حقوق بشر

اعتصاب غذای ۶ تن از زندانیان سیاسی در اعتراض به دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها

شش تن از زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین با نگارش نامه‌ای سرگشاده «خطاب به مردم ایران» اعلام کردند «در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها» دست به اعتصاب غذا زدند.

در بیانیه‌ای که به امضا حسین سرلک، مرتضی نظری‌ سه‌دهی،محسن امین‌پور،علی بازآزرده، بهروز زارع و رضا محمدحسینی آمده و نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین حقوق بشر در ایران قرار گرفته است: «در همین راستا و به نشانه اعتراض، ما جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین واقع در اندرزگاه ۴ در اعتراض به این رویه‌های غلط و شرایط نامناسب زندانیان در همه موارد حتی مورد جیره غذایی از تاریخ ۲۴ تیر ماه دست به اعتصاب غذا زده و تا حصول خواسته‌های خود به این اعتراض ادامه خواهیم داد و امیدواریم صدای ضعیف ما به گوش همه‌ی مسوولین رسیده و به خواسته‌های به حق ما رسیدگی کنند.»

شش تن از زندانیان محبوس در بند ۴ زندان اوین در اعتراض به روند دادرسی های ناعادلانه و شرایط زندان ها دست به اعتصاب غذا زدند. این زندانیان با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام اعتصاب غذای خود، خواسته های خود را، رعایت اصل تفکیک جرائم، دادرسی عادلانه، حق برخورداری از وکیل، پذیرش آزادی مشروط زندانیان سیاسی و رسیدگی به مشکلات تغذیه و جیره غذایی زندانیان عنوان کرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا،  روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۹۸، شش زندانی و متهم در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده اند.

از میان اعتصاب کنندگان اتهامات محسن امین پور و رضا محمدحسینی برای هرانا مشخص نیست اما باقی امضاکنندگان این بیانیه بصورت مشخص از زندانیان سیاسی این زندان هستند.

در این بیانیه، خواسته این زندانیان در ۸ بند عنوان شده است:

۱- تفکیک زندانیان سیاسی از سایر زندانیان، چه در زندان آقایان یا بانوان.
۲- پذیرش آزادی مشروط زندانیان سیاسی.
۳-حذف واژه امنیتی و به رسمیت شناخته شدن زندانیان سیاسی.
۴- سلیقه ای برخورد نکردن قضات دادگاه انقلاب با وکلای زندانیان سیاسی.
۵- داشتن وکیل از بدو دستگیری تا آخرین مرحله پرونده متهمین سیاسی.
۶- ابطال کلیه احکام اعدام و حکم های سنگین چندین ساله زندانیان سیاسی.
۷- اجرایی نمودن سریع در امر وثیقه گذاری تا زمان دادرسی زندانیان سیاسی با وثیقه معقول.
۸- رسیدگی دقیق و درست به وضعیت تغذیه و جیره غذایی زندانیان سیاسی.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می زنند. بسیاری از این اعتصاب ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی های بلندمدت بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا