اخبار

نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود

این نشست بنا به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران برگزار می‌شود و در آن به مسائل مرتبط با اجرای برجام در شرایط با لا گرفتن تنش ها در منطقه، رسیدگی خواهد شد.

ابهام در نشست وزرای خارجه کمیسیون مشترک برجام

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ششم مرداد نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام برگزار میشود که جایگزینی برای نشست آتی وزرای خارجه نخواهد بود و بیشتر قرار است فرصتی برای طرح مباحث برای آن نشست باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نشست آتی کمیسیون مشترک برجام اظهارداشت: پس از نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام که در روز هفتم تیرماه برگزار شد، سیاست جدید جمهوری اسلامی ایران در زمینه توقف اجرای برخی از تعهدات خویش منجر به آثار عینی و عملی شد و طرف های اروپایی خواستار آن شدند که این وضعیت جدید پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه، در یک جلسه کمیسیون مشترک در سطح معاونین به بحث گذاشته شود.

وی گفت: از سوی دیگر، در همین فاصله جمهوری اسلامی ایران نیز برخی موارد جدید از عدم ایفای تعهدات برجامی طرف های مقابل در زمینه اثربخشی رفع تحریم ها را طی نامه ای به امضای آقای ظریف به خانم موگرینی و سایر اعضای برجام اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در نتیجه، طرف های برجام بر این نظر هستند که مناسب است پیش از نشست وزرای خارجه، این موارد نیز از سوی معاونین و مدیران سیاسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و بر همین اساس، توافق شد یک نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ششم مردادماه در وین برگزار شود. البته این نشست جایگزینی برای نشست آتی وزرای امور خارجه نخواهد بود و بیشتر قرار است فرصتی برای طرح مباحث و آماده سازی بهتر برای نشست وزرا باشد.

همچنین به گزارش ایسنا، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام ششم مرداد ماه در وین برگزار می‌شود.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام قرار است روز ۲۸ ژوئیه در وین برگزار شود. هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی این نشست را بر عهده خواهد داشت و نمایندگاه گروه E۳+۲ (انگلیس، فرانسه، آملن، روسیه و چین) به‌علاوه ایران در آن شرکت خواهند کرد.این نشست بنا به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران برگزار می‌شود و در آن به مسائل مرتبط با اجرای برجام و ابعاد مختلف آن رسیدگی خواهد شد.

تماس تلفنی وزرای خارجه روسیه و فرانسه در باره برجام

وزرای امور خارجه روسیه و فرانسه گفت‌وگویی تلفنی با محوریت ایران داشتند.به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در تماسی تلفنی با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه توافق کردند تا به تلاش برای حفظ برجام و کاهش‌ تنش‌های موجود درباره ایران ادامه دهند.

سفرعراقچی به پاریس ؛ پیام مکتوب روحانی به امانوئل مکرون

سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر عراقچی بعنوان نماینده ویژه رییس جمهور به پاریس خبرداد.به گزارش خبرگزاری مهر؛عباس موسوی در فضای مجازی نوشت: سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور عازم پاریس شد. وی در این سفر، پیام مکتوب آقای روحانی را تسلیم امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا