گوناگون

عربستان تامین امنیت بنادر یمن در دریای سرخ را برعهده می‌گیرد

چهار منبع مطلع اعلام کردند، نیروهای عربستان در یمن تدابیری را برای تامین امنیت دو بندر استراتژیک در دریای سرخ و تنگه باب المندب در نظر گرفته‌اند؛ این اقدام در پی کاهش حضور نظامی گسترده هم‌پیمان اصلی عربستان یعنی امارات است.

به گزارش ایسنا، امارات نیروهایش را در برخی مناطق یمن که در آنها پایگاه‌های نظامی بزرگی را در طول جنگ ایجاد کرده بود، کاهش داده است. دو فرمانده نظامی یمنی و مسؤولان دولت مستعفی یمن به خبرگزاری رویترز گفتند، افسران سعودی فرماندهی پایگاه‌های نظامی در دو بندر المخا و الخوخه را تحویل گرفته‌اند در حالیکه نیروهای امارات از آن دو برای حمایت از عملیات نظامی استفاده می‌کردند که هدفش کنترل بر الحدیده و نظارت بر ساحل غربی بود.

ریاض تعدادی نامشخص از نیروها را به شهر ساحلی عدن و نیز جزیره کوچک آتشفشانی “بریم” در تنگه باب المندب فرستاده است. تنگه باب المندب گذرگاه استراتژیک دریانوردی است که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند.

البته سخنگوی نیروهای ائتلاف سعودی و نه دولت امارات به درخواست‌ها ازبابت تایید صحت این گزارش هنوز پاسخی نداده‌اند.

یک مسؤول ارشد اماراتی درباره گام روزهای اخیر کشورش گفت: هیچ نگرانی درباره وقوع خلأ در یمن وجود ندارد، زیرا ما ۹۰ هزار سرباز یمنی را آموزش داده‌ایم و این یکی از موفقیت‌های بزرگ ما در یمن است.

امارات می‌گوید، همچنان به تعهدات خود در قبال ائتلاف و دولت مستعفی یمن پایبند است.

این مسؤول که نخواست نامش فاش شود، گفت:‌ تصمیم کاهش نیروها یک تصمیم یکباره نبوده بلکه با هماهنگی با ریاض بررسی شده است.

پیش‌بینی نمی‌شود این تغییرات در فرماندهی پایگاه‌های نظامی تغییری در روند جنگ و توافق آتش‌بس در الحدیده که زیر نظر سازمان ملل در سوئد بین دولت مستعفی یمن و انصارالله امضا شد، ایجاد کند اما گسترش سطح حضور نظامی سعودی در خاک یمن می‌تواند به انتقادات بین‌المللی از نقش عربستان در جنگ بیفزاید زیرا باعث بدترین بحران انسانی در جهان شده و صدها غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف سعودی – اماراتی به بیمارستان‌ها، مدارس و بازارها کشته شده‌اند.

در عین حال این تغییرات با افزایش تنش بین واشنگتن و تهران و تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی برای حمایت از دریانوردی بین‌المللی در برابر حملات احتمالی در ساحل یمن و نزدیکی تنگه هرمز همزمان شده است.

منابع گفتند، نیروهای اماراتی از سال ۲۰۱۵ بر جزیره “بریم” در مرکز باب المندب زمانی که ائتلاف سعودی وارد جنگ یمن شد، مسلط شدند و چندین هفته بعد عربستان و گارد ساحلی وابسته به دولت مستعفی یمن کنترل بر این مناطق را به دست گرفتند.

امارات به عنوان عضوی در ائتلاف مورد حمایت غرب برای جنگ علیه انصارالله با مشارکت مزدوران یمنی بر شهرهای ساحل غربی یمن مسلط شد که یک نوار باریک تحت کنترل این ائتلاف را تشکیل می‌دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا