فرهنگی

بی بی سی چطور بعد از چندین سال مجوز ورود به ایران را گرفت؟

روز گذشته گزارشی از ایران در پایگاه خبری بی بی سی انگلیسی منتشر شد که بازتاب گسترده ای داشت. محتوای این ویدئو هفته گذشته توسط خبرنگار بی بی سی در ایران تهیه شده و این سوال را ایجاد کرده که چطور خبرنگار بی بی سی توانست مجوز ورود به ایران را دریافت کند؟

به گزارش رویداد۲۴ هافینگتون پست در گزارشی از وجود قراردادی میان جمهوری اسلامی با بنگاه خبری بی بی سی خبر داده که طی آن این بنگاه خبری بریتانیایی به شرط اجازه حضور خبرنگارانش در ایران پذیرفته هیچ بخشی از اطلاعات، تصاویر و مصاحبه‌هایی که در زمان سفر به ایران به دست آورده را در اختیار بی بی سی فارسی قرار ندهد.

بر اساس این گزارش، بی بی سی شرایط ایران برای عدم به اشتراک گذاشتن تصاویری که در ایران جمع آوری شده با بی بی سی فارسی را پذیرفته است. بر اساس ایمیلی که به دست هافینگتون پست رسیده، این اولین بار نیست که بی بی سی چنین توافقی با ایران انجام داده است.

افشای این اطلاعات درباره بنگاه بی بی سی توسط بخش فارسی زبان انجام شده است. بر اساس این اطلاعات مارتین پیشنس خبرنگار انگلیسی بی بی سی و تیمش تا روز یکشنبه این هفته در ایران حضور داشته‌اند.

در این ایمیل گفته شده بر اساس این قرارداد، مطلقا ضروری است که هیچ بخشی از متریال به دست آمده در ایران نه در زمان حال و نه در آینده، چه به شکل محتوای تلویزیونی یا محتوای شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر در اختیار بی بی سی فارسی قرار نگیرد. ایران از بی بی سی انگلیسی خواسته هیچ بخشی از این اطلاعات را تحت هیچ پلتفرمی در اختیار بی بی سی فارسی قرار ندهند.

بیانیه‌ای که به دست هافینگتون پست رسیده نشان می‌دهد سخنگوی بی بی سی با تقاضا‌های ایران موافقت کرده و گفته همه رسانه‌های بین المللی با محدودیت‌هایی در ایران مواجهند و ما برخی از این محدودیت‌ها را برای اینکه بتوانیم بصیرت نادری را از درون ایران به مخاطبانمان بدهیم، می‌پذیریم. بی بی سی مانند همیشه کنترل همه بخش‌های تحریریه‌اش را در دست دارد و این گزارش‌هایی که برای اولین بار در ۵ سال اخیر قرار است از داخل ایران تهیه شود در اختیار کارکنان بی بی سی فارسی قرار نخواهد گرفت.

بر اساس گزارش هافینگتون پست، در گذشته رسانه‌های خارجی قبول کرده بودند که کارشناسی از ایران نیز آن‌ها را همراهی کند و تحرکات آن‌ها و کسانی که با این رسانه‌ها مصاحبه می‌کردند نیز محدود شده بود. این رسانه نوشته توافق جدیدی که بی بی سی انجام داده و قبول کرده هیچ بخشی از متریالش را در اختیار بی بی سی فارسی قرار ندهد امر غیر معمولی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا