گوناگون

حمله پهپاد به پایگاه حشد الشعبی در عراق

به گزارش منابع عراقی، در نخستین ساعات روز جمعه پایگاه حشد الشعبی در آمرلی، نیروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق، دو بار هدف حمله پهپادی ناشناس قرار گرفت. روشن نیست که پهپاد متعلق به چه کشور یا گروهی بوده است….

آرتش و نیروهای امنیتی عراق جمعه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) اعلام کردند که یک پهپاد ناشناس پایگاه الشهدا را بمباران کرده است که در آمرلی در استان صلاح‌الدین در شمال عراق واقع شده و مورد استفاده حشد الشعبی، نیروهای شبه نظامی شیعه عراقی طرفدار ایران است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع گوناگون نوشته که در این بمباران یک تن از شبه‌ نظامیان حشد الشعبی کشته شده و دو ایرانی مجروح شده‌اند. به گزارش رویترز به نقل از یک منبع امنیتی حمله پهپادی موجب دو انفجار در پایگاه الشهدا شده است. خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی عراقی “السومریه” نوشته است که حمله‌ها در ساعت یک و پنج دقیقه بامداد و ساعت دو و ده دقیقه بامداد صورت گرفته‌اند.

ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پهپادی که هویت آن مشخص نبوده باعث زخمی شدن دو نفر شده است. اما حشد الشعبی و نیز یک افسر پلیس گفته‌اند که یک نیروی حشد الشعبی کشته و دو نفر زخمی شده‌اند.

افسر پلیس که از محل بمباران دیدن کرده به خبرگزاری فرانسه گفته است دو نفر زخمی شده‌اند که “مهندس نظامی ایرانی” هستند.

موضع‌گیری سریع پنتاگون

پس از انتشار این خبر، شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون، اعلام کرد که “نیروهای آمریکایی در این حمله دخالت نداشته‌اند”. به گزارش رویترز، “پیش از آن یک فرستنده خبری سعودی گزارش داده بود که حمله توسط آمریکا صورت گرفته است”.

هنوز هیچ کشور یا گروهی مسئولیت این حمله پهپادی را بر عهده نگرفته است. حشد الشعبی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گروه “دولت اسلامی” (داعش) مسئول حمله است. به گزارش آسوشیتدپرس، یک افسر عراقی نیز گفته است که به احتمال زیاد این حمله کار شبه نظامیان داعش بوده و آمریکا یا ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در آن دخالت ندارند.

ایران می‌گوید که به طور رسمی نیرویی در عراق ندارد، اما ناظران مسائل خاورمیانه می‌گویند که رایزنان ایرانی به طور دائم برای آموزش به نیروهای عراقی، از جمله حشد الشعبی، به عراق می‌روند.

برخی از رهبران حشد الشعبی به دلیل رابطه با ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند. به نوشته خبرگزاری فارس، این حمله یک روز پس از وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه رهبران حشد الشعبی صورت گرفته است.

در حال حاضر حدود پنج‌ هزار و ۲۰۰ نیروی نظامی آمریکایی به عنوان مشاور و مربی در عراق به سر می‌برند.

در ماه‌های اخیر چند موشک پایگاه‌هایی را در عراق هدف حمله قرار داده‌اند که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند. این امر موجب نگرانی از کشیده شدن آتش کشمکش میان ایران و آمریکا به خاک عراق بوده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا