گوناگون

پیام‌های میزان مشارکت در انتخابات شورایاری برای اصلاح طلبان

با پایان یافتن انتخابات شورایاری شهرتهران، برای بسیاری موضوع مشارکت مردم در آن محل پرسش است. این در حالی است که آماری که رئیس ستاد انتخابات شورایاری شهر تهران اعلام می‌کند شاید برای برخی عجیب باشد.

او گفت: منطقه ١٩ با ١۴درصد و منطقه ١٢ با ١٠ درصد و منطقه ١٨ با ٨ درصد به ترتیب بالاترین درصد مشارکت کل ساکنین در میان مناطق شهر تهران در انتخابات شورایاری را داشته‌اند.

آن طور که ایسنا می‌نویسد محمدرضا جوادی یگانه افزود: محله جلیلی در منطقه ۱۷ با ۱۰ درصد مشارکت و پس از آن محله صاحب‌الزمان در منطقه ۱۴، قنات کوثر در منطقه ۴، هلال احمر در منطقه ۱۱، استاد معین در منطقه ۹ بالای ۹/۵ درصد مشارکت در انتخابات را تجربه کردند.

یگانه با برشمردن مناطقی که کمترین مشارکت در انتخابات شورایاری‌ها را داشتند گفت: محله عباس‌آباد در منطقه ۲۰، محله سیروس در منطقه ۱۲، محله قبا در منطقه ۳ و منطقه پیروزی جزو مناطقی بودند که مشارکت کمی‌‌داشتند.

از سویی اما محسن‌هاشمی،‌ رئیس شورای اسلامی‌شهر تهران معتقد است: اگر صداوسیما بیشتر در زمینه انتخابات شورایاری‌ها فعالیت می‌کرد، میزان مشارکت مردم در آن هم بیشتر می‌شد. آن طور که ایرنا می‌نویسد، شهربانو امانی عضو شورای اسلامی‌‌شهر تهران نیز در نشست خبری به گلایه مردم نسبت به تبلیغ نشدن انتخابات شورایاری‌ها در صداوسیما و حتی شبکه پنج اشاره کرد.

وی افزود: خود مردم هم به این انتقاد و گلایه پاسخ دادند که صداوسیما برای تبلیغ پول می‌خواهد.
به صورت کلی منابع رسمی‌می‌گویند که نزدیک به پانصد هزارنفر دراین انتخابات شرکت داشته‌اند. میزانی که با حضور چندین هزار داوطلب حضور در انتخابات شورایاری‌ها و حضور اقوام و فامیل آن‌ها در پای صندوق‌های رای به آن‌ها حتی اگرصحیح هم باشند، میزان قانع کننده‌ای به نظر نمی‌آید. اما دلیل این عدم مشارکت را باید به پای رفتار صداوسیما نوشت یا مردم یا اصلاح‌طلبان یا باید یک امر کاملا بدیهی برشمرد؟ عده‌ای هم دراین میان تلاش دارند تا نتایج این انتخابات را به انتخابات آتی نیز گره بزنند و آن را مهم و قابل تامل قلمداد کنند.

 تقصیر رسانه‌هاست

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره آمار و ارقامی‌‌که از انتخابات شورایاری اعلام می‌شود، با بیان اینکه این انتخابات یک انتخابات محلی است و با باقی انتخابات تفاوت دارد به آفتاب یزد می‌گوید: «به هرحال در نتیجه عدم تبلیغات و عدم معرفی شورایاری‌ها این انتخابات و جایگاه این نهاد برای مردم به خوبی مشخص نشده است و به همین دلیل ما می‌بینیم که در دوره‌های گذشته نیز که این انتخابات برگزار شده بود مشارکت مردم در حداقل ممکن بوده است. حتی حضور امسال را می‌توان یک رکورد به دلیل مشارکت بهتر مردم به شمار آورد.»

وی ادامه می‌دهد: «اگر تبلیغات بیشتری از سوی رسانه‌ها می‌شد و شاهد مساعدت فزون‌تری از سوی صداوسیما بودیم شاید می‌توانستیم تعداد بیشتری را برای رای جذب کنیم.»

قنبری درباره چرایی عدم مساعدت رسانه‌ها در تبلیغات این انتخابات می‌گوید: «به هر حال انتخابات در شرایطی برگزار شد که هنوز در ارتباط با اینکه این انتخابات رسمیت دارد یا ندارد، قانونی هست یا نیست اما و اگرهایی وجود دارد که نهایتا دولت اجازه برگزاری انتخابات را داد و طبیعی است که این موارد بر میزان مشارکت تاثیرمی‌گذارد. به هر حال انتخابات شورایاری را باید در سطح انتخابات محلی دانست و با انتخابات محلی هم مقایسه کرد.»

هشدار برای آینده؟

وی درباره اینکه آیا این موضوع برای میزان مشارکت مردم در انتخابات آتی دارای معنی نیست؟ می‌گوید: «تجریه نشان داده که مردم هر زمانی که احساس خطر درباره آینده کشور داشتند حضور پررنگ‌تری در پای صندوق‌های رای از خودنشان می‌دهند. برخلاف آنچه برخی می‌گویند که مردم از عدم اتفاق خاص در کشور دلخورند معتقدم مردم در اینگونه شرایط ویژه احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند و میزان مشارکت آن‌ها نیز در انتخابات بیشتر می‌شود. ما در گذشته تجربیاتی بدین شکل داشتیم. زمانی که روحانی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد نیز ما وضعیتی شبیه به وضعیت امروز را تجربه می‌کردیم.»

وی می‌گوید: «مردم با حساسیت بیشتری در مواقع حساس، به انتخابات پای می‌گذارند تا مانع ورود تندروها شوند البته اصلاح طلبان باید با سازماندهی و ایجاد امید بیشتر برای مردم و همین طور آوردن نیروهای موثرتر به عرصه به فکر افزایش میزان مشارکت در انتخابات اسفندماه باشند.»

یک محاسبه ساده

اظهارات قنبری در حالی مطرح می‌شود که صادق زیباکلام استاد دانشگاه درباره مشارکت پیرامون شورایاری این میزان از خوش‌بینی وی را ندارد و به آفتاب یزد می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد استقبالی از انتخابات شورایاری‌ها صورت نگرفته است. خودشان می‌گویند مشارکت درتهران حدود نیم میلیون بوده است. یعنی از نیم میلیون کمتر. برای تهرانی که حدود ۷ میلیون واجد شرایط رای دارد به این نتیجه می‌رسید که اگر ده درصد نیز در این انتخابات شرکت می‌کردند، باید در مجموع هفتصد هزار نفر رای می‌داشتیم . این آمار نشان می‌دهد که شاید کمتر از ۵ درصد واجدین شرایط در انتخابات شورایاری شرکت کرده‌اند. به بیانی دیگر ۹۵ درصد مردم در انتخابات مشارکت نداشته‌اند. اما دراین میان باید به یکی دو مسئله نیز اشاره داشت، ازآنجایی که شورایاری‌ها به هر حال یک تشکل صددرصد مردمی‌‌است و به ساختار هیچگونه وابستگی ندارد و صداو سیما نیز وابسته به جناح اصولگراست، این رسانه در این انتخابات کمتر فعالیت یا تبلیغی نکرد، از سویی سازمان بازرسی هم درمورد انتخابات شورایاری‌ها موضع‌گیری کرده بود که شورایاری‌ها خلاف قانون است و …»

وی اظهار می‌کند: «از طرف دیگر اصلاح‌طلبان هم هیچ تلاشی برای انتخابات شورایاری‌ها انجام ندادند. »

 سرخوردگی؟

این استاد دانشگاه می‌گوید: «از سوی دیگر، به هر حال عملکرد روحانی باعث سرخوردگی بخشی از مردم شده است و اگر میزان مشارکت در شورایاری‌ها را ملاک قرار دهیم در آن صورت باید بگوییم وضعیت برای اصلاح‌طلبان خوب نیست. البته این موضوع در قبال اصولگرایان کاملا متفاوت است. اولا آنکه آن‌ها موضع دقیقی راجع به انتخابات شورایاری‌ها ندارند. از سویی دیگر آن‌ها پایگاه ثابت اجتماعی خودشان را همیشه داشته‌اند و در انتخابات اسفندماه بدنه حامی‌‌اصولگرایان در هر صورت شرکت خواهند داشت. اکنون پیام این عدم مشارکت را اصلاح‌طلبان باید حس کنند نه اصولگرایان.»

زیباکلام اضافه می‌کند: «متاسفانه دراین مدت رهبران اصلاح‌طلبان نیز بسیار منفعل بوده‌اند و هیچ برنامه مشخصی نداشته‌اند.»

این استاد دانشگاه درباره اینکه عدم حضور در انتخابات شورایاری‌ها پیروزی اصولگرایان تلقی می‌شود؟ گفت: «اصولگرایان تکلیفی و دستوری رفتار می‌کنند. بنابراین برایشان انتخابات شورایاری معنا و مفهومی‌‌ندارد. اما اصلاح‌طلبان که اساس و بنیادشان باید رای‌های مردم در انتخابات کاملا مردمی‌‌و خارج از ساختار قدرت، مانند انتخابات شورایاری‌ها باشد اکنون باید بدانند که عدم مشارکت در شورایاری موضوع قابل تاملی برای آن‌هاست.»

وی درباره اینکه آیا از بعد سیاسی می‌توان میزان مشارکت در انتخابات شورایاری را به انتخابات شورای شهر یا مجلس ارتباط داد، می‌گوید: «به هر حال آنچه مسلم است اینکه می‌توان از این انتخابات دریافت که اصلاح‌طلبان شرایط خوبی ندارند. هر چند بدیهی است که نگاه مردم در زمان سایر انتخابات با توجه به تبلیغات گسترده و شرایطی که در آن زمان هدایت می‌شود نسبت به صندوق رای سوق پیدا می‌کند؛ اما واقعیت این است که حتی قبل از انتخابات شورایاری‌ها بدنه اجتماعی به صندوق رای و اصلاح‌طلبان پشت کرده است و اگر رهبران اصلاحات دست به کار نشوند و همچنان منفعل باقی بمانند در آن صورت هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که اصلاح‌طلبان پیروز میدان در انتخابات مجلس بشوند.»

آفتاب یزد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا