اخبار

شاخص فلاکت در کشور به بیش از ۵۰ درصد رسید!

در حالی که مرکز آمار نرخ تورم را بیش از ۴۰ درصد اعلام کرد٬ رشد نقدینگی نیز از مرز ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان عبور و همزمان شاخص فلاکت در کشور به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.

از رشد نقدینگی تا افزیش سرسام آور قیمت ها

ایسنا گزارش داد : آخرین آمارهای بانک مرکزی حکایت از رشد نقدینگی تا مرز ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان دارد…رشد نقدینگی باعث افزایش دارایی‌های موهوم یا بی‌کیفیت خواهد شد که در نهایت بر اساس آن پرداخت سود بیشتری صورت خواهد گرفت،نتیجه این دارایی‌های موهوم اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است که این مساله باعث رشد پایه پولی و رشد نقدینگی که در نهایت تبعات تورمی خواهد داشت.

رشد نقدینگی در یک پنجم از کشورها کمتر از پنج درصد است؛ در ۴۰ درصد دیگر از کشورها بین پنج تا ۱۰ درصد؛ در ۲۳ درصد از کشورها رشد نقدینگی ۱۰ تا ۱۵ درصد؛ در ۱۱ درصد از کشورها رشد نقدینگی ۱۵ تا ۲۰ درصد و در هفت درصد از کشورها هم رشد نقدینگی بالای ۲۳ درصد است که در این دسته بندی ایران در دسته آخر و رتبه پنجم جهانی قرار می‌گیرد.

مطابق آماری که پیش از این بانک مرکزی از وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی در پایان سال گذشته منتشر کرد، حجم نقدینگی در سال ۱۳۹۷ با رشد ۲۳.۱ درصدی نسبت به پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۸۸۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. بیش از ۲۸۵ هزار میلیارد تومان از مجموع این نقدینگی “پول” و حدود ۱۵۹۷ هزار میلیارد تومان از آن هم “شبه پول” (عمدتاً سپرده‌های بانکی) است. همچنین نقدینگی در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۵۲۹ هزار میلیارد تومان بوده که رشد ۳۵۳ هزار میلیارد تومانی را در سال گذشته به همراه داشته است.

جبران کسری منابع بودجه از جیب مردم

اعتمادآنلاین – بودجه ۹۸ با فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت بسته شد.حمید پورمحمدی گل سفیدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به مبلغ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان و بر اساس فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز بسته شده است…

“این در حالی است که روزنامه همدلی در خصوص جبران کسری منابع بودجه ۹۸ نوشت “: کاهش ۶۲ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های دولت طی سال جاری در حالی اتفاق افتاد که ظاهرا حدود ۱۳۸ هزار میلیارد تومان عدم تحقق منابع پیش بینی شده و ما به التفاوت آن از محل منابع جدید تامین خواهد شد.

شرایط متفاوت سال جاری و آثار ناشی از تحمیل تحریم‌ها موجب شد آنچه در بودجه امسال پیش بینی شده بود نیز بار دیگر دستخوش تغییراتی شود. به هر صورت فضای بین‌المللی تا حدی بر تحقق منابع دولت به ویژه در بخش درآمدهای نفتی اثرگذار بود و به طور طبیعی منابع آن را کاهش داده است…

چندی پیش نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرد که ۶۲ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های بودجه را کم کرده‌اند تا بتوانند بر اساس منابع در اختیار اداره امور کشور را پیش ببرند. از این ۶۲ هزار میلیارد حدود ۲۳ هزار میلیارد از کسر بودجه عمرانی و مابقی از هزینه‌های مربوط به بودجه جاری کسر شد.

اما اطلاعات جدیدتری در رابطه با نحوه مدیریت منابع و مصارف بودجه در سال جاری از این حکایت دارد که پیش بینی‌ها بر این بود که ۱۳۸ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی به ویژه از محل مالیات و نفت محقق نشود. دولت برای مدیریت صحیح شرایط موجود اینگونه اقدام کرده که ۶۲ هزار میلیارد تومان را از هزینه‌ها کم کند و تا ۷۵ هزار میلیارد تومان دیگر را از محل منابع جدید اختصاص دهد…بر این اساس بودجه ۴۴۸ هزار میلیارد تومانی عمومی سال جاری به گونه‌ای مدیریت شد که با توجه به کسری ۱۳۸ هزار میلیاردی که برای آن پیش بینی می‌شد دولت ۶۲ هزار میلیارد تومان را در هزینه‌ها صرفه جویی کرده است …

افزایش شاخص فلاکت و گسترش فقر

” جبران کسری منابع بودجه با فشار به معیشت مردم از جمله سبب افزایش شاخص فلاکت و گسترش فقر شده است”…عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش شاخص فلاکت در کشور، گفت: یک فرد زمانی مفلوک می شود که شغل نداشته باشد و از سوی دیگر هر روز قیمت کالاها افزایش یافته و درآمدی برای خرید آن نداشته باشد.

زمانی که نرخ بیکاری و تورم با یکدیگر جمع می شود شاخص فلاکت به دست می آید که هرچقدر رقم آن بالاتر باشد، یعنی شاخص و رقم آن در جامعه بیشتر است. وی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ تورم حدود ۴۰ درصد و میزان بیکاری حدود ۱۳ درصد است، ادامه داد: در حال حاضر شاخص فلاکت در کشور به بیش از ۵۰ درصد می رسد که کمتر کشوری این رقم را تجربه کرده است، چراکه در کشورهای پیشرفته غربی نرخ بیکاری ۴ درصد و نرخ تورم یک درصد است و در مجموع شاخص فلاکت ۵ درصد می شود…ناف همه چیز به دلار بسته شده است، با افزایش قیمت ارز، نرخ ها افزایش می یابد اما با کاهش نرخ دلار از گرانی ها کاسته نمی شود و در واقع هم اکنون چسبندگی در اقتصاد کشور ایجاد شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا