گوناگون

وزارت خارجه آمریکا: نمی‌توانیم بگوییم از چه کانالی با ایران ارتباط داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه واشنگتن در صورت لزوم از چه کانالی با ایران تماس می گیرد، گفت نمی‌تواند در این رابطه صحبت کند.

اعتمادآنلاین| با آنکه مقامات آمریکایی در روزهای اخیر بارها وجود هر نوع کانال ارتباطی با ایران را تکذیب کرده بودند اما «مورگان اورتگاس» در نشست خبری شب گذشته وزارت خارجه آمریکا بار دیگر در این رابطه با پرسش خبرنگاران مواجه شد.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت نیاز آمریکا از طریق چه کانالی با ایران تماس می‌گیرد عنوان داشت: فکر نمی‌کنم این موضوعی باشد که بتوانم در این مکان درباره آن صحبت کنم.

اورتگاس در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا صدور ویزای محدود به وزیر خارجه ایران نقض پروتکل آمریکا با کشور میهمان نیست، گفت: خیر این اقدام نقض پروتکل نیست.

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی در خصوص اخبار روز گذشته گفت: رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه آمریکا چندین بار گفته‌اند آماده گفتگوی بدون پیش‌شرط با ایران هستند؛ حال ایرانی‌ها فقط باید نشان دهند که آماده گفتگو هستند.

این بخش از سخنان مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به پرسش‌های مربوط به ادعای رسانه‌های غربی درباره اعلام آمادگی ایران برای مذاکره در مورد برنامه موشکی و سپس رد گزارش‌ها از سوی تهران مطرح شده است.

اورتگاس گفته هنوز گزارش‌های تازه را ندیده اما «پیام ما روشن است: ما تمایل داریم با ایرانی‌ها گفتگو کنیم. رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه چند بار گفته‌اند با ایرانی‌ها بدون پیش‌شرط گفتگو خواهند کرد. ایرانی‌ها فقط باید نشان دهند که آماده گفتگو هستند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد که دولت ترامپ «تقریبا برعکس» گمانه‌زنی‌ها در مورد حرکت به سوی جنگ با ایران اقدام کرده است.

مورگان اورتگاس در این رابطه گفت: با وجود برخی سخنان در واشنگتن در دو ماه گذشته که دولت در حال حرکت به‌سوی جنگ [با ایران] است، ما فکر می‌کنیم اقداماتمان به‌مراتب بر عکس آن حرف‌ها بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده افزوده است: از منظر ما همچنان آنچه گفته‌ایم ادامه دارد، که ما بدون پیش‌شرط با ایرانی‌ها دیدار، گفتگو، و مذاکره می‌کنیم».

اورتگاس در ادامه اما تاکید کرده که ۱۲ گام تعیین‌شده از سوی مایک پمپئو همچنان روی میز است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا