گوناگون

سپاه مقر دو حزب کرد ایرانی در کردستان عراق را گلوله‌باران کرد

کردستان بار دیگر صحنه درگیری‌های خونین شد. پس از انتشار خبر مذاکرات چهار حزب کردی ایرانی با نمایندگان جمهوری اسلامی در نروژ و سپس درگیری پیشمرگه‌های کرد و سپاه پاسداران در پیرانشهر و کشته شدن سه نفر از اعضای سپاه پاسداران، توپخانه سپاه به دو مقر احزاب اصلی کردستان ایران در خاک اقلیم کردستان شلیک کرد. در جریان این حمله دست‌کم یک نفر کشته شد….

به‌گزارش شبکه روادو کردستان عراق، احسان چلبی، شهردار شهر سیدکان واقع در اقلیم کردستان عراق گفت: «آتش‌باری توپخانه‌ای ایران که مقر گروه‌های کرد ایرانی مخالف حکومت را هدف قرار داده بود، ساعت ۱۲ و ۱۰ امروز (چهارشنبه ۱۹ تیر / ۱۰ ژوئیه) به بلندی‌های بربزین، دره، دسنیه، تالان و دوستانه انجام شد.»

سپاه پاسداران روز چهارشنبه مناطقی از خاک کردستان عراق را با توپخانه مورد حمله قرار داد. به گزارش خبرگزاری فرات، این حملات را در منطقه برادوست و بالکایتی صورت گرفته و در نتیجه ی آن یک نفر از اهالی این منطقه جان خود را از دست داده و تعدادی نیز زخمی شده اند.

این گزارش می افزاید انفجار گلوله های توپ در مقابل خانه ی اهالی روستاهای “تلان- شکنه و ماله ملا” باعث مرگ زنی به نام زیتون قادر ۱۸ ساله شده و ۲ برادر وی نیز به نام‌های سیروان قادر و اسمائیل قادر زخمی شده‌اند. همچنین در ساعات ظهر امروز رژیم ایران منطقه‌ی بالکایتی را هدف حمله توپخانه‌ای قرار داد. تاکنون خسارات وارده در نتیجه‌ی این حملات اطلاعاتی بدست نیامده است.
این حملات در زمانی انجام می‌شوند که منطقه‌ی برادوست بدون وقفه از سوی هواپیماهای جنگنده‌ی دولت ترکیه نیز بمباران می‌شود.

وب‌سایت کردی «روداو» نیز به نقل از احسان چلبی، شهردار شهر سیداکان در کردستان عراق، گزارش داد که در جریان این حملات، یک دختر ۱۸ ساله کشته شده و دو نفر از برادران او که ۱۴ و ۲۳ ساله بوده‌‌اند، مجروح شده‌اند. شهر سیداکان در ۹۰ کیلومتری اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، قرار دارد. به گفته این مقام محلی، این حملات توپخانه‌ای موجب آتش‌‌سوزی در برخی از مناطق اطراف این شهر شده است.
در همین حال، وب‌سایت «روداو» به نقل از یک مقام کنسولگری ایران در اربیل نوشته که این کنسولگری هیچ اطلاعاتی درباره این واقعه ندارد.
به نظر می‌رسد این حمله در واکنش به تشدید درگیری‌های اخیر در مناطق غربی ایران صورت گرفته باشد.
در جریان درگیری در حاشیه شهر پیرانشهر که روز سه‌شنبه اتفاق افتاد، سه نفر از اعضای سپاه پاسداران کشته و یک نفر مجروح شدند. روز چهارشنبه هم خبرگزاری فارس گزارش داد که یک پاسدار بازنشسته سپاه در یک درگیری در کوهستان‌های بیوله شهرستان جوانرود کشته شده است.
این چهارمین درگیری‌ است که ظرف یک‌ماه گذشته رخ می‌دهد. قرارگاه «حمزه» وابسته به نیروی زمینی سپاه پاسداران روز ۱۱ تیرماه اعلام کرد که در جریان تعقیب و درگیری با یک «تیم تروریستی»، دو نفر از نیروهای بومی این قرارگاه و دو نفر از گروه تحت تعقیب، کشته شده‌اند.
هشتم تیرماه نیز منابع خبری وابسته به حزب دمکرات کردستان خبر دادند که «نیروهای پیشمرگه» این حزب با نیروهای سپاه درگیر و در این درگیری «چندین تن» از نیروهای سپاه کشته‌ شدند.
همان روز منابع کرد خبر دادند که سپاه در واکنش به این درگیری،‌ ارتفاعات «آلدنه» و «برده سوران» در اقلیم کردستان عراق را با توپخانه مورد حمله قرار داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا