گوناگون

کاهش سطح زیر کشت گندم در صورت عدم افزایش نرخ

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت:تحلیل ها نشان می‌دهد که اگر دولت رفتار قیمتی خود را اصلاح نکند در سال آینده با مشکلات جدی‌تری از طریق کاهش سطح زیر کشت مواجه می‌شویم.

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس هایی از گشت زار گندم‬‎
احمد علی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز( سه‌شنبه ۱ مردادماه) کمیسیون کشاورزی، گفت: بررسی دو گزارش نظارتی تهیه شده در خصوص خرید تضمینی گندم توسط دولت و بحث هجوم ملخ‌ها در دستور کار کمیسیون بود.

نما ینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در ابتدای سال زراعی جاری قیمت خرید تضمینی گندم در سطح پایینی تعیین شد که اعتراضات صنوف مختلف بخش کشاورزی را به همراه داشت، تصریح کرد: با توجه به تحلیل‌های کارشناسی که دریافت می‌کردیم کمیسیون کشاورزی از ابتدا نسبت به شیوه قیمت گذاری گندم معترض بود تا جایی که بحث سوال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌های صورت گرفته باعث شد تا قیمت گندم تا یک هزار ۷۰۰ تومان اصلاح شود در صورتی که قیمت پیشنهادی ما ۲ هزار تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود، ادامه داد: در حال حاضر نتایج عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را شاهد هستیم و متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن مباحث کارشناسی در کشور وجود نداشت، و علی رغم اینکه گزارش‌های وزارت جهاد کشاورزی نشان از افزایش تولید گندم در مقایسه با سال‌های قبل دارد اما تحویل گندم به مراکز خرید دولتی کاهش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه با ادامه روند قیمت گذاری گندم در سال آینده نمی‌توانیم گندم مورد نیاز بخش نان را از کشاورزان خریداری کنیم، عنوان کرد: عدم تامین گندم مورد نیاز بخش نان به معنای کاهش تولید نیست بلکه کشاورزان به دلیل وجود قیمت‌های دیگر در بازار برای صادرات، صنف و صنعت و حتی خوراک دام گندم تولیدی خود را به دولت تحویل نمی‌دهند.
کیخا با اشاره به اینکه بخش خصوصی گندم را از کشاورزان به صورت نقدی خرید می‌کند، اضافه کرد: تحلیلی‌ها نشان می‌دهد که اگر دولت رفتار قیمتی خود را اصلاح نکند در سال آینده با مشکلات جدی‌تری از طریق کاهش سطح زیر کشت مواجه می‌شویم و خودکفایی کشور مورد تهدید قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علی‌رغم اینکه مکاتبات زیادی که با دولتمردان داشته‌ایم اتفاق خاصی در زمینه گندم صورت نگرفته است، گفت: تعدادی از نمایندگان درخواست تهیه گزارش نظارتی را از رئیس مجلس کرده‌اند و این وظیفه بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس بر عهده کمیسیون کشاورزی قرار داده شد، گزارش مذکور را جهت ارائه در صحن‌علنی آماده کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه دستور کار دیگر در خصوص اقدامات دولت در مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی بود، گفت: پس از حدود ۴۰سال مجددا شاهد آفت ملخ‌های صحرایی در کشور بودیم، کمیسیون کشاورزی بازدید‌های از استان‌های درگیر داشتیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با با بیان اینکه واکنش دولتمردان مخصوصا سازمان برنامه و بودجه در جهت تامین اعتبارات لازم و پشتیبانی مورد نیاز بسیار کند عمل کرده، تصریح کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که اگر حمایت‌ها به موقع صورت می‌گرفت خسارات کمتری به منابع طبیعی و محیط زیست تحمیل می‌شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که اگر رویه برخورد با آفت ملخ‌های صحرایی اصلاح نشود چه بسا در ماه‌های پیش رو که مجددا با حمله مجدد آنها روبه‌رو می‌شویم مشکلات بیشتری گریبان ما را نگیرد، خاطرنشان کرد: گزارش دیگری جهت ارائه به صحن علنی مجلس آماده شده که فرآیند چندماه‌ گذشته در خصوص این آفت نورد مجزیه تحلیل قرار می‌دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا