گوناگون

نمایندگان مجلس حق سوال از سپاه را ندارند

اگر نظارت استصوابی جواب ندهد و نهایتا چند نماینده منتقد بتوانند وارد مجلس شوند، بالاخره سپاه از اهرم‌های دیگر استفاده می کند تا حتی چند نماینده باقی مانده نیز ان جرات انتقاد از این نهاد سرکوبگر را نداشته باشند…
Kaleme Newsبه گزارش کلمه،  نمایندگان حتی در نطق‌های میان دستور خود نیز آزاد نبوده و نمی توانند به سپاه و نیروهای امنیتی تذکر دهند.

اگر یک نماینده مجلس، به دلیل مصونیت پارلمانی قابل تعقیب توسط اطلاعات سپاه نیست، اما این نهاد نظامی و امنیتی دستانش بسته نبوده و بیکار نمی نشیند و از طریق نمایندگانی که در مجلس دارد تلاش میکند تا صدای مخالف با خود را خفه کند.

از این رو امروز ۲۹ نماینده‌ی مجلس خواستار سلب عضویت رحیمی از هیات رییسه شدند. رییس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره مدعی شد: “جمعی از نمایندگان به علت سوال دیروز علیرضا رحیمی از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره علت انتشار فیلمی امنیتی از دوتابعیتی‌ها در صحن علنی مجلس؛ تقاضای سلب عضویت وی از هیات رییسه را به کمیسیون ارائه داده‌اند.

علیرضا رحیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این باره گفته است: “سوال روز گذشته من متوجه سپاه بود اما به دلیل نقص قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس به نماینده اجازه داده نمی‌شود تا از سپاه، بانک مرکزی و صدا و سیما سوال کند، مجبور هستیم دستگاه‌های متناظر را در دولت پیدا کنیم و سوال خود را از این دستگاه بپرسیم.

اگر فیلم محرمانه‌ای در سازمان اطلاعات سپاه تهیه می‌شود، این سپاه است که باید بر آن اشرافیت داشته و اگر در صحن مطرح می‌شود علیه نماینده شکایت کند، شما یا نسبت به اطلاعات خود حساس هستید و یا حساس نیستید. اگر غفلتی صورت گرفته آن را جبران کنید.”

تحت فشار گذاشتن رئیس سابق کمسیون امنیت مجلس

اما محدود کردن نمایندگان به همین جا خاتم نشده و از رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی نیز “به‌دلیل اظهارات مغایر با سیاست نظام!” شکایت شده است.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در این باره گفته است: “در شکایت مطرح شده است که وی علی رغم مستندات شورای عالی امنیت ملی اظهارنظرهایی مربوط به ایران و آمریکا کرده است که مغایر با سیاست نظام مبنی بر عدم مذاکره بین ایران و آمریکا بوده است. شماره مصوبات و تاریخ آن را هم برای ما فرستاده‌اند که مدعی‌اند آقای فلاحت‌پیشه در زمان ریاست کمیسیون امنیت ملی پیشنهاد میز مشترک بین ایران و آمریکا در قطر و عراق را داده است که آمریکا از این موضوع تبلیغ و سوء تعبیر کرده مبنی بر این‌که فشارها به جمهوری اسلامی موثر واقع شده و ایران پیشنهاد مذاکره را پذیرفته است. البته در این باره آقای فلاحت‌پیشه گفته که موضوع بحثش مذاکره نبوده و منظورش کاهش تنش بوده است.”

اگر نظارت استصوابی جواب ندهد و نهایتا چند نماینده منتقد بتوانند وارد مجلس شوند، بالاخره سپاه از اهرم‌های دیگر استفاده می کند تا حتی چند نماینده باقی مانده نیز ان جرات انتقاد از این نهاد با قدرت نا محدود را نداشته باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا