اخبار

راه دیپلماسی برای حل مناقشه واشنگتن و تهران باز است؟!

فدریکا موگرینی با تاکید بر اینکه حفظ برجام به نفع تمام کشورهای دنیاست، خاطر نشان ساخت اتحادیه اروپا به تلاش برای اجرای کامل توافق هسته‌ای و آغاز مذاکره میان تهران و واشنگتن ادامه می‌دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: باید کانال‌های ارتباطی حفظ شود و راه همکاری و دیپلماسی برای حل مسئله باز باشد

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  در سخنرانی خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ با موضوع وضعیت خلیج فارس به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد و گفت: ما همواره گفته‌ایم که حفظ توافق هسته‌ای با ایران اولین و بهترین توافق برای منافع امنیتی اروپا و جهان است. این مسئله تا به امروز نیز ثابت شده است. ما نمی‌خواهیم شاهد درگیری نظامی در منطقه‌مان و به‌علاوه آغاز یک رقابت هسته‌ای در منطقه‌ای باشیم که در حال حاضر با تنش‌های زیادی مواجه است.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی در ادامه تصریح کرد: منطقه خلیج (فارس) به اروپا بسیار نزدیک است و بخشی از منطقه ما به شمار می‌آید. بنابرازین، امنیت خلیج (فارس) برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ما در طول این سال‌ها گفته‌ایم که بدون توافق هسته‌ای وضعیت خاورمیانه که اکنون به اندازه کافی پیچیده است، از وضعیت فعلی بسیار دشوارتر می‌بود. ماهمواره این را گفته ایم و اکنون به نظر می‌آید که یک اتفاق نظر در این باره وجود دارد. حتی آنهایی که نسبت به توافق بسیار بدبین بودند امروز درک می‌کنند که وضعیت کنونی می‌توانست بدون این توافق بدتر باشد. این، چیزی است که من در تمام مکالماتم به ویژه با سران منطقه می‌شنوم.

وی خاطر نشان کرد: همگان در منطقه می‌گویند که جنگ نمی‌خواهند و هیچکس نمی‌گوید که نیتش جنگ است اما مشکل این است که در چنین منطقه‌ای یک سوء محاسبه می‌تواند به درگیری‌های خطرناک بینجامد. به همین دلیل است که ما اروپایی‌ها از تمام طرف‌های مربوطه می‌خواهیم تا حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند و منطقی بیندیشند. به همین دلیل ما تمام تلاش خود را حتی پس از خروج آمریکا از برجام برای حفظ این توافق به کار گرفته‌ایم.

موگرینی با اشاره به نشست شورای امور خارجی اروپا در روز دوشنبه اظهار داشت: اجازه دهید بگویم که تمام ۲۸ عضو اتحادیه بر تمایل مشترک ما برای حفظ توافق هسته‌ای حتی در شرایط سخت کنونی تاکید کردند. منافع ما در انجام این کار است و برای آن احساس مسئولیت می‌کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: همه ما از وضعیت کنونی مطلعیم. این شرایط هیچ‌گاه به اندازه امروز دشوار نبوده است. ۱۴ ماه پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام ایران اعلام کرد که به تدریج اجرای برخی تعهداتش ذیل توافق را کاهش می‌دهد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که همچنان مرجع ارزیابی پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش تحت این توافق است، پس از بارها تائید پایبندی کامل ایران اکنون اعلام کرده که ایران ذخیره اورانیوم با غنای پایین خود را افزایش داده و بالاتر از حد تعیین شده در برجام غنی‌سازی می‌کند.

وی در ادامه سخنانش این اقدامات ایران را خلاف برجام دانست و گفت: ما به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در دو بیانیه مشترک خواهان بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق شدیم. اقدامات ایران در این مرحله قابل بازگشت هستند و نشان دهنده تصمیم صریح ایران یا تمایل این کشور برای بازگشتن به برنامه هسته‌ای گذشته‌اش نیست. من می‌خواهم کاملا شفاف بگویم که اگر ایران بیش از این در این مسیر پیش برود، به لحاظ فنی بازگشت بسیار سخت‌تر خواهد بود. درخواست ما از ایران کاملا مشخص است؛ بازگشت به اجرای کامل برجام، همان‌طور که تا به امروز بوده است…

این مقام اتحادیه اروپا با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام در اواخر ماه ژوئن بیان کرد: ما در این نشست در وین تصمیم گرفتیم که کارشناسان مان به زودی برای بحث درباره مسائل پیرامون اجرای توافق، شامل چگونگی تسهیل صادرات اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین به خارج از ایران تشکیل جلسه دهند. این کار به‌ویژه از زمان بازگشت مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران روز به روز سخت‌تر می‌شود…

من می‌خواهم یک بار دیگر به خودمان یادآوری کنم که برجام یک توافق دو جانبه یا حتی چند جانبه نیست، بلکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که به‌طور یک‌پارچه در آن به تصویب رسید. بنابراین، این یک مسئولیت جهانی است که آن را حفظ و به‌طور کامل اجرا کنیم…

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان تاکید کرد: ما به عنوان اتحادیه اروپا به تلاش‌های‌مان برای حفظ توافق ادامه می‌دهیم. ما برای امنیت خود، برای برقراری صلح در منطقه دچار مشکل خود به این کار ادامه می‌دهیم. ما همچنین به این دلیل که معتقدیم در صورت بروز مشکل باید کانال‌های ارتباطی حفظ شود و راه همکاری و دیپلماسی برای حل مسئله باز باشد، به این تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم.

دونالد ترامپ:پیشرفت زیادی در مورد ایران حاصل شده است

همچنین یورو نیوز گزارش داد؛ دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه با تاکید بر اینکه آمریکا دنبال تغییر رژیم در ایران نیست گفت: «اوباما و دیگر روسای جمهوری دنبال چنین کاری بودند اما نتیجه‌ای نداشت.»

سخنان آقای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که توافق هسته‌ای ایران در دوره باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین ایالات متحده به امضا رسید و پس از حضور او در قدرت کنار گذاشته شد. آقای ترامپ ماه مه ۲۰۱۸ با انتقاد از توافق هسته‌ای و ناکارآمد خواندن آن از برجام خارج شد. پس از آن آمریکا تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرد.آقای ترامپ در سخنان اخیر خود همچنی گفت: «می‌خواهیم به آنها کمک کنیم، خوب باشیم و با آنها کار کنیم. ما هر جور بتوانیم به آنها کمک می‌کنیم اما آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند.»

او درباره برخی انتقادهای وارد شده به سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران نیز گفت: «برخی می‌گویند هدف ما تغییر رژیم است ما دنبال تغییر رژیم نیستیم، اوباما و خیلی دیگر از روسای جمهوری می‌خواستند چنین کنند اما نتیجه‌ای نداشت.»

او در ادامه یک بار دیگر به بحث موشک‌های بالستیک ایران وارد شد و افزود: «آنها نمی‌توانند موشک بالستیک آزمایش کنند، البته براساس این توافق {برجام} آنها می‌توانند، البته اگر توافقی باشد، ما که از آن خارج شدیم.»…مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز به تازگی گفت که ایران حاضر است درباره برنامه موشکی خود مذاکره کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید ایران حاضر است درباره برنامه موشکی خود مذاکره کند.مسئولان عالی‌رتبه سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده اند که برنامه موشکی این کشور صرفا جنبه دفاعی دارد و قابل مذاکره نیست.

ظریف در مصاحبه با ان بی سی: بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی باز است

به گزارش روزنامه جهان صنعت؛”…جواد ظریف در نیویورک گفت‌وگویی با رسانه‌های آمریکایی داشت. «همانطور که رییس‌جمهور ترامپ گفت، ۱۰ دقیقه تا جنگ فاصله داشتیم زیرا به ترامپ گفته شده بود که اگر اقدامی علیه ایران انجام دهند، ایران نیز اقدامی را در دفاع از خود انجام می‌داد». وی در پاسخ به مجری «بی بی سی» در خصوص اینکه ایران چه اقدامی را انجام می‌داد، گفت:‌ «من نظامی نیستم، این مساله برعهده ارتش است».

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگر گفت‌وگوی خود به بحث پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مجدد اشاره کرد و در پاسخ به سوال مجری بی بی سی مبنی بر اینکه به چه دلیل شما حاضر به مذاکره مجدد نیستید، گفت: «به چه دلیل باید مجددا وارد مذاکره شویم؟»ظریف تصریح کرد: «ما میز مذاکره را ترک نکردیم. این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد. آنها باید به میز مذاکره بازگردند. ما مجددا وارد مذاکره نمی‌شویم.»

وی در خصوص برجام ادامه داد: «این توافق (برجام)، نتیجه ۱۲ سال مذاکره بود. دو سال آن، شامل مذاکرات فشرده‌ای می‌شود که من برای آن صرف کردم. روزها و ماه‌ها مذاکرات انجام شد. ما زمان زیادی را برای مذاکره با آمریکا در خصوص این توافق صرف کردیم. بحث بده و بستان است.
محمدجواد ظریف همچنین در مصاحبه با شبکه خبری ان. بی سی اظهار کرد: گزینه ما، مقاومت در برابر هر گونه فشار است اما اگر آمریکا دنبال یک راه آبرومندانه برای خروج از این شرایط است، راه‌حل وجود دارد.

وی با بیان اینکه دنبال تنش نیستیم اما اگر به ما تعرض شود در دفاع از خود تردید نمی‌کنیم، افزود: آمریکا خودش را از بازار ایران محروم کرده است. بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی باز است”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا