هستند که به سرنوشت کارگران نیشکر هفت‌تپه دچار و با تعویق مزدها و موج اخراج روبرو شوند…

به گزارش زمانه، گروهی از اهالی منطقه‌ی دیمچه در شهرستان شوشتر سه‌شنبه ۱۸ تیر در اعتراض به نحوه‌ی واگذاری مجتمع کشت و صنعت کارون مقابل آن تجمع کردند. معترضان می‌گویند واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی، پایمال کردن حق ساکنان این منطقه است چرا که کشت و صنعت کارون بر روی زمین‌های کشاورزان منطقه ایجاد شده است.

تجمع‌کنندگان پارچه‌نوشته‌ای در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: شرکت کشت و صنعت کارون حق مسلم مردم دیمچه است.

خلع ید از کشاورزان

مجتمع کشت و صنعت کارون که از آن به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های تولید شکر خاورمیانه یاد شده است ۵۳ هزار هکتار مساحت دارد. محصول اصلی آن شکر سفید است و محصولات جانبی آن نئوپان، کاغذ، و خوراک دام.

۹۹ درصد مالکیت شرکت کشت و صنعت کارون متعلق به بانک کشاورزی است و بیش از دو هزار کارگر در آن به کار اشتغال دارند.

سال ۱۳۵۲ زمان ایجاد این مجتمع، دولت و بانک کشاورزی بیش از ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزان را مورد استفاده قرار داده و در عوض به آن‌ها وعده شغل و مسکن داده‌اند. این وعده عملی نشده است. حال دولت قصد دارد کشت و صنعت کارون را به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار کند در حالی که بخشی از کشاورزان دیمچه بی‌زمین و جوانان آن بیکارند.

دیمچه، منطقه‌ای در ۱۰ کیلومتری شهرستان شوشتر و با بیش از شصت هزار نفر جمعیت به گفته‌ی اهالی، حتی خانه‌های روستاها و شهرکهای مسکونی نیز تخریب و به جای آن مزارع نیشکر ایجاد شده است.

این مجتمع به رغم انتقادات کارگران مجتمع، کشاورزان منطقه و برخی مسئولان منطقه در اسفند سال ۹۷ برای نهمین بار به مزایده گذاشته شده است. به گفته‌ی رییس روابط عمومی شرکت تا کنون هیچ سرمایه‌دار و خریدار بخش خصوصی برای خرید شرکت مراجعه نکرده است. قیمت تعیین شده ۲۶ هزار میلیارد ریال است.

مزایده چند برابر زیر قیمت

چرا دولت تصمیم به واگذاری کشت و صنعت کارون گرفته است؟ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر واگذاری صنایع دولتی به بخش خصوصی، و در راستای سیاست دولت مبنی بر واگذاری واحدهای زیان‌ده به بخش خصوصی.

مدافعان فروش کشت و صنعت کارون می‌گویند این واحد زیان‌ده است.

عباس پاپی زاده نماینده دزفول در مجلس که خواستار تبدیل کشت و صنعت کارون به شرکت تعاونی از ساکنان منطقه است می‌گوید: «طی تفحصی که از شرکت کشت و صنعت کارون شده مشخص شد به علت ضعف مدیریت، ریخت و پاش‌های مالی زیادی در این شرکت انجام شده و شرکت به مرحله ورشکستگی رسیده است.»

رضا زاده رییس روابط عمومی شرکت کشت و صنعت کارون نیز روایت دیگری از وضعیت شرکت دارد و می‌گوید: این شرکت در سال ۹۳ ورشکسته و پنج ماه مطالبات و حقوق و مزایای عقب افتاده داشت که با مدیریت جدید از آن سال تاکنون، این شرکت اکنون هیچ بدهی ندارد و پارسال نیز ۸۱۰ میلیارد ریال سود عملیاتی داشته است.

عباس پاپی‌زاده نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی فروش کارخانه را «ناعادلانه و ظلمی بزرگ در حق اهالی منطقه» خوانده و افزوده است: قیمت اعلام شده برای شرکت کارون یک پنجم قیمت واقعی آن هم نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا