گوناگون

تحریف و جعل واقعیت

روحانی در حالی از وضعیت فعلی افزایش اجاره‌بها ابراز رضایت کرده است که کاهش توان پرداخت اجاره در شهر تهران مستاجران را مجبور به کوچ به مناطق حاشیه‌ای شهر کرده است.

حسن روحانی، رییس‌جمهور در آخرین نشست خود با مدیران ارشد حوزه مسکن با تشریح برنامه دولت برای بخش مسکن، افزایش ۳۰ درصدی اجاره‌بها در شهر تهران را امیدوارکننده ارزیابی کرده است. این در حالی است که طبق آمار وزارت راه‌و‌شهرسازی قیمت مسکن شهر تهران در خردادماه نسبت به خرداد پارسال ۱۰۴ درصد رشد نشان می‌دهد و گرانی قیمت پایه مسکن و کاهش نرخ سود بانکی موجران را به افزایش بیشتر اجاره‌بها تشویق می‌کند.

روحانی در حالی از وضعیت فعلی افزایش اجاره‌بها ابراز رضایت کرده است که کاهش توان پرداخت اجاره در شهر تهران مستاجران را مجبور به کوچ به مناطق حاشیه‌ای شهر کرده است. رییس‌جمهور بار دیگر بدون توجه به واقعیت‌های موجود در اقتصاد کشور از انتشار اعداد و ارقام افزایش قیمت مسکن در رسانه‌ها انتقاد کرده است.

نگاهی به وضعیت اجاره‌بها در شهر تهران نشان می‌دهد نرخ اجاره به شکلی افزایش پیدا کرده است که مستاجرانی که به طور سالانه قرارداد خود را تمدید می‌کردند یا خانه دیگری را برای اجاره انتخاب می‌کردند، در سررسید قرارداد خود با مشکل افزایش ناگهانی قیمت مسکن روبه‌رو شدند. با وجود اینکه شاخص‌هایی مانند قیمت ارز، نرخ سود بانکی و تورم عمومی بر اجاره‌بها موثر است اما همچنان مهم‌ترین شاخص در تعیین اجاره‌بها قیمت پایه مسکن است که در مدت مورد اشاره رییس‌جمهور بیش از ۱۰۴ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که اجاره‌بها در تهران ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته افزایش داشته است. با این وجود آمار بانک مرکزی افزایش میانگین ۲۳ درصد را نشان می‌دهد. در این صورت با فرض افزایش ۳۰ درصدی اجاره‌بها و تورم سایر کالاهای مصرفی در سبد معیشتی خانوار بسیاری از اجاره‌نشینان شهر تهران در سال اخیر این شهر را ترک کردند؛ وضعیتی که به گفته حسن روحانی «مطلوب» ارزیابی شده است…
گزیده گزارش جهان صنعت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا