گوناگون

اروپا خواستار نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام شد

اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی شدید، خواستار تشکیل نشست فوری کمیسیون برجام برای رسیدگی به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران شد…

در بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و سه کشور امضا کننده برجام، آلمان، فرانسه و بریتانیا، که روز سه شنبه ۱۸ تیرماه (۹ ژوئیه) منتشر شد، از تصمیم اخیر ایران برای کاهش بیشتر تعهدات خود در توافق اتمی موسوم به برجام، عمیقا ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه گفته شده که اگر ایران همان‌طور که اعلام کرده خواستار باقی ماندن در برجام است، باید از اقدامات اخیر خود دست بردارد و بدون درنگ از تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک تبعیت کند.

ایران در پایان اولتیماتومی ۶۰ روزه، اعلام کرد که سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ که میزان توافق شده در برجام بوده، افزایش خواهد داد. براساس گفته‌های سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، این کشور در حال حاضر غلظت غنی‌سازی را به ۴.۵ درصد افزایش داده است.

پیشتر ایران اعلام کرده بود که دیگر محدودیت ذخیره‌سازی ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۳.۶۷ و نیز محدودیت نگهداری ۱۳۰ تن آب سنگین را رعایت نخواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش‌های منتشر شده از سوی ایران درباره افزایش سطح غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم غنی‌شده را تایید کرده است.

اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود از این تصمیمات را اعلام کرده است. چین و روسیه نیز از اینکه ایران دست به چنین اقداماتی زده، اظهار تاسف کرد‌ه‌اند.

اکنون و در تازه‌ترین واکنش به قصد ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، اتحادیه اروپا خواستار جلسه اضطراری نشست کمیسیون مشترک برجام شده است.

این نشست به طور عادی هر سه ماه یک بار با حضور نمایندگان ایران، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا برگزار می‌شود.

با این همه در بیانیه مشترک اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا، زمانی برای تشکیل این جلسه اضطراری اعلام نشده است.

این بیانیه در عین حال در آستانه سفر امانوئل بل، مشاور عالی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به ایران صادر شده است.

پیشتر روسای جمهوری فرانسه و ایران در یک مکالمه تلفنی توافق کرده بودند که تا هفته آینده امکان از سرگیری مذاکرات جدیدی را بررسی کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا