گوناگون

شرایط برای پناهجویان سوری دشوارتر می‌شود

استانبول در پی برخورد با آن عده از پناهجویان سوری است که اجازه اقامت در این کلان‌شهر را ندارند. چندی پیش گروهی به مغازه‌های سوری در استانبول حمله کردند و دست به تخریب زدند.بیکاری و تفاوت‌های فرهنگی از ریشه‌های تنش هستند….

به گزارش روزنامه اتریشی “استاندارد”، شرایط زندگی در استانبول برای پناهجویان سوری دشوارتر شده است. به شهروندان سوری که اجازه رسمی اقامت در استانبول را ندارند وقت داده شده تا ۲۰ اوت (۲۹ مرداد) این کلان‌شهر را ترک کنند. در اطلاعیه شهرداری استانبول در این رابطه آمده است که اگر کسی به این مقررات توجه نکند به شهری که نامش در آن ثبت شده بازگردانده خواهد شد. همچنین قرار است خارجیانی که اجازه اقامت ترکیه را ندارند از کشور اخراج شوند.

روشن نیست چه تعداد شهروند سوری در استانبول زندگی می‌کنند. در آمار رسمی سخن از حدود نیم میلیون نفر در میان است. آمار غیر رسمی باید بسیار بالاتر از این باشد. نام بسیاری از پناهجویان سوری که به دلیل جنگ کشورشان را ترک کرده‌اند در شهرهای دیگر ترکیه ثبت شده، اما آنها برای زندگی به استانبول می‌روند چون امکان بیشتری برای پیدا کردن کار دارند.

در هفته‌های اخیر چند بار حرکت‌های خشونت‌آمیز علیه شهروندان سوری صورت گرفته است. در تاریخ ۲۹ ژوئن یک گروه از اوباش به مغازه‌های سوری در محله “کوچوک چکمجه” در استانبول حمله کردند. علت حمله این گروه این بود که شایعه‌ای پخش شده بود مبنی بر اینکه یک مرد سوری مزاحم یک دختر ترکیه‌ای شده است. همچنین پیش از مقررات جدید در مورد اقامت شهروندان سوری، پلیس استانبول چند بار اقدام به تجسس ضربتی در استانبول کرد تا پناهجویان غیرقانونی را دستگیر کند.

ترس از اسلامی شدن بخاطر حضور سوری‌ها

پناهجویان سوری موضوع مبارزه انتخاباتی در شهرداری استانبول هم بودند. هم بینالی ییلدیریم، نامزد حزب عدالت و توسعه، هم اکرم امام‌اوغلو، برنده انتخابات، اعلام کرده بودند که می‌خواهند به موضوع پناهجویان بپردازند. برای مثال قرار است برای حفظ “هویت ترکی شهر”، تابلوهایی را که بر روی آن‌ها به زبان عربی نوشته شده از سر در مغازه‌‌ها بکنند.

تغییر خط در ترکیه از عربی به لاتین از میراث کمال آتاتورک به شمار می‌آید و در نتیجه دیده شدن تابلوهای با خط عربی در خیابان‌های شهر دغدغه بسیاری از رأی‌دهندگان سکولار است.

افزون بر این، بسیاری نگران و بیمناک هستند که به دلیل اقامت و زندگی پناهجویان سوری که گرایش‌های مذهبی دارند جامعه به سمت اسلامی شدن کشیده شود.

در ترکیه نزدیک به سه میلیون و ۶۰۰ هزار سوری زندگی می‌کنند. بیشتر آنان به عنوان “میهمان” در ترکیه به سر می‌برند که از حقوقی که به آنان تعلق می‌گیرد اجازه اشتغال نیز هست. تا کنون جذب پناهجویان سوری در ترکیه، از مواردی اندک که بگذریم، بدون مشکل صورت گرفته است.

اشتغال بدون اجازه

از زمانی که اقتصاد ترکیه در حالت رکود به سر می‌برد، تنش‌ها در جامعه هم افزایش یافته است. نرخ بیکاری در ترکیه در ماه آوریل رکورد زد و به ۱۵ درصد رسید.

بسیاری از پناهجویان سوری هستند که اجازه کار ندارند اما مشغول به کار هستند. آن‌ها قوانین مربوط به حداقل دستمزد را دور می‌زنند و همین باعث پایین آمدن سطح دستمزدها برای کارگران ترکیه‌ای می‌شود.

در حالیکه در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۴ درصد شهروندان ترکیه از حضور سوری‌ها در کشورشان ابراز نارضایتی می‌کردند، نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهند که شمار ناراضیان به ۶۷،۷ درصد رسیده است.

بیش از همه دو حزب ناسیونالیستی “حرکت ملی” و “خوب” افکار عمومی را علیه پناهجویان سوری تحریک می‌کنند. در حالیکه حزب حرکت ملی ائتلافی انتخاباتی با حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان تشکیل داده، حزب خوب به حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق نزدیک است.

عدم بازگشت به سوریه

از سال ۲۰۱۵ تا کنون مرز میان ترکیه و سوریه بسته شده است. از سال ۲۰۱۷ در ۱۰ استان ترکیه که ۹ تا از آن‌ها در مرز سوریه واقع هستند، پناهجوی جدیدی از سوریه پذیرفته نمی‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، بارها اعلام کرده است که به زودی یک میلیون پناهجوی سوری به مناطق مرزی عفرین و ادلب بازخواهند گشت؛ مناطقی که ارتش ترکیه در آن‌ها مستقر شده است.

اما تا کنون برنامه اردوغان اجرا نشده و به ویژه در ادلب هنوز هم جنگ میان شورشیان و ارتش سوریه ادامه دارد. اگر ادلب به دست نیروهای بشار اسد بیفتد احتمالا صدها هزار نفر دیگر پا به فرار از موطن‌شان خواهد گذاشت.

ترکیه: دیگر پناهجویان بازگردانده شدهرا نمی‌پذیریم

در همین حال، نشریات اقتصادی آلمان مانند “فینانتس ناخریشتن” به نقل از وزیر امور خارجه ترکیه خبر داده‌اند‌که ترکیه قراردادی را که با اتحادیه اروپا در رابطه با پذیرش پناهجویان بسته بوده، فسخ کرده است. گفته می‌شود که دولت ترکیه بدین طریق به تحریم‌هایی واکنش نشان داده که اتحادیه اروپا چندی پیش علیه ترکیه مقرر کرده است.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، بعد از ظهر دوشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) گفته که ترکیه دیگر حاضر نیست مهاجران و پناهجویان غیرقانونی را که از طریق ترکیه به اتحادیه اروپا رفته‌اند در چارچوب برنامه بازگرداندن پناهجویان از کشورهای این اتحادیه به ترکیه بپذیرد.

دولت ترکیه از اتحادیه اروپا انتقاد می‌کند که به قول خود برای پرداخت هزینه پذیرش پناهجویانی که از اتحادیه اروپا بازگردانده شده‌اند کاملا عمل نکرده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا