گوناگون

شورای عالی سیاستگذاری تغییر نام یا زیر مجموعه جبهه جدید؟

تشکیلات فراگیر همواره مساله‌ای بوده که اصلاح‌طلبان بر آن تاکید داشته‌اند و به اذعان عده‌ای از آنها شورای عالی سیاستگذاری با موفقیت‌هایی که در انتخابات‌های گذشته رقم زده توانسته این مهم را محقق کند.

گرچه همچنان بسیاری نسبت به عملکرد این شورا انتقاداتی را وارد می‌‌کنند، اما اظهارات اخیر رئیس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در خصوص غیر قانونی بودن شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و شورای وحدت اصولگرایان باعث شد تا مباحثی پیرامون تغییر نام این مجموعه مطرح شود. البته این مساله برای اصلاح‌طلبان طبیعی بود چرا که تاکنون بسیار اتفاق افتاده که اصلاح‌طلبان با چنین معضلی روبه‌رو شوند. نکته اینجاست که پس از سال‌ها اصولگرایان نیز با این محدودیت مواجه شدند که خود جای تامل دارد. در این راستا برای قانونی بودن فعالیت‌های این شورا زین پس نام «جبهه اصلاح‌طلبان ایران» به جای شورای عالی سیاستگذاری مطرح خواهد شد. آذر منصوری عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان می‌گوید: «این جبهه طبق اعلام قبلی وزارت کشور از ائتلاف‌هایی است که به صورت قانونی فعالیت کرده و شورای عالی یک رکن است که ذیل این جبهه به عنوان یکی از ارکان فعالیت انتخاباتی می‌کند».

جبهه اصلاح‌طلبان ایران
شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به عنوان نهاد اجرایی در میان این جریان سیاسی متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی است که تا کنون ۳ دوره عملکردی را به خود دیده است. نخستین دوره عملکرد این شورا به سال ۹۲ و انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باز می‌گردد که توانستند با حمایت از حسن روحانی موفقیت بزرگی کسب کرده و گام اول را محکم بردارند. پس از آن شورای عالی با اصلاحاتی درون خود و تغییر برخی افراد و احزاب دومین دوره خود را چند ماه پیش از انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم در سال ۹۴ استارت زد و طی آن توانست با وجود عدم تایید صلاحیت‌ها، در ائتلاف با اعتدالیون لیستی تحت عنوان لیست امید را بیرون دهد و تمام کرسی‌های تهران را از آن خود کند. هرچند نسبت به بر آیند عملکردی اصلاح‌طلبان در مجلس حرف و حدیث بسیار است، اما قاطبه اصلاح‌طلبان بر این باورند که در آن شرایط عملکرد شورای عالی موفقیت‌آمیز بوده و گام دوم خود را با موفقیت برداشته‌اند. پس از آن بود که بسیاری از اصلاح‌طلبان به پایان عمر شورای عالی رای دادند و سازوکار شورای هماهنگی را برتافتند، اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و شوراهای پنجم بازهم زمزمه‌هایی از تشکیل سومین دوره عملکرد شورای عالی مطرح شد و با یک رای‌گیری با ادامه کار این شورا موافقت شد که در این راستا اصلاح‌طلبان توانستند با حمایت از حسن روحانی و انتشار لیست امید در هر دو جبهه به پیروزی رسیده و گام سوم را نیز محکم بردارند. در این راستا در حالی که بسیاری از اعضا از پایش درونی و بازنگری در شورای عالی خبرداده بودند و درصدد برنامه‌ریزی برای حضور منسجم و قدرتمند در انتخابات بودند چندی پیش حمید ملانوری رئیس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از غیرقانونی بودن شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خبر داد که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. در پی این اتفاق برای وجهه قانونی بخشیدن به عملکردهای شورای عالی اصلاح‌طلبان نام جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی را به کمیسیون ماده۱۰ احزاب اعلام کردند که زین پس عملکردها و رویکردهای این شورا با این نام شناخته شود.
ائتلاف اصلاح‌طلبان رسمی شد
شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات تحت عنوان جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی در وزارت کشور به ثبت رسید. ایسنا نوشت؛ آذر منصوری در واکنش به اظهارات دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور که شورای عالی سیاستگذاری را غیر قانونی اعلام کرده بود اظهار کرد: ما از ابتدای فعالیت دوره جدید شورای‌عالی پیگیر قانونی شدن این ائتلاف با توجه به قانون جدید احزاب بودیم که پس از پیگیری‌هایی که انجام گرفت این ائتلاف به جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی تغییر نام پیدا کرد. عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: این جبهه نیز طبق اعلام قبلی وزارت کشور از ائتلاف‌هایی است که به صورت قانونی فعالیت می‌کند. وی تاکید کرد: شورای عالی یک رکن است که ذیل این جبهه به عنوان یکی از ارکان، فعالیت انتخاباتی می‌کند. منصوری افزود: صورت جلسات این جبهه نیز به امضای احزاب درخواست کننده این ائتلاف رسیده است. قائم مقام حزب اتحاد ملت تصریح کرد: بنابراین این ائتلاف کاملا در چارچوب قانون جدید احزاب به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
شورای عالی مشکلی ندارد
یک عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در واکنش به صحبت دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور مبنی بر غیرقانونی بودن هرگونه فعالیت ذیل اسم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، اظهار داشت: فکر نمی‌کنم حرف ایشان دلالت بر ممنوعیت فعالیت شورا داشته باشد بلکه به استناد قانون احزاب، گروه‌های سیاسی می‌توانند با عناوینی مثل جبهه یا عناوین مشابه با اطلاع به وزارت کشور فعالیت کنند. ایلنا نوشت؛ محمود صادقی با بیان اینکه شورای عالی سیاستگذاری برای فعالیت خود به وزارت کشور اطلاع‌رسانی کرده است و کمیسیون نیز آن را تایید کرده، تصریح کرد: شورای عالی با عنوان دیگری که اسم آن به صورت دقیق در ذهنم نیست به فعالیت می‌پردازد اما حتما نامه‌نگاری‌های آنها انجام شده است. وی افزود: در ابتدا قرار بود شورای عالی اصلاح‌طلبان باشد اما چون اسمی تحت عنوان شورا در قانون پیش‌بینی نشده، قرار شد که از کلمه جبهه استفاده شود، اما از اسم ترکیبی دقیق آن خبر ندارم که البته با اضافه کردن کلمه جبهه، شورای عالی مشکلی برای فعالیت نداشته و بر همین اساس هم فعالیت می‌کند.
همان سازوکار قبلی!
یک عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان در مورد تغییرات اخیر این شورا اظهار داشت: آنچه مشخص است، فقط تغییر اسم رخ داده و اصلاح‌طلبان با همان سازوکار قبلی به کار خود ادامه می‌دهند. سیدمحمود میرلوحی به «آرمان ملی» گفت: تا اطلاع ثانوی فعلا تابلویی که احزاب و شخصیت‌های حقیقی و فعالان سیاسی را نمایندگی می‌کند شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است. وی افزود: ۲ ویژگی همواره در شورای عالی دنبال شده است؛ نخست ویژگی فراگیری که همه اصلاحات را دربر گیرد و دیگری انسجام اصلاح‌طلبان که همفکری و خرد جمعی در آن بروز پیدا کند و ظرفی که در ۳ انتخابات اخیر توانسته این کار را انجام دهد شورای عالی بوده است. این عضو شورای شهر تهران در ارتباط با اظهارات منصوری عضو دیگر شورای عالی مبنی بر اینکه شورای عالی یکی از ارکان جبهه اصلاح‌طلبان است، تصریح کرد: شاید ایشان با توجه به جایگاه رئیس دولت اصلاحات چنین سخنی را گفته‌اند. جایگاه رئیس دولت اصلاحات به عنوان رهبر اصلاحات به گونه‌ای است که همه اصلاح‌طلبان آن را قبول دارند.

آرمان ملی – حمید شجاعی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا