گوناگون

تعمیق بحران ؛ کمیسیون اروپا پیشنهاد بوریس جانسون را رد کرد

سخنگوی رییس کمیسیون اروپا در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون پیشنهاد او درباره خروج بدون توافق انگلیس ازاتحادیه اروپا را رد کرد.

روزنامه تعادل – سخنگوی «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اروپا در گفت‌وگوی تلفنی با «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، پیشنهاد او درباره خروج سریع بریتانیا از اتحادیه اروپا را بدون هرگونه توافق رد کرده است. به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای اتحادیه اروپا تمایلی به تغییر مواضع خود درمورد توافق انجام گرفته با بریتانیا ندارند، از این رو تقاضای لندن برای بازنگری در مورد این توافق یا خروج از اتحادیه بدون این توافق، تاثیری بر آینده مناسبات دو طرف نخواهد داشت. جانسون قصد دارد بریتانیا را تا ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند که این به معنای خروج احتمالی بدون توافق است.

در همین حال سخنگوی جانسون گفته با توجه به اینکه توافق دولت پیشین بریتانیا با اتحادیه اروپا سه بار در مجلس رد شده، این توافقنامه همچنان در مجلس بریتانیا رد خواهد شد که معنای آن این است که «این توافقنامه باید بازنگری شود» و همچنین طرح بک‌استاپ نیز باید ملغی شود. بک‌استاپ‌ بندی کلیدی در توافق دولت پیشین بریتانیا با اتحادیه اروپا است که تعیین می‌کند مرز میان کشورهای جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی در آینده چطور باید مشخص شود. در جریان استقلال جزیره ایرلند از بریتانیا در۱۹۲۲ از مجموع ۳۲ شهرستان این جزیره، ۶ تای آنها در محدوده‌ای که ایرلند شمالی نامیده می‌شود، همچنان بخشی از پادشاهی بریتانیا باقی ماندند. میان این شهرستان‌های شمالی به مرکزیت بلفاست و دیگر شهرهای جزیره، یعنی ایرلند جنوبی به مرکزیت دوبلین مرز فیزیکی وجود ندارد. تا پیش از این انتقال کالا و خدمات میان این دو بخش به سهولت انجام می‌شد چراکه هر دو بخش تحت مقررات واحد اتحادیه اروپا بودند.

اما با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این بخش از جزیره، یعنی ایرلند شمالی، باید از بقیه آن یعنی جمهوری ایرلند جدا می‌شد، چراکه بازار، مقررات تجاری، و استانداردهای بریتانیا و اتحادیه اروپا با هم متفاوتند. اما دو بخش کردن این جزیره با مرزکشی فیزیکی چالشی اساسی در ذهنیت ساکنان جزیره و نیز اروپایی‌ها به وجود آورد. سرانجام طرح بک‌استاپ از سوی اتحادیه اروپا برای حل این مشکل ارایه شد. این طرح خواستار آن است که مرز فیزیکی میان این دو کشور کشیده نشود بلکه مساله با اعمال نوعی نظارت بر کالاها و خدمات در ایرلند شمالی برطرف شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا