حقوق بشر

از ضرب و شتم تا کاهش علائم حیاتی

گزارشی از وضعیت امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری در دوازدهمین روز اعتصاب غذا

در پی بروز درگیری ناشی از عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، روز گذشته امیرحسین محمدی فرد، از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه، توسط تنی از زندانیان غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و نهایتا به دستور مسئولین زندان به سالن مشابهی تبعید شد، این در حالی است که وی به همراه همسرش ساناز اله یاری از تاریخ ۱۳ تیرماه دست به اعتصاب غذا زده و دچار ضعف شدید جسمی است. ساناز اله یاری نیز که هم اکنون در بند زنان اوین به سر می برد روز جاری در پی ضعف شدید جسمی برای دقایقی هوشیاری اش را از دست داده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، روز یکشنبه ۲۴ تیرماه ۹۸، امیرحسین محمدی فرد، از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه توسط تعدادی از زندانیان غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
به گفته یک منبع مطلع، طی این درگیری تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله امیر امیرقلی و آرشام رضایی از امیرحسین محمدی فرد حمایت کرده و پس از مضروب شدن محمدی فرد، به دستور مسئولین زندان وی به همراه امیر امیرقلی به عنوان تنبیه به سالن های دیگر تبعید شده اند. این زندانیان به دلیل تداوم نقض اصل تفکیک جرائم کماکان در معرض مشکلات عدیده قرار دارند.
لازم به ذکر است ضرب و شتم امیرحسین محمدی فرد در حالی صورت گرفته است که وی در تاریخ ۱۱ تیرماه طی نامه‌ای خطاب به محمد مقیسه،رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و باقری، رئیس اندرزگاه ۴ زندان اوین، خواستار رسیدگی پزشکی به وضعیت سلامتی ساناز الهیاری شده و اعلام کرده بود که در صورت تداوم بی توجهی به مطالباتش مبنی بر آزادی خود، همسرش و سایر بازداشت شدگان پرونده هفت تپه تا دو روز دیگر، دست به اعتصاب غذا خواهد زد. ساناز اله یاری نیز از تاریخ ۱۳ تیرماه در حمایت و همراهی با همسرش دست به اعتصاب غذا زده است.
ساناز اله یاری، که هم اکنون در بند زنان زندان اوین به سر می برد روز جاری و در دوازدهمین روز اعتصاب غذا در پی ضعف شدید جسمی هوشیاری خود را برای دقایقی از دست داده است. در کنار فشار ناشی از اعتصاب غذا، شرایط جسمی ساناز اله یاری به دلیل ابتلا به بیماری نامشخص نگران کننده است.
روز گذشته بهداری زندان اوین با وخیم گزارش کردن وضعیت جسمانی ساناز الهیاری اعلام کرده است که علائم حیاتی وی به حداقل رسیده و در صورت تداوم اعتصاب غذا احتمال اخلال در تنفس او بسیار بالا خواهد بود. وی در پنجمین روز اعتصاب غذای خود در تاریخ ۱۷ تیرماه نیز به دلیل حال نامناسب جسمی به بهداری زندان اوین منتقل شده و از دریافت سرم امتناع کرده بود.
بازداشت ساناز اله یاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.
لازم به ذکر است در تاریخ ۱۳ تیرماه سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای به شرایط نامناسب سلامتی ساناز الهیاری و محرومیت وی از دسترسی به خدمات پزشکی اشاره کرده است.
امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه کماکان در زندان اوین نگهداری می‌شوند. در اردیبهشت ماه سال جاری امیرحسین محمدی فر از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ و ساناز اله یاری به بند زنان زندان اوین منتقل شدند.
اوایل خردادماه پرونده هفت متهم اعتراضات هفت تپه به نام‌های “اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فرد، ساناز اله یاری، علی نجاتی و عسل محمدی” پس از جلسه دفاع آخر به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارسال شده و جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه این افراد در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا