بین‌المللی

ائتلاف نظامی در خلیج فارس

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در خلیج فارس خبرها حاکی از آن است که ایالات متحده در حال طراحی تازه‌ای است که بر اساس آن شاهد شکل‌گیری ائتلافی نظامی برای همراهی با حرکت نفتکش‌ها در تنگه هرمز جهت مقابله با تهدیدات احتمالی خواهیم بود.

مقامات سیاسی و نظامی آمریکا در این طرح امنیتی به دنبال نوعی ائتلاف‌سازی نظامی علیه تحرکات و اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه نیز هستند. ائتلافی متشکل از نیروهای نظامی آمریکا، انگلیس و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس. این مسئله از چند جهت قابل بررسی است که در ادامه به اختصار از آن خواهیم گفت:

۱. توقیف نفتکش انگلیسی و از آن مهم‌تر هدف قرار دادن پهپاد آمریکا در کنار ادعای دونالد ترامپ مبنی بر سرنگونی پهپاد متعلق به نیروهای نظامی ایران شرایطی را ایجاد کرده است که وضعیت خلیج فارس یکی از ملتهب‌ترین دوران خود را پشت سر می‌گذرد. طرح آمریکایی‌ها برای ایجاد ائتلاف نظامی در وجهی از آن می‌تواند پاسخی عملی به شرایط ملتهب موجود باشد. ترامپ به درستی به این نتیجه رسیده است که تقابل نظامی با ایران هزینه‌های مالی و نظامی قابل توجهی برای دو طرف خواهد داشت، به همین دلیل با بر پا ساختن چنین ائتلافی در پی شریک کردن دیگران در این هزینه‌ها نیز خواهد بود.

۲. عدم وجود روابط مثبت میان جمهوری اسلامی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سبب شد تا ایالات متحده و رژیم اسرائیل بیشترین استفاده را از این خلاء ببرند و بتوانند از شکاف موجود به سود اهداف خود استفاده کنند. موافقت و همراهی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با طرح ترامپ جهت راه‌اندازی نیروی مشترک نظامی برای حفاظت از عبور و مرور در خلیج فارس و به خصوص تنگه هرمز را می‌توان یکی از پیامدهای همان شکاف عمیق میان ایران و عربستان دانست.

۳. حدود یک سال پیش ایالات متحده در پی تشکیل ناتوی عربی بود که در عمل پیشرفت چندانی نداشت. شاید بتوان این طرح تازه را ذیل همان ایده اصلی ترامپ مبنی بر تشکیل ناتوی عربی و گام عملی اولیه برای تحقق آن نیز ارزیابی کرد.

۴. و نکته پایانی آنکه پس از خروج آمریکای ترامپ از توافق هسته‌ای تا امروز هنوز اجماعی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایجاد نشده است و انزوای حقوقی و سیاسی ایالات متحده در مجامع بین‌المللی شاهدی بر این ادعا است اما رخدادهای اخیر حاکی از آن است که ترامپ با گذر از اجماع سیاسی در پی ایجاد ائتلافی نظامی علیه ایران است که اگر با نگاهی عملگرایانه به آن بنگریم شاید امری خطرناک‌تر از اجماع سیاسی و حقوقی دوران باراک اوباما علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا