بین‌المللی

توافق مخالفان و دولت ونزوئلا بر سر ایجاد کمیته دائمی مذاکرات برای برون رفت از بحران

مقام‌های دولت ونزوئلا و همچنین دولت نروژ که میزبان مذاکرات میان نمایندگان مخالفان و دولت ونزوئلا است از حصول پیشرفت در این مذاکرات و توافق طرف‌ها بر سر تداوم مذاکرات خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارات خوش‌بینانه بعد از برگزاری سومین دور مذاکرات میان مخالفان دولت ونزوئلا و نمایندگان این دولت در نروژ مطرح شدند.

سومین دور مذاکرات اواخر چهارشنبه با حمایت شهر اسلو خاتمه پیدا کرد. نروژ میانجیگر و تسهیل‌کننده برگزاری این مذاکرات بود. با این حال مقام‌ها از دادن اطلاعات بیشتر درباره آنچه طی سه روز برگزاری سومین دور مذاکرات در کشور جزیره‌ای “باربادوس” واقع در حوزه کارائیب بحث شده، خودداری کردند.

در همین راستا “اینه اریکسن سوریدساید”، وزیر خارجه نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرد: به این ترتیب در نظر گرفته شد که طرف‌های مذاکرات به رایزنی‌ها به منظور پیشبرد این مذاکرات ادامه دهند.

در بیانیه وزارت خارجه نروژ آمده است: ما اعلام می‌کنیم نمایندگان بازیگران سیاسی اصلی در ونزوئلا به مذاکرات‌شان که در شهر اسلو آغاز شد، ادامه می‌دهند. ما بر اهمیت این‌که طرف‌های مذاکرات حداکثر احتیاط را از بابت اظهارنظرها و بیانیه‌هایشان درباره این فرآیند نشان دهند، تاکید می‌کنیم.

وزارت خارجه نروژ اظهار کرد: دو طرف بر سر تشکیل کمیته مشترک برای بررسی راه‌های عبور از بحران سیاسی در کشور توافق کردند.

طبق بیانیه این وزارتخانه، نمایندگان طرف‌های سیاسی اصلی در ونزوئلا به مذاکرات خود ادامه می‌دهند و در این روند کمیته‌ای تشکیل می‌شود که اساسی دائمی و مستقیم خواهد داشت تا راه حلی مورد توافق حاصل شود. این گام در چارچوب امکاناتی است که قانون اساسی ونزوئلا اجازه می‌دهد.

این مذاکرات در ماه مه گذشته در نروژ به منظور رفع بن‌بست سیاسی میان دولت و مخالفان ونزوئلا آغاز شد.

خورخه رودریگز، وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا نیز که سرپرست هیئت نمایندگی این دولت برای مذاکرات بوده در توییتر نوشت که دور سوم مذاکرات در باربادوس خاتمه یافت.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در برنامه‌ای تلویزیونی همراه با هکتور رودریگز یکی از اعضای هیئت نمایندگان ونزوئلا اعلام کرد: طرف‌های مذاکرات تصمیم گرفته‌اند به فرآیند گفت‌وگو “به شکلی دائمی” ادامه دهند.

مقام‌های دو طرف مذاکرات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که این مذاکره‌کنندگان فعلاً تصمیم گرفته‌اند که موضوع پرمناقشه برگزاری انتخابات را تا زمان خاتمه مذاکرات رها کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا