گوناگون

تهدید جنگل‌ها با قاچاق سبز

جنگل‌های کشور با ۱۴.۳هکتار وسعت در پنج ناحیه ایران پراکنده هستند و برخلاف آنچه همه گمان می‌کنند ۱۲.۴هکتار از عرصه‌های جنگلی ایران را جنگل‌های خارج از شمال تشکیل می‌دهند.

پنج ناحیه جنگلی ایران شامل ناحیه خزری و شمالی، ناحیه ارسباران ، ناحیه یاسوج با دربرگرفتن جنگل‌های ایران تورانی و آخرین ناحیه شامل ناحیه رویشی جنگل‌های خلیج فارس عمانی است که در جنوب کشور واقع شده‌اند.

آنچه این روزها در بحث قاچاق سبز مطرح است، قاچاق چوب در جنگل‌های منطقه زاگرس است که به بهانه تولید زغال، قاچاقچیان جنگل‌های باارزش را از بین می‌برند؛ سرمایه‌هایی که جایگزینی ندارند. با این حال ما کوشیده‌ایم محموله‌های قاچاق را ضبط کنیم و بعد از به مزایده گذاشتن آنها هزینه حاصل را در احیای نواحی جنگلی به کارببندیم.

مقابله با قاچاق سبز که امروز به‌عنوان یک معضل جدی در عرصه منابع طبیعی ایران مطرح است امکان‌پذیر نیست مگر در سایه مشارکت همه‌جانبه مردم نواحی مختلف کشور که میزبان عرصه‌های جنگلی هستند و حذف نگاه بازاری به جنگل‌های کشور.

در حال حاضر ایران جزو ۱۰کشور اول دنیا در خصوص تولید گازهای گلخانه‌ای است، موضوعی که بارها هشدار جدی در خصوص کاهش این حجم تولید گاز را از سازمان‌های جهانی دریافت کرده‌ایم و متعهد به کاهش تولید آن شده‌ایم، کاری که محقق نمی‌شود مگر در سایه مدیریت صنایع و به‌کارگیری روش‌های علمی. ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و ما امروز یک‌سوم سرانه جهانی جنگل‌ها را در اختیار داریم و نیازمند مشارکت تمامی اقشار جامعه – از روستاییان گرفته تا عشایر و جوامع شهری – در راستای افزایش دو تا سه‌برابری پوشش جنگلی کشور هستیم.

برای حفظ پوشش جنگلی موجود و افزایش آن باید در گام نخست مردم با اهمیت‌دادن به پوشش‌های سبز بکوشند و خود را موظف به حفظ سرمایه‌های موجود کنند.

نکته مهم و اساسی دیگر این است که حفظ جنگل نیازمند حمایت دولت است. افزایش تعداد پرسنل حفاظت از جنگل‌ها موضوع مهمی است که ما امروز با چالش اساسی در مورد آن روبه‌رو هستیم، به‌طوری‌که در برخی جاها ۲۰هزار هکتار از اراضی جنگلی توسط یک جنگلبان حفاظت می‌شود و در برخی جاها تا ۴۰هزار هکتار تا ۷۰هزار هکتار توسط یک نفر.

این موضوعی است که بی‌شک نقش مهمی در قاچاق سبز طی سال‌های اخیر داشته است و امروز باید با تاکید بر این موضوع و توجه به آن دولت جذب نیرو در این بخش را در اولویت‌های کاری قرار دهد.
فریبرز غیبی – رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع
آرمان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا