گوناگون

تضمین‌ ایران به عراق برای امنیت عبور نفتکش‌ها از خلیج فارس

وزیر نفت عراق با اشاره به اهمیت تنگه هرمز گفت که ایران تضمین‌هایی برای عبور نفتکش‌ها از خلیج فارس و تنگه هرمز به عبدالمهدی داده است.

وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که ثامر عباس الغضبان، وزیر نفت این کشور گفته است: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تضمین‌هایی به هیئت عراقی به ریاست عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور در رابطه با امنیت عبور نفتکش‌ها از خلیج(فارس)، تنگه هرمز و خلیج عمان داده است. وی که همراه عبدالمهدی به تهران سفر کرده بود گفت که ما شاهد توافق نظر ایران و عراق در رابطه با ضرورت تضمین امنیت عبور نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری از خلیج (فارس) و تنگه هرمز و احترام گذاشتن به قوانین بین‌المللی بودیم که این مسئله کشتیرانی تمام کشورها و خصوصا کشورهای منطقه را تضمین می‌کند.

الغضبان با تاکید بر اهمیت تنگه هرمز و عبور روزانه ۱۸ میلیون بشکه نفت از آن گفت: همه طرف‌ها خواهان عدم تنش و بحرانی نشدن اوضاع و روی آوردن به گفت وگوهای سازنده هستند و عراق در این راه نقش ایفا می‌کند.
به گزارش ایسنا، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق اخیرا در راس هیئتی بلندپایه به تهران سفر کرد و با مقامات عالی‌رتبه کشورمان از جمله حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

این گفتگو‌ها نتایج مثبتی به همراه داشته است و که باعث شده است تا روابط بین ایران و عراق مستحکم تر از گذشته شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا