اخبار

رایزنی های بین المللی در خصوص کاهش تنش و حل بحران نفت کش ها

روحانی با ذکر این که “هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد والبته در این زمینه کشورهایی هم واسطه‌ هستند”٬ تلویحا آمادگی برای خاتمه دادن به بحران نفت کش ها را اعلام داشت.در همین حال زیر دفاع آمریکا بار دیگرگفتگوی بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرد.

“فرصت مذاکره” و حل بحران نفت کش ها

جهان صنعت – حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: اگر طرف مقابل اقدامات درست و متعادلی انجام دهد و آتش‌بس در جنگ اقتصادی حاصل شود، فرصتی ایجاد خواهد شد که با یکدیگر سخن گفته و به نتیجه برسیم و البته در این زمینه کشورهایی هم واسطه‌ هستند و مکاتبات و تماس‌هایی در حال انجام است و همه بدانند که هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه کاملا برای مذاکره عادلانه و عزتمندانه آمادگی داریم، اما حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم قرار بگیریم، تصریح کرد: تسلیم را غیرجایز می‌دانیم و آن را ملت ایران و قانون اساسی نمی‌پذیرد، اما برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آمادگی داشته و الان هم آماده هستیم…پس از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر کردیم که بسیار راهبردی و تاریخی بود، البته باید توجه داشت که در این یک‌سال به اندازه‌ای که نیاز داشتیم، می‌توانستیم نفت بفروشیم…

با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مکاتبه و تماس داریم، اما تا امروز به نقطه مطلوب نرسیدیم چرا که پیشنهادهایی که داشتند، متعادل نبوده است، اما همچنان روند فعالیت‌های سیاسی را ادامه خواهیم داد و چنانچه به نتیجه نرسیم و فرصت ۶۰ روزه دوم هم به پایان برسد، حتما گام سوم را نیز برمی‌داریم…

مسوولیت اصلی حفاظت از تنگه هرمز و خلیج‌فارس، عمدتا بر‌عهده ایران و کشورهای همجوار است و ارتباطی به دیگران ندارد و ملت ایران همواره حافظ خلیج‌فارس بوده است…ما در عین حال به دنبال تنش و برخورد نظامی نیستیم.به دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیستیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل‌الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد…

عراقچی در فرانسه

یورو نیوز- عباس عراقچی، نماینده ویژه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد. معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در این دیدار پیام حسن روحانی را تقدیم امانوئل ماکرون کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران رئیس جمهوری فرانسه در این دیدار «به طور مبسوط» با عباس عراقچی درباره مسائل منطقه ای و بین‌المللی گفتگو کرده است. دو طرف همچنین در مورد راه های یافتن راهکارهایی برای کاهش تنش در منطقه خاورمیانه و حفظ برجام مذاکره کردند.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه نیز آمده است: «این دیدار فرصتی بود تا به نماینده رئیس جمهوری ایران یادآور شویم که ما انتظار داریم ایران به سرعت به روند اجرای تعهدات خود در چهارچوب برجام بازگردد و گام های لازم برای کاهش تنش در منطقه را بردارد.»

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور نیز دیدار کرده بود. عباس عراقچی در این دیدار گفته بود که ایران «اجازه اخلال در روند کشتیرانی در منطقه را نخواهد داد.»

او با این حال گفت: «آمریکا با تحریم های غیرقانونی و غیرعادلانه خود تمامی مردم ایران را هدف قرار داده است و از اروپا انتظار می رود که موضع روشنی در مخالفت با سیاست آمریکا در زمینه به صفر رساندن فروش نفت ایران که در چهارچوب راهبرد فشار حداکثری پیگیری می شود، اتخاذ کند.»

وزیر خارجه فرانسه نیز در این دیدار اظهار داشت: «فرانسه بر حفظ و اجرای برجام تاکید دارد و به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد.»وی افزود: «گرچه ایجاد و راه اندازی ساز وکار مالی اینستکس فرایندی طولانی بوده است، اما عملیاتی شدن این ساز و کار یک گام سیاسی مهم به شمار می‌ رود.»…

امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه دو هفته پیش ضمن سفر به تهران پیام کتبی امانوئل ماکرون را به سحن روحانی تحویل داده بود.

حسن روحانی و امانوئل ماکرون پنجشنبه گذشته، ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) درباره راه های کاهش تنش در منطقه با یکدیگر گفتگو کرده بودند. رئیس جمهوری ایران در این مکالمه تلفنی تاکید کرده بود که تهران «مصمم به بازگذاشتن همه مسیرها برای حفظ برجام است.»

همزمان با ملاقات نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران با امانوئل ماکرون گزارش شده است که فرانسه، دانمارک و ایتالیا از طرح تشکیل ناوگان اروپایی برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس حمایت کرده اند. به گزارش خبرگزاری رویترز این طرح از سوی جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا ارائه شده است.

رایزنی های دیپلماتیک بین تهران و پاریس در حالی صورت می گیرد که یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان قرار است روز شنبه به ایران سفر کند. از عمان در سال های اخیر همواره به عنوان یکی از میانجی های گفتگو بین ایران و آمریکا یاد شده است.

طرح اروپایی امنیت دریائی

خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز چهارشنبه بدون اشاره به تنش آفرینی‌های اخیر برخی کشورهای غربی در خلیج فارس در سخنانی گفت: وضعیت در خلیج فارس بسیار نگران کننده است. آزادی کشتیرانی در آنجا به چالش کشیده شده و این خطر نه تنها مانع از تجارت در آن منطقه که برای اقتصاد جهانی مهم است می‌شود، بلکه باعث تشدید تنش هم خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این بار ه ادامه داد: این مسئولیت متوجه مقامات ایرانی است که با آزادی کشتی استنا امپرو و خدمه آن گامی رو به جلو بردارند.

وی در این باره افزود: وقت آن رسیده تا به دنبال راه حل های ملموسی برای تنش زدایی باشیم…
دیپلمات فرانسوی اضافه کرد: از منظر دیپلماتیک، ما همچنان خواهان ایجاد شرایطی برای گفتگوی جامع منطقه ای درباره امنیت دریایی هستیم. این طرح ابتکاری ما با رویکرد آمریکایی فشار حداکثری متفاوت است.

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آلمان اعلام کرد که همراه با با بریتانیا و فرانسه بر سر تشکیل یک نیروی حفاظت دریایی تحت رهبری اروپا برای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز در حال مذاکره است؛ اما هنوز تصمیمی برای مشارکت در این ماموریت نگرفته است.

نامه ایران به شورای امنیت درباره توقیف نفتکش انگلیسی

در پی ادعاهای انگلیس درباره توقیف نفتکش استینا ایمپرو، نمایندگی دائم ایران در نامه‌ای به شورای امنیت برخی اطلاعات درباره کشتی انگلیسی توقیف شده را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در پی اقدام ایران به توقیف کشتی انگلیسی استینا ایمپرو در خلیج فارس، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت برخی اطلاعات مربوطه را به این نهاد منعکس کرده است.در این نامه اعلام شده این نفتکش روز جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ در تنگه هرمز با یک کشتی ماهیگیری ایرانی برخورد و به آن خسارت وارده کرده است و حال تعدادی از خدمه و ماهیگیران صدمه دیده کشتی ایرانی نیز وخیم است.

در این نامه همچنین آمده است کشتی انگلیسی پس از این حادثه، هشدارهای مسئولان ایرانی را نادیده گرفت و با خاموش کردن سیستم های ناوبری خود، در اقدامی خطرناک، مسیرش را تغییر داد و با حرکت در جهت مخالف، در تلاش برای فرار بود که نیروهای ایرانی آن را توقیف کردند…

سوئد: با ایران و انگلس برای آزادسازی نفتکش توقیف شده گفت‌وگو می‌کنیم

وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که برای آزادسازی نفتکش توقیف شده با پرچم انگلیس، در حال رایزنی با ایران و انگلیس است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، سوئد روز چهارشنبه اعلام کرد درحال مذاکره با ایران، انگلیس و دیگر کشورها بر سر یک این نفتکش توقیف شده است. این نفتکش هفته گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران توقیف شده است.

وزارت خارجه سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد: سوئد نسبت به تحولات تنگه هرمز ابراز نگرانی می‌کند. برای سوئد و اتحادیه اروپا، حفاظت از آزادی کشتیرانی حیاتی است. با توجه به شرابط حاد منطقه، اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش تنش‌ها حائز اهمیت است.

در ادامه این بیانیه آمده است: سوئد در سطوح مختلف با طرفین ایرانی، انگلیسی و سایر سرمایه‌گذاران در حال مذاکره است. ما امیدواریم که راه‌حلی برای این مسئله و کاهش تنش از شرایط حاد کنونی بیابیم.

پنتاگون: حاضریم در هر زمان و هر مکانی با ایران گفتگو کنیم!

وزیر دفاع آمریکا بازهم مدعی «گفتگوی بدون پیش‌شرط با ایران در هر زمان و هر مکانی» شد!
به گزارش خبرگزاری مهر ، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بار دیگر ادعاهای آمادگی برای «گفتگوی بدون پیش‌شرط» با تهران را تکرار کرد…به دنبال تنش‌زدایی هستیم؛ همچنین به صورت همزمان شفاف این پیام را می دهیم که مایلیم بدون پیش‌شرط، در هر زمان، هرمکان با آنها ملاقات کرده و درباره بازگشت به مذاکره با آنها گفتگو کنیم.

وی در ادامه ادعا کرد: ارتش آمریکا تا هر اندازه ای که مخاطره ایجاب کند، هر چه در توان دارد برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز انجام خواهد داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا