گوناگون

قیمت چای ۲ برابر شد

قیمت انواع چای داخلی و خارجی ۲ برابر شده است. افزایش ۲۰درصد قیمت چای بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در کنار حذف ارز مرجع ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت و عرضه چای به نرخ آزاد باعث افزایش قیمت چای شده است.

آفتاب یزد: گران شدن چای خارجی، بر قیمت چای داخلی نیز تاثیر گذاشته به نحوی که قیمت آن به اندازه نرخ چای وارداتی افزایش یافته است.

در کنار افزایش ۲۰ درصدی مصوبه شورای اقتصاد دولت نیز اقدام به حذف ارز مرجع ۴۲۰۰ تومانی واردات چای کرد. با این اقدام چای به نرخ آزاد در بازار عرضه می‌شود.بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در ۱۳ خرداد ماه، مابه التفاوت ارزی از محموله‌های چای وارداتی برداشته شده است.

بر اساس این مصوبه محموله‌های چای که از ۱۸خرداد ماه به بعد، از گمرک ایران ترخیص شده است مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی نشده و این امر قیمت چای را در بازار افزایش داده است.

بررسی‌های میدانی نشان از آن دارد که قیمت چای ایرانی و وارداتی باز (فله) که به صورت کیلویی خرید و فروش می‌شود، به شدت افزایش یافته و هر کیلو چای درجه یک ایرانی را باید بیش از ۱۰۰ هزار تومان خریداری کرد.

 یک کیلو چای بسته بندی خارجی ۱۳۶ هزار تومان

همچنین قیمت چای بسته بندی وارداتی نیز به شدت بالا رفته است.قیمت یک بسته یک کیلویی چای وارداتی ۱۳۶ هزار تومان در بازار است.

در این رابطه یکی از فروشندگان سطح شهر گفت: شرکت‌های پخش مدعی آن هستند که عرضه چای کاهش یافته و این موضوع به دلیل مشکلات ایجاد شده در زمینه تامین ارز از سامانه نیما است.

در ماه‌های اخیر مصوبات مختلفی در زمینه تامین ارز کالاهای وارداتی از سامانه نیما ارائه شد که در آن زمان برخی کارشناسان معتقد بودند اگر حجم عرضه سامانه نیما با میزان تقاضا یکسان نباشد فرآیند واردات کالا به کشور طولانی‌تر می‌شود، اما با وجود همه این اتفاقات نوسانات قیمت محصولات خوراکی به ویژه محصولاتی که قیمت مصوب دارند در چند ماه گذشته به شدت افزایش یافته و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اطلاع‌رسانی خاصی در این زمینه نداشته است.

فروشندگان برای آنکه تقاضای مشتریان و نیاز آنها پاسخ داده شود در شرایط فعلی چای بسته‌بندی را پیشنهاد می‌کنند، اما همین چای بسته‌بندی در چند روز اخیر با کاهش عرضه از سوی شرکت‌های پخش مواجه شده است.

در شرایطی که عرضه‌کنندگان خرد برای تامین نیاز واحد صنفی و پاسخگویی به نیاز مشتری به واحدهای صنفی بنکداری رجوع می‌کنند یکی از فروشندگان سطح شهر مدعی شده با وجود آنکه بر روی بسته‌های چای قیمتی در حدود ۳۰ هزار تومان برای مصرف‌کنندگان درج شده است، باید هر بسته را به قیمت ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان خریداری کرد که این رقم قیمت خرید مصرف‌کننده را در سطح خرده‌فروشی به بیش از ۴۰ هزار تومان افزایش می‌دهد.

علی وقف چی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌و‌گو با آفتاب یزد در این خصوص گفت: در بحث چایی اگر افزایش قیمت باعث بشود که سود آن به جیب مردم وکشاورزان برود به نظر من اتفاق مبارکی است و این حرکت جامعه کشاورزی ما را به سمت تولید و اشتغالزایی و وابستگی کشور به واردات کمتر سوق می‌دهد.

وی ادامه داد: وقتی چایی وارد کشور می‌شود، باید درآمد ارزی داشته باشیم که برای واردات آن اختصاص بدهیم، اما وقتی در کشور ظرفیت تولید است، آن چیزی که باید حذف شود رانت و وجود واسطه‌های غیر منطقی است که احتکار می‌کنند و باید با آنها برخورد کرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجموع ما در بحث محصولات کشاورزی وسایر محصولات آمار کاربردی نداریم.اگر میزان مصرف و تولید واردات را داشته باشیم در نهایت اختلاف قیمت افزایش ۱۰ درصدی و نه ۱۰۰ درصدی را شاهدیم. این مسئله نشان می‌دهد ما مدیریت ساماندهی بازار و تولید را نداریم که باعث می‌شود قیمت یک کالا در عرض چندماه ۱۰۰ برابر افزایش پیدا کند.

 افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت چای

همچنین استاندار گیلان نیزدر این زمینه با بیان اینکه قیمت چای خشک نسبت به پارسال ۱۰۰درصد افزایش یافته است، گفت: در مقایسه با سال گذشته خرید برگ سبز چای نیز با افزایش ۲۰درصدی همراه بوده است.

مصطفی سالاری با بیان اینکه بخش خصوصی‌سازی در گیلان دچار مشکلات جدی است، افزود: خرید چندین هزار هکتار زمین توسط بخش خصوصی و بهره برداری غیر از زمین‌های دولتی از جمله مشکلات این بخش است.

استاندار گیلان تصریح کرد: دادن تنها حق استفاده از زمین به بخش‌های خصوصی و گرفتن حق مالکیت زمین از شرکت‌های خصوصی، مانع فکر فروش و استفاده در زمینه‌های دیگر می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به قیمت چای بیان کرد: قیمت چای خشک نسبت به پارسال ۱۰۰ درصد و برگ سبز ۲۰ درصد گران شده است و طی توافق شفاهی، کارخانجات برگ سبز چای با کیفیت بهتر را با قیمت بیشتری خریداری می‌کنند.

خوشحالی کشاورزان ایرانی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

همچنین حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور‌ با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای ‌اعلام می‌شود، گفت:‌ ‌بیشتر کشاورزان و چایکاران شمالی ‌از ‌حذف ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات چای خارجی دلگرم شدند.

رئیس سازمان چای کشور با تاکید بر اینکه در راستای حذف اعطای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردکنندگان چای خارجی مکاتبات بسیار زیادی توسط این سازمان انجام داده است، خاطرنشان کرد:‌ وزارت جهاد کشاورزی نیز در همین راستا پیشنهاداتی را به دولت ارائه داده بود.

وی دلگرم شدن بیشتر کشاورزان و چایکاران شمالی را از دیگر تبعات مثبت حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از چرخه واردات چای خارجی اعلام کرد و گفت:‌ رونق هرچه بیشتر چای داخلی و کاهش دغدغه بهره‌برداران و صاحبان کارخانجات چایسازی شمال از دیگر حواشی مثبت اجرای این طرح است.

جهانساز کم کردن حاشیه سود را از جمله اقدامات متقابل واردکنندگان چای خارجی دانست و ابراز داشت:‌ در حال حاضر چای خارجی که توسط واردکنندگان با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی جهت عرضه به مصرف‌کنندگان وارد بازار داخلی شده است با چندین برابر قیمت تمام‌شده به مردم عرضه می‌شود.

رئیس سازمان چای با تاکید بر ضرورت برندسازی چای ایرانی گفت: در «ساماندهی و توسعه پایدار زنجیره ارزش محصول راهبردی چای» هم به موضوع برندسازی از چای ایرانی اشاره‌شده و صنعت چای ایران باید به سمت‌وسوی برندسازی حرکت کند.

جهانساز به اشاره به برخی دیدگاه‌های منفی درباره کیفیت چای ایرانی گفت: «هیچ کس تایید نمی‌کند که چای ایرانی بی‌کیفیت است اما شاید به خاطر برخی زمینه‌سازی‌های قبلی ازجمله ترجیح واردات به‌گونه‌ای بوده است که درباره چای ایرانی درگذشته تبلیغ سوء شده است اما کسی که چای ایرانی را مصرف می‌کند به خودش اجازه نمی‌دهد که باور منفی داشته باشد یا چای خارجی مصرف کند.»

وی افزود: اکنون برندهای چای ایرانی در سطح کشور و استان گیلان فعال هستند و این برندها به خودشان اجازه نمی‌دهند و حاضر نیستند با چای بی‌کیفیت اعتبار خودشان را زیر سوال ببرند و بازار خودشان را خراب کنند اما وقتی بحث برند و برندسازی مطرح نباشد ممکن است هرکسی چند کیلو چای بی‌کیفیت را در پلاستیک ‌کند و به مصرف‌کننده بفروشد اما برندها به کیفیت، اصول کاری و برنامه بازاریابی خودشان پایبند هستند.

ذبیح‌الله نیکفرنماینده مردم لاهیجان و سیاهکل نیز با بیان اینکه اقدام دولت در حذف یارانه ۴۲۰۰تومانی در واردات بسیار به‌موقع بوده است، افزود: از بین بردن ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بهترشدن وضعیت چای خشک می‌شود زیرا در این صورت کارخانه‌دار می‌تواند مبلغ بیشتری به چایکار پرداخت کند.

وی با تاکید بر لزوم‌ توجه مسئولین به افزایش قیمت چای در کشور اظهار کرد: دولت می‌خواهد در جامعه اشتغال ایجاد کند به همین دلیل اگر با افزایش قیمت چای در این وضعیت تورم موافقت نکند بسیاری از جوانان بیکار خواهند شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا